Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Филиалът на НХА в Бургас с магистърска програма за културното наследство на Черноморието

проф. д-р Зарко Ждраков и доц. Бойка Доневска, НХА


Филиалът на Националната художествена академия в Бургас  предлага за трета поредна година обучение по Магистърската програма „Културното наследство на българското Черноморие“. Професионалната квалификация, която се придобива след завършването е „магистър изкуствовед“ и дава възможност за реализация в различни сфери, съобщи доц. Бойка Доневска, ръководител на катедра „Изкуствознание“:

„Тази програма в известен смисъл е уникална за образователния сегмент по изкуство в България, тъй като е създадена изключително за Бургас и региона с основен фокус да представи и интерпретира културното наследство на ареала, с акцент върху регионалното развитие на културния туризъм.“

В образователен план програмата включва системното проследяване на художествените процеси през различните исторически периоди, представя някои от новите археологически находки и интерпретации, както и колекциите с творби на Новото и Съвременното българско изкуство, съобщи проф. д-р Зарко Ждраков, медиевист и преподавател в НХА:

„Тази програма има много възможности тя да бъде ориентирана към културния туризъм и екскурзоводството, още повече че материалът, които го има тук по Черноморието е уникален и богат. Специализиращите курсове предоставят знания и формират практически умения за научна и изследователска работа, реализация към музейни, галерийни, медийни, туристически институции и организации.“

Преподаватели към програмата са изтъкнати изкуствоведи, историци, археолози, реставратори и музейни специалисти от Националната художествена академия, Великотърновски университет „Св. св. Кирил и Методий“ и от град Бургас.

Към настоящата година, НХА предлага различни форми за насърчаване на интереса към програмата, сред които платени практики и стажове по програмата на МОН, участие в научни проекти на специалност „Изкуствознание“, партньорство с различни институции и организации за осигуряване на семестриалните такси на новопостъпилите студенти, Избираеми курсове за специализация, сред които „Авторското право в културните индустрии“, „Подводна археология“, „Основи на законодателството за опазване на културните паметници“ и др.

Подаването на документи е от 1 до 8 септември 2023 г. , повече за кандидатстването може да видите тук:

повече може да чуете в звуковия файл:


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Надграждат образователната инфраструктура в община Несебър

Основното училище „Св.св.Кирил и Методий“ в село Равда разполага с класна стая на открито, съобщи Община Несебър, след като з авърши изпълнението на проекта за “Изследователски център на открито”.  Той разполага с кътове с различно оборудване и функционални зони, чрез които се способства обучението на децата в три направления: преживявания на..

публикувано на 05.11.24 в 12:30
Проф. д-р Галин Цоков по време на лекцията му пред студенти в Бургас.

МОН поиска между 15 и 20% ръст на учителските заплати през 2025 г.

Увеличение на учителските заплати с 15% до 20% през 2025 година е поискало Министерството на образованието и науката от Министерството на финансите в рамките на обсъждания на проекта за държавен бюджет за догодина. Това съобщи министърът на образованието проф. д-р Галин Цоков в Бургас, където днес изнесе лекция на тема „Образование 5.0“..

публикувано на 04.11.24 в 17:28
Служебният министър на образованието и науката Галин Цоков

Просветният министър ще изнесе лекция в университет "Проф. д-р Асен Златаров"

Служебният министър на образованието и науката Галин Цоков ще изнесе лекция в Бургас на тема "Образование 5.0", с което се включва в инициативата "Един академичен час". Пред студенти от университета "Проф. д-р Асен Златаров" министърът ще представи как се развива образованието в Европа и по света,  и ще коментира основни предизвикателства пред нашата..

публикувано на 04.11.24 в 08:12

Безплатна платформа помага на младите хора в кариерното ориентиране

Profesii.info е нова безплатна онлайн платформа , създадена да подпомогне кариерното ориентиране на ученици и младежи в България. Тя е проект на Фондация на бизнеса за образованието и предлага актуална и достъпна информация за различни професии и специалности, както и интерактивни инструменти, които помагат на потребителите да разпознават своите..

публикувано на 04.11.24 в 07:44

Над 700 абсолвенти получиха дипломите си от Университет „Проф. д-р Асен Златаров“

Над 700 абсолвенти хвърлиха своите студентски шапки на официална церемония по връчването на дипломи на Випуск 2024 в Бургаския държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“. Събитието се състоя в спортна зала „Бойчо Брънзов“ в присъствието на роднини и приятели на дипломантите. Своето образование финализираха студенти от всички..

публикувано на 02.11.24 в 14:41

Интерактивна библиотека отвори врати в училището в Равда /СНИМКИ/

Основно училище „Св. св. Кирил и Методий“ в село Равда навършва 140 години. Историята на учебното заведение започва през есента на 1884 година , когато възрожденецът Лулчо Панчев, родом от Панагюрище, превръща стар турски хамбар в училище. Следва смяна на мястото, където се е намирала образователната институция. А през 1935 година..

публикувано на 01.11.24 в 12:34

Айтоски ученици продължават да проучват родния си край

Ученици от СУ “Христо Ботев“ в Айтос, под ръководството на своя учител по история Николай Димитров, провеждат поредица от проучвания свързани с родния си край. С помощта на Регионален исторически музей – Бургас те реализират проект "Моят роден край в семейните спомени". Децата извършват събирателска работа за селектиране на..

публикувано на 01.11.24 в 09:10