Несебър не попадна в списъка на ЮНЕСКО за световно културно наследство в опасност, стана ясно след участието на българската делегация на разширената сесия на организацията в Рияд. Дали това е добра новина, или просто отлага решаването на наболелите проблеми, свързани с опазването на културното наследство у нас, коментира проф. арх. Тодор Кръстев.
"Имаше серия от мисии на двете най-големи експертни организации в областта на световното наследство, като последната беше през 2023 година. С последния си доклад те обявиха, че Несебър вече отговаря на условията за вписване в списъка на световно наследство в опасност. Причините са натискът за градско развитие, незаконните строежи, въздействието на туризма, липсата на план за управление.
Според доклада в някои случаи деградацията на обектите е необратима – накърнена е специфичната многопластовост от различни цивилизации, загубен е приоритетът на средновековните църкви. Няма да си разменяме реплики на бурна радост по повод факта, че Несебър не попадна в списъка на световното културно наследство в опасност, нима всичко е наред със Старинния град?“, информира професорът.
"Противоречието между опазване и развитие е световен проблем, една част от света разбира, че опазването може да бъде ценен ресурс за развитие и качество на живот. Друга част от света приема, макар и негласно, че опазването е пречка за развитието, то се смята за пречка пред финансовите и строителните интереси. Ние трябва да изберем към коя група искаме да принадлежим и от това ще зависи и бъдещето на Старинен град Несебър", казва проф. Кръстев.
Според архитектът, планът за управление на старинния Несебър трябва да определи стратегията на държавата за 20 години напред, за едно цялостно възстановяване на застрашената извънредна, универсална стойност на ценността.
"Държавата трябва категорично да застане зад тази стратегия с цялата си сила. С конкретен план за действие, с график, с отговорности, финансиране по години, това е част от този план за управление. В старинен град Несебър през последните 10 години, започва бурно строителство. То е в противоречие с плана за опазване и управление. Един пример ще ви дам - на Северния бряг на полуострова, където се намира ценна археологическа зона на църквата "Св. Богородица Елеуса", планът предлага зелена зона, като добър контекст на тази археология. Но точно до нея се изгражда 5 етажен хотел."
Проф. Тодор Кръстев настоява, че строителството в старинния Несебър е в противоречие и с мораториума за изграждане нови сгради, който е въведен до приемането на този план за управление. В този период е изградено и яхтено пристанище на Южния бряг, което променя конфигурацията на брега, информира архитектът.
Чуйте още от позицията на проф. Тодор Кръстев в звуковия файл.
Проф. архитект Тодор Кръстев е почетен член на Международния съвет за паметници на културата и забележителните места ИКОМОС, международно признат експерт на ЮНЕСКО и ИКОМОС по културно наследство, автор на архитектурни и урбанистични проекти за опазване на културното наследство и автор на над 100 научни публикации по темата.
Селата Ситово, Крайново, Денница изпитват затруднения с водоснабдяването, съобщават от община Болярово. В село Вълчи извор ситуацията е по-сериозна – вода се доставя с водоноска. Нивото на река Поповска бързо намалява, което поставя под въпрос нормалното водоснабдяване в региона. Кметът Христо Христов предупреждава: „Жегите настъпиха, земята е сушава,..
Центърът за подготовка на специалисти обяви датите за месец юли на планираните стрелби на Огневи комплекс „Батмиш“ край Сливен. Учения ще се провеждат на 2, 7, 8, 10, 11, 14, 16, 18, 21, 22, 23, 24, 25 и 28 юли - от 8.30 до 17 ч. На 3, 15, 17, 29, 30 и 31 юли, стрелбите ще са във времето от 8.30 до 13.30 ч. За да се избегнат инциденти,..
Поредно пръскане против комари, кърлежи и други вредители ще бъде направено в тревните площи в междублокови пространства в Ямбол. Обработките ще извършват в тъмната част на денонощието, в дните от 2 до 6 юли. Пръсканията ще се извършват между 23 часа вечерта до 8 часа сутринта, като по график първото пръскане ще е тази вечер. В списъка за..
Бургаската улица „Адам Мицкевич“ в посока от ул. „Демокрация“ към ул. „24-ти пехотен черноморски полк“ ще бъде затворена за движение поради спешни аварийни дейности. Ограничението е в сила от днес от 08:00 до 12:00 ч. Водачите да използват обходни маршрути през ул. „Иван Вазов“ или алтернативни улици в района. Във връзка с ремонтни дейности на ВиК..
Община Бургас кани всички граждани, представители на бизнеса и неправителствения сектор да се включат в публично обсъждане, посветено на Годишния отчет за изпълнение на бюджета и на сметките за средства от Европейския съюз към 31 декември 2024 година. Срещата ще се проведе на 9 юли 2024 г. (сряда) от 17:30 ч. в Заседателна зала № 1 на сградата на..
Още юни максималните температури в България бяха значително по-високи от климатичните норми. Тенденцията е горещата вълна да продължи . В следващите десетина дни температурите постепенно ще се повишават и ще достигат до 37 – 42 градуса . Това коментира пред БНР метеорологът Красимир Стоев. 43-44 градуса ще са най-високите температури..
МВР започва да разширява обхвата на системата от сирени за ранно предупреждение и оповестяване у нас. От министерството уточняват, че това ще обхване сирените на територията на 16 областни града. Проектът за разширяване на системата от сирени е започнал в началото на тази година и ще завърши в края на 2027 г. Това е неговият втори етап, като идеята е..
Завод за възстановяване и рециклиране на батерии искат да строят край Дебелт. С подписка жителите веднъж вече се обявиха против инвестиционното..
Напусна ни доц.д-р Бойко Миразчийски, изпълнителен директор на най-голямата болница на територията на Югоизточна България - УМБАЛ Бургас. От 2014 година е..
Пожар е възникнал в спортната зала до стадиона в комплекс "Лазур". Изгорели са около 30 кв. метра от пода. Огънят е потушен от два противопожарни автомобила..