Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Регионалният музей възстановява лекциите „Опознай Бургас и Бургаския край“

Регионалният исторически Бургас възстановява образователната програма „Опознай Бургас и Бургаския край“. Идеята на любознателната инициатива е да представи познати, но и не толкова, интересни и значими събития, лица, предмети, природни дадености и явления, елементи от традиционно-обредната ни система, археологически находки и обекти, които хвърлят светлина върху историческото минало или характеризират спецификите на Бургас и региона в природогеографско отношение. Ще бъде подбрана тематика от различни области на познанието, а лекциите ще се водят от уредници от отделните музейни експозиции. 

Лекциите ще се провеждат всеки вторник от 17:30 часа в Етнографския музей на ул. Славянска 69. Ще бъдат придружени с презентации с продължителност в рамките на 30 минути. През месец октомври ще имате възможност да се запознаете отблизо с част от постиженията на екипа археолози, проучващи крепостта Русокастро, да си припомните защо Димитровден е особено „личен ден“ в народния календар и да научите повече за някои интересни обитатели на Черно море. Като гост-лектор сме поканили един от специалните приятели на Бургаския музей – проф. Пламен Павлов, който ще ни върне в средновековната епоха, към датата 26 октомври 1185 г., началото на въстанието на търновските боляри Теодор и Асен, с което се прогласява т.нар. Второ българско царство.

Първата лектория от музейно-образователната програма е насрочена за 3 октомври, а темата е „Разказ от първо лице за изселването на българи от село Пишманкьой, Малгарско през лятото на 1913 г.“. Предложеният материал, разработен от Иванка Делева, гл. уредник на Историческата експозиция, е основан на устен разказ по спомените на участничка в принудителното изселване на българите – жители на с. Малгара, Кешанско след Втората балканска война 1913 г. Повествованието проследява съдбоносно събитие от живота на Мара Граматикова и нейното семейство – драматичното пътуване от родното село в Източна Тракия до България. Нелекият път на прогонените българи завършва със заселването им в Папарус (дн. кв. Сарафово), едно от новобособените бежански поселения в Бургаска област от началото на XX век. Лекцията е във връзка със 110 годишнината от Междусъюзническата война, чийто край е отправна точка за масово бежанско движение на българи, чието многостранно отражение върху историческото развитие на страната ни не спира да предизвиква различни въпроси, някои от които все още очакват своите отговори.

Входът е с билети. 


По публикацията работи: Ивайло Пеев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бургаският куклен театър с премиера на "Пепеляшка"

Премиера на спектакъла „Пепеляшка“ предстои през следващата седмица, на 27 ноември в Държавен куклен театър - Бургас. Класическата приказка по Шарл Перо ще оживее на сцената разказана с кукли марионетки и актьорска игра пред паравана. Идеята залегнала в драматизацията и постановката е да покаже какво е да мечтаеш и кой може да мечтае,..

публикувано на 22.11.24 в 09:30

Димитър Маринов гостува в Бургас с безплатен уъркшоп и книжна премиера

Световноизвестният актьор Димитър Маринов, който спечели  “Оскар”  и се качи на сцената на „Долби тиътър“ в Лос Анжелис с българския трикольор в джоба си, пристига утре, 22 ноември в Бургас, за да се срещне с всички изкушени от киното и театъра. Събитието  е инициирано от  Община Бургас и включва предстяне на пътеводителите по актьорска подготовка –..

публикувано на 21.11.24 в 14:23

Мая Бежанска и Филип Аврамов представят в Бургас комедията "Образцов дом №6"

Русенският театър "Сава Огнянов" представя на бургаска сцена постановката „Образцов дом №6“.  Спектакълът е авторски на Орлин Дяков. Сценография и костюми Виолета Радкова, музика Пламен Мирчев- Мирона. Сюжетът разказва за двама млади, които се обичат и искат да се оженят, но той трябва до поиска ръката на момичето от бащата.  Така те влизат в..

публикувано на 21.11.24 в 12:27
(архив)

Албум събира творческия свят на скулптора Никола Станчев

Луксозно издание с произведения на изкуството на бургаския скулптор Никола Станчев ще бъде представено в Бургас.  Новоизлезлият от печат албум е реализиран с подкрепата на Община Бургас и носи заглавието "Материята също е дух” от съставителите Симеон Димитров (режисьор и колекционер на изобразително изкуство) и Пенка Седларска..

публикувано на 21.11.24 в 10:30

Художникът Димитър Стоименов открива в Бургас изложбата „14 стиха“

Изложба живопис със заглавието „14 стиха“ на Димитър Стоименов ще бъде открита в Галерия Богориди.   Експозицията включва 14 творби, всяка от които носи своята история и атмосфера, обединени в своеобразна визуална поезия. През призмата на цветовете и формите, Стоименов изследва темите за природата, човешките емоции и дълбоките вътрешни светове, разказани..

публикувано на 21.11.24 в 10:00

Читалище „Изгрев 1909” ще отбележи Деня на християнското семейство

Денят на християнското семейство ще отбележат  Читалище "Изгрев 1909" и  Етнографския музей в Бургас. Близо 50 ученици от СУ „Йордан Йовков” ще се срещнат с поети, бивши учители и дамите от пенсионерския клуб към Пристанище Бургас. Те ще разкажат за семейството и рода в миналото и днес, съобщи секретарят на читалището Кристина..

публикувано на 21.11.24 в 09:00

Със спектакъл в Бургас формация "Петлите" отбелязва 18-ия си рожден ден

Танцова формация "Петлите" ще представят днес спектакъла „Танци на народите“ в Бургас. Той е съчетание на български и балкански фолклор с модерно звучене. Това е фолклорна магия, представена от деца. С него те ще отбележат и своя 18 рожден ден, съобщи ръководителят и създател на групата Георги Димитров. "Денят на християнското семейство е един много..

публикувано на 21.11.24 в 08:30