Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Археолози проучиха най-ранния римски некропол в Деултум

6
Снимка: НАР "Деултум" - Дебелт



Археологическият сезон в Националния археологически резерват Деултум тази година започна с проучване на най-ранния римски некропол на колонията. Той попада в територията на фирма в село Дебелт, която финансира разкопките. Проучванията са започнали в края на юли и приключват на 1-висептември. 

Екипът с научни ръководители Красимира Костова, директор на ОИМ -Средец и доц. д-р Иво Чолаков от НАИМ при БАН, се състои от младите археолози на НАР "Деултум - Дебелт" - Добрина Харбалиева и Емил Дакашев; антропологическото изследване е на доц. д-р Виктория Русева.


Вече са разкрити над 100 гроба, предимно от края на I в. до първата половина на III в. сл. Хр., но некрополът е бил използван и в средните векове. Общо погребенията на това място, които са проучени през годините са над 380, като южният некропол на колонията е известен от 2013 година. Открихме първите цистови гробове, каквито до сега не сме намирали тук, съобщи Красимира Костова:

Това са гробни съоръжения изработени от монолитни каменни плочи, вероятно там са погребани хора с по – висок социален статус. Едното погребение е на жена, а другото на мъж. Като гробни дарове при първото има няколко стъклени съда балсамарии и един за кой се предполага, че е флакон за парфюм. Тук са открити и мъниста, бели и безцветни, които са били като елементи към облеклото на дамата, която е погребана в този гроб. При мъжкото погребение е намерена желязна стригила. Гробовете са датирани от II в. сл. Хр.“


Костова коментира още, че античните гробове тази година са богати на стъкло. Има дебелостенни съдове с интересна релефна и гравирана украса, с разнообразни форми, които след реставрация ще разнообразят колекцията на музея. Има бутилки, фракони, балсамарии, лакримарии, които са съдове в които се събират сълзи. Открити са още златни обици и сребърен наушник. Много монети са намерени при античните погребения. В един от гробовете има бойно копие. Сред откритите лични вещи, поставяни при мъртвите, има медицински инструменти, игли за коси, голямо количество лампи, които се използват като постпоменални практики, поставени са и като гробни дарове. Предстои анализ на находките.

повече може да чуете в звуковия файл:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Esteo преобразява бетонните блокове по бул. „Стефан Стамболов“

Бетонните блокове на ВиК по бул. „Стефан Стамболов“  се преобразяват от графити художника Иван Янков Esteo.  Общата площ, на която художникът работи надхвърля 100 кв. метра. Две различни композиции ще бъдат изобразени на двете съоръжения, като предизвикателство е и разчупената форма, по която се рисува. Композициите ще са свързани идейно, а..

публикувано на 09.01.25 в 11:24

Ски зона Котел - най - близката снежна туристическа дестинация за бургазлии

Ски зона Котел отвори в края на миналата година и бързо се превърна в хит за бургазлии, които искат да видят сняг, да покарат ски или да се спускат с шейни. Само на час път от морския град тя предложи на децата през ваканцията снежни преживявания. Зоната се намира в местността „Трите вятъра“ на 4 км от Котел в посока с. Кипилово...

публикувано на 08.01.25 в 12:51

53 бебета повече са се родили в Сливен през 2024 г. за разлика от предходната година

2287 бебета са се родили в Сливен през 2024 година. Това е с 53 деца повече спрямо предходната година. 979 са момчетата. Момичетата са 954, съобщават от общината Последното бебе за отминалата година е момиче. То се е родило на 31 декември в 16.55 часа. Първото детенце, проплакало в Сливен тази година, е момче. То се е родило на 1 януари в 2.20 часа...

публикувано на 08.01.25 в 11:36

Изкъпаха зетьовете в несебърското село Кошарица

На 7 януари, когато православните християни почитат паметта на Св. Йоан Кръстител, в несебърското село Кошарица се изпълнява обичая „Къпане на зетьовете“. И тази година в студените води на селския вир влязоха млади мъже, за да изпълнят стародавния ритуал, за който се вярва, че носи здраве и сила в семейството. В традиционното къпане днес се включиха..

публикувано на 07.01.25 в 14:52

Доротея Николова: "Санитарен кордон" вероятно ще е в челните позиции на "Думи на годината"

От вчера започна кампанията "Думи на годината с "Как се пише?". Онлайн кампания цели да открои значимите думи и изрази, белязали обществото през изминалата 2024 година. Доротея Николова, която е един от организаторите на кампанията и учител по български език и литература, посочи, че тази година се предлага филмът "Гунди" като културно..

публикувано на 07.01.25 в 12:21

Етно кафене и музей стартира годината с ателие за немски език на 19 януари

И през новата 2025 година в Етно кафене и музей продължава с провеждането на различни събития. Първото събитие за тази година ще се проведе на 19 януари, неделя, съвместно с Coworking Family Burgas. Ще се състои второ издание на „Разговорен Немски за деца с горещ шоколад и крафт ателие / Deutsch für Kinder mit heißer Schokolade“. Събитието ще започне в..

публикувано на 07.01.25 в 10:44

Алена: "Тази година кризите са забранени"

Много любов, сватби и щастливи семeйни двойки ще ни донесе 2025-та година. Прогнозата е на астролога Светлана Тилкова – Алена. Родените през септември ще успяват, а родените на 9-то число ще са галениците на съдбата през годината. В годината на Марс, каквато е 2025-а трябват да внимават огнените зодии - Овен, Лъв и Стрелец.   "Тази година..

обновено на 05.01.25 в 13:43