Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дискусия за чист въздух се проведе в Бургас (обновена)

| обновено на 12.09.23 в 16:12

Как гражданите на Европа могат по-ефективно да налагат своите възгледи по важни въпроси? Един такъв е чистотата на въздуха в големите градове. Бургас е едно от 10-те население места, които формулират своите послания и предложения по темата. В Бургас се проведе заключителната конференция на проекта „Гражданите и институциите заедно за чист въздух в Бургас“.

Паневропейската инициатива се провежда в 10 града на Стария континент на принципа на дигиталния краудсорсинг. Или това е „търсене на мъдростта на множеството“ по конкретни въпроси. 

Затова и през последните три години бургазлии са имали възможност да дадат своето мнение за чистотата на въздуха в града, но и да формулират предложения, които да стигнат до институциите. Това обясни Ася Кавръкова, директор на Европейската служба за гражданско действие - международна неправителствена организация с мисия да овластяват гражданите да упражняват правата си като европейци.

"Достигнали сме до 100 хил. европейски граждани с платформата. Бургас има своите специфични проблеми, Подгорица - също. Ние правихме проучването в Брюксел. Там много настояват комерсиалните компании да не използват коли. Искат да има повече зелени зони, да не се допускат коли в града."

Моментът за провеждането на тази среща е изключително подходящ, защото именно днес в Европейския парламент в Страсбург приема промените в Директивата за чистотата на атмосферния въздух. 10 препоръки на гражданите от тези 10 държави също ще бъдат разгледани от европейските депутати.

Бургас единственият български град, който участва в проучването и единственият, който не е столица. Бургазлии са и едни от най-активните, които са се включили в проекта, каза Петко Георгиев, директор на Фондация "Проинфо", които са осъществили проучването у нас.

"Какво предлагат бургазлии? Много от предложенията са свързани с градската мобилност, за оптимизация на маршрутите, за връзките, за развитие на билетната система, за дигитализация, за предвиждане на поносима цена за хората, които използват редовно градския транспорт. Повече велоалеи, подобряване на организацията на движението. Бяха правени много предложения свързани с паркирането и зонирането. Как се контролират и дали се контролира нарушаването максимално допустимите степени на замърсяване от големите индустриални замърсители."

Общината в лицето на зам.-кмета Весна Балтина е получила всички тези конкретни предложения на гражданите на Бургас.

"Замърсяването от транспорта не е на първо място сред замърсителите на града. Имаме действаща програма за качеството на атмосферния въздух, където моделирането показва, че на първо място, повече от 50%, това е битовото отопление. Транспортът е на второ място, на трето място е индустрията, а след това - вторичното запрашаване."

Зам.-кметът припомни, че тече проектът за подмяна на отоплителните уреди на дърва с екологични. От нея могат да се възползват 2 600 домакинства. А по програма Life нови печки ще имат още 2 000 семейства в Бургас.

Бургас разгръща и своята вело мрежа, за да може все повече хора да забравят за автомобилите и да се предвиждат по един много по-екологичен и здравословен начин. 


Цялата дискусия можете на гледате тук, на английски:

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сдружение „Черноморска Странджа“ с научна конферения в Ахтопол

Кметът на община Царево Марин Киров участва в кръгла маса, организирана от сдружение „Черноморска Странджа“ на тема: „Черноморска Странджа: войни, находки, проблеми“. С него беше и кметът на Ахтопол Станислав Димитров. „Сдружението организира няколко ежегодни конференции и Ахтопол става средище на наука, тук идват видни юристи, археолози,..

публикувано на 17.05.25 в 17:00

Сливен беше домакин на историческо завръщане на брадатия лешояд в България

В Сливен се проведе историческо природозащитно събитие, очаквано повече от 30 години. За него неуморно са работили ежедневно природозащитници от няколко държави. На 17 януари на антична и средновековна крепост “Туида” в Сливен се състоя първото освобождаване на три новоизлюпени брадати лешояда. Брадатият лешояд е изключително рядък вид. Последната..

публикувано на 17.05.25 в 16:08

Общински съвет - Болярово подпомага семейство с изгорял дом

Помощ от 5000 лева, която да бъде в подкрепа на пострадало семейство при пожар, гласуваха общинските съветници в Болярово. Изгоряла до основи е семейна къща в Малко Шарково. Инцидентът е станал на 14 май. Кметът на селото Иван Апостолов поясни, че къщата е изгоряла за минути.“ „Нямаше как да реагираме по никакъв начин. Пожарната с огнеборците..

публикувано на 17.05.25 в 14:20

17 май: Работещите в музеите и художествените галерии ще протестират символично

След протестите за ръст на заплатите в градския транспорт и обществените медии, специалистите в музеите и художествените галерии също ще протестират. Трети ден без наземен градски транспорт в София, метрото работи "Преди всички с ниски доходи"... Протестът на обществените медии в центъра на София Работещите в БНР, БНТ и БТА на протест,..

публикувано на 17.05.25 в 11:30

Премахнаха незаконната „Гъбка“ в Морската градина и ще монтират нова с подобрена визия (ОБНОВЕНА)

След издадена заповед за премахване на незаконния обект, Община Бургас предприе действия за отстраняване на стария и амортизиран павилион, известен като "Гъбката" в Морската градина.  "Гъбката" трябва да бъде затворена от днес Наемателят на " Гъбката" в Бургас организира протест Теренът, върху който бе разположен обектът е парк „Историческо..

публикувано на 17.05.25 в 10:59

Зоопарк Бургас е част от „Зеления уикенд“

Зоопарк Бургас се включва в програмата на Зеления уикен.  Днес от 12 часа започва беседата, в която ще се обясни как да се хранят приматите. В тяхното меню ежедневно присъстват любимите им плодове - манго, папая, драконов плод и много други. Посетителите ще могат да наблюдават отблизо как различните видове маймуни и котешки лемури похапват. На..

публикувано на 17.05.25 в 10:40
Брадат лешояд

Пускат в Сливенския балкан три птици от вида брадат лешояд

Три млади брадати лешояди ще бъдат освободени в дивата природа на Сливенския балкан. Това се прави за първи път, след като последната птица в страната е намерена мъртва в началото през 1972 година,  в Природен парк „Сините камъни“. Освобождаването на птиците ще стане на официална церемония в крепостта „Туида“, организирана от „Зелени..

публикувано на 17.05.25 в 07:20