Филиалът на Националната художествена академия в Бургас предлага за трета поредна година обучение по Магистърската програма „Културното наследство на българското Черноморие“. Професионалната квалификация, която се придобива след завършването е „магистър изкуствовед“ и дава възможност за реализация в различни сфери, съобщи доц. Бойка Доневска, ръководител на катедра „Изкуствознание“:
„Тази програма в известен смисъл е уникална за образователния сегмент по изкуство в България, тъй като е създадена изключително за Бургас и региона с основен фокус да представи и интерпретира културното наследство на ареала, с акцент върху регионалното развитие на културния туризъм.“
В образователен план програмата включва системното проследяване на художествените процеси през различните исторически периоди, представя някои от новите археологически находки и интерпретации, както и колекциите с творби на Новото и Съвременното българско изкуство, съобщи проф. д-р Зарко Ждраков, медиевист и преподавател в НХА:
„Тази програма има много възможности тя да бъде ориентирана към културния туризъм и екскурзоводството, още повече че материалът, които го има тук по Черноморието е уникален и богат. Специализиращите курсове предоставят знания и формират практически умения за научна и изследователска работа, реализация към музейни, галерийни, медийни, туристически институции и организации.“
Преподаватели към програмата са изтъкнати изкуствоведи, историци, археолози, реставратори и музейни специалисти от Националната художествена академия, Великотърновски университет „Св. св. Кирил и Методий“ и от град Бургас.
Към настоящата година, НХА предлага различни форми за насърчаване на интереса към програмата, сред които платени практики и стажове по програмата на МОН, участие в научни проекти на специалност „Изкуствознание“, партньорство с различни институции и организации за осигуряване на семестриалните такси на новопостъпилите студенти, Избираеми курсове за специализация, сред които „Авторското право в културните индустрии“, „Подводна археология“, „Основи на законодателството за опазване на културните паметници“ и др.
Подаването на документи е от 1 до 8 септември 2023 г. , повече за кандидатстването може да видите тук:
повече може да чуете в звуковия файл:Общо 366 ученици с изявени дарби ще получат стипендии за насърчаване и развитие на творческите, научните и спортните им заложби. За тази цел правителството одобри общо 373 545 лева за подкрепа на ученици от 8. до 12. клас от държавни, общински и частни образователни институции. Средствата са одобрени по Програмата на мерките за закрила на деца с..
24 ученици от ПГСАГ „ К. Фичето“ – Бургас посетиха преди дни Европейския парламент в Страсбург. Заедно със своите ръководители Ваня Казакова и Станислава Димитрова те бяха сред представителите на България включени в сесия на младежката програма "Евроскола". Младежите влязоха в ролята на евродепутати и дискутираха по темите за бедността и..
Ученици от бургаската професионална гимназия по компютърно програмиране и иновации посетиха Европейския парламент в Брюксел и в Страсбург. Те участваха със свои връстници в дебати по теми, свързани с климата и енергетиката и имаха възможността да разговарят с евродепутати и комисари. Бургаските ученици са участници в клуба „Посланици на..
От Асоциацията на индустриалния капитал в България съобщиха, че са загрижени относно изготвянето на новия държавен план-прием на училищата за учебната 2025/2026 година. Според тях има спад на заложения процент на професионалните паралелки за сметка на останалите. От организацията подчертават липсата на кадри и желаещи да работят в сферата на..
Бургаският филиал и Стопанският факултет са номинирани за годишната награда "Знак за качество на Софийския университет". Церемонията по връчване на отличието ще се състои през настоящата седмица в Аулата в Ректората на Софийския университет. Тя се провежда ежегодно по инициатива на ректорското ръководство и на Университетския център по управление на..
В детска градина „Теменуга“ в с. Равнец бе открито STEAM пространство, съобщи Общината. То е реализирано по проекта „Заедно можем повече“ и бе представено пред родители и гости. Основна цел на проекта е да популяризира STEAM подхода в предучилищна възраст, като изгради цялостна среда както физическа така и технологично оборудвана, за да обезпечи..
53 бургаски преподаватели преминаха обучение по обновената програма на Община Бургас – „Млади учители“. Целта е педагозите с повече опит да оказват подкрепа и да бъдат ментори на новоназначените учители в началото на кариерния им път. Те ще предоставят ценна подкрепа и съдействие на младите специалисти, за да улеснят тяхното адаптиране и професионално..
Бургаският филиал и Стопанският факултет са номинирани за годишната награда "Знак за качество на Софийския университет". Церемонията по връчване на..
Ученици от бургаската професионална гимназия по компютърно програмиране и иновации посетиха Европейския парламент в Брюксел и в Страсбург. Те..
24 ученици от ПГСАГ „ К. Фичето“ – Бургас посетиха преди дни Европейския парламент в Страсбург. Заедно със своите ръководители Ваня Казакова и..