Първо там бяха констатирани 786 квадратни метра пясъчни дюни, втората комисия установи, че територията на пясъчните дюни е 4 пъти по-голяма, а 6 месеца по-късно и ново правителство назначи 3-а комисия, която намали границите на дюните до 11 410 кв. метра.
Настоящият министър на околната среда и водите Юлиян Попов отиде на място с поредната комисия от експерти, която също извърши обследване на терена.
Целта на последното проучване беше да определи окончателно границите и вида на пясъчните дюни. В работната група, която направи обследването, са включени експерти фитоценолози и експерти по брегова геоморфология. Те трябва да предложат изменение на одобрената през март тази година Специализираната кадастрална карта.
"Дюните са особен казус по принцип. Очевидно те се местят и това създава проблеми със собственици, с картиране и т.н. Духа вятър, те се местят. Не сте ли гледали филми за Сахара? Това е динамичен феномен", каза преди 2 месеца пристигналият на място на къмпинг "Каваци Север" министър на околната среда и водите Юлиян Попов.
Близо 15 са собствениците на терени в обследвания район, който ту има, ту няма пясъчни дюни. Гергана Димитрова представлява собствениците на 2 дка земеделска земя, неполивна, 10-а категория. Според Общия устройствен план на Созопол, приет през 2016-а година, мястото е предвидено за почивна база и други дейности. Преди година Гергана Димитрова внася искане в Регионалната екоинспекция за становище с цел промяна на Подробния устройствен план на района. Получава отрицателно становище. То е оспорвано в съда, а магистратите задължават екоинспекцията да направи оценка на земята. Собствениците започват нова процедура и пак получават отказ, с аргумент че се подготвят изменения на Специализираната кадастрална карта от 2015-а година, според която в района пясъчни дюни няма.
Тук вече започва сагата - идва една комисия и казва има дюни, но са малко, идва втора комисия и установява, че дюните заемат значителна част от територията. Назначава се трета комисия и хоп, дюните отново изчезват. Какво показват резултатите от последното обследване и доколко законно е то.
"Още 2016 г., когато са правили ОУП, не е имало право да се прави ново заснемане, защото по закон трябва да са минали 10 години. В момента тече четвърто заснемане. Тези четири заснемания по закон не трябва да ги има, защото последното е било 2015-а. Първо заснемане трябва да има 2025-а", коментира пред БНР Гергана Димитрова.
През юни вече има входирана заповед за изменение на приетата през март карта, отбелязва още Димитрова. По думите ѝ, в резултат на четвъртото поредно заснемане "99% има тотална промяна на картата" и в момента с дюни се оказват всички имоти, с изключение на eдин имот, които "непрестанно са в дела с много от собствениците".
Тя твърди, че "умишлено не излизат никъде нещата" и ако не ровят "с познати и връзки", няма как да се доберат до тази информация.
"Толкова бързо искат да се случват нещата и толкова потайно."
"След всяко правителство - ново назначаване. Ако падне правителството - ново заснемане. Затворен кръг – по един-два пъти в годината ново заснемане", обобщава картината Гергана Димитрова. Така всеки един от собствениците се оказва възпрепятстван да прави каквото и да е.
С дюни или без дюни, цялата процедура по извършването на последното обследване на къмпинг "Каваци – Север" ще бъде оспорена в съда.
Един от експертите, участвали в последната комисия - доц. д-р Красимир Стоянов, преподавател в Югозападния университет, е написал в становище до министерството и областната управа в Бургас, че картата, изработена в края на месец август тази година, не е обективна и не пресъздава достоверно реалната обстановка.
"Ще се съдим. С МОСВ е назначено дело, все още дата няма. Те нямат право да има четвърто заснемане. Искаме четвъртото заснимане да бъде спряно", подчертава Гергана Димитрова.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Очаква ни добър сезон. Заради по-неблагоприятния за входящ туризъм месец май от бранша се надяват септември и октомври да компенсират . Това казва в интервю за БНР Иван Грошев, председател на Асоциацията на агенциите за входящ туризъм. Пазари Великобритания и Германия са с положителни индикации . От пазар Полша интересът не е лош, но..
Сигнал за рязко и необосновано увеличение на банкови такси в контекста на предстоящото въвеждане на еврото е подаден от общинския съветник от „Възраждане“ – Бургас Мариян Иванов. Според него таксите са закръглени към фиксирани стойности в евро, което е в разрез с принципите за честно и прозрачно преминаване към новата валута. На 13 юни Иванов..
Туристическият сезон в Черноморец започна да се усеща, по-осезаем брой туристи вече се забелязват в града. В началото на юли в курорта има предимно български туристи. „Може да се каже, че посрещането на Джулай морнинг истински полага началото на активния летен сезон“, посочва кметът на града Росен Деспов. „Поради близостта на курорта до..
Националната агенция за приходите стартира проучване за оценка на контролната дейност на НАП. Съобщение с електронна препратка (линк) за попълване на анкетата ще бъде изпращано на дружества и физически лица, чиито проверки и/или ревизии са приключили през първото тримесечие на тази година. Проучването ще бъде провеждано периодично за всяко тримесечие...
Дружеството „Напоителни системи“ ще осигури 10 млн. кубични метра вода повече за нуждите на земеделските производители през юли . Допълнителните количества бяха поискани от аграрния сектор и договорени на среща с тримата ресорни министри – на земеделието, на околната среда и на енергетиката. Инициативата за това бе на Българската аграрна..
Тече акция за цялостна проверка от Министерството на туризма на курортен комплекс Слънчев бряг. Съвместни екипи на Министерство на туризма, КЗП, Икономическа полиция, РЗИ, НАП и общината проверяват за цялостното предоставяне на туристическата услуга и спазване на всички наредби и закони. Междинни резултати от акцията ще бъдат предоставени днес по обед..
Националната агенция за приходите започна лятната си контролна кампания за спазване на данъчното и осигурително законодателство по българското Черноморие. Тази година служителите на НАП, заедно с представители на други институции ще следят и ще противодействат на опити за необосновано повишаване на цените на стоките и услугите. Основната цел..
Очаква ни добър сезон. Заради по-неблагоприятния за входящ туризъм месец май от бранша се надяват септември и октомври да компенсират . Това..