Първо там бяха констатирани 786 квадратни метра пясъчни дюни, втората комисия установи, че територията на пясъчните дюни е 4 пъти по-голяма, а 6 месеца по-късно и ново правителство назначи 3-а комисия, която намали границите на дюните до 11 410 кв. метра.
Настоящият министър на околната среда и водите Юлиян Попов отиде на място с поредната комисия от експерти, която също извърши обследване на терена.
Целта на последното проучване беше да определи окончателно границите и вида на пясъчните дюни. В работната група, която направи обследването, са включени експерти фитоценолози и експерти по брегова геоморфология. Те трябва да предложат изменение на одобрената през март тази година Специализираната кадастрална карта.
"Дюните са особен казус по принцип. Очевидно те се местят и това създава проблеми със собственици, с картиране и т.н. Духа вятър, те се местят. Не сте ли гледали филми за Сахара? Това е динамичен феномен", каза преди 2 месеца пристигналият на място на къмпинг "Каваци Север" министър на околната среда и водите Юлиян Попов.
Близо 15 са собствениците на терени в обследвания район, който ту има, ту няма пясъчни дюни. Гергана Димитрова представлява собствениците на 2 дка земеделска земя, неполивна, 10-а категория. Според Общия устройствен план на Созопол, приет през 2016-а година, мястото е предвидено за почивна база и други дейности. Преди година Гергана Димитрова внася искане в Регионалната екоинспекция за становище с цел промяна на Подробния устройствен план на района. Получава отрицателно становище. То е оспорвано в съда, а магистратите задължават екоинспекцията да направи оценка на земята. Собствениците започват нова процедура и пак получават отказ, с аргумент че се подготвят изменения на Специализираната кадастрална карта от 2015-а година, според която в района пясъчни дюни няма.
Тук вече започва сагата - идва една комисия и казва има дюни, но са малко, идва втора комисия и установява, че дюните заемат значителна част от територията. Назначава се трета комисия и хоп, дюните отново изчезват. Какво показват резултатите от последното обследване и доколко законно е то.
"Още 2016 г., когато са правили ОУП, не е имало право да се прави ново заснемане, защото по закон трябва да са минали 10 години. В момента тече четвърто заснемане. Тези четири заснемания по закон не трябва да ги има, защото последното е било 2015-а. Първо заснемане трябва да има 2025-а", коментира пред БНР Гергана Димитрова.
През юни вече има входирана заповед за изменение на приетата през март карта, отбелязва още Димитрова. По думите ѝ, в резултат на четвъртото поредно заснемане "99% има тотална промяна на картата" и в момента с дюни се оказват всички имоти, с изключение на eдин имот, които "непрестанно са в дела с много от собствениците".
Тя твърди, че "умишлено не излизат никъде нещата" и ако не ровят "с познати и връзки", няма как да се доберат до тази информация.
"Толкова бързо искат да се случват нещата и толкова потайно."
"След всяко правителство - ново назначаване. Ако падне правителството - ново заснемане. Затворен кръг – по един-два пъти в годината ново заснемане", обобщава картината Гергана Димитрова. Така всеки един от собствениците се оказва възпрепятстван да прави каквото и да е.
С дюни или без дюни, цялата процедура по извършването на последното обследване на къмпинг "Каваци – Север" ще бъде оспорена в съда.
Един от експертите, участвали в последната комисия - доц. д-р Красимир Стоянов, преподавател в Югозападния университет, е написал в становище до министерството и областната управа в Бургас, че картата, изработена в края на месец август тази година, не е обективна и не пресъздава достоверно реалната обстановка.
"Ще се съдим. С МОСВ е назначено дело, все още дата няма. Те нямат право да има четвърто заснемане. Искаме четвъртото заснимане да бъде спряно", подчертава Гергана Димитрова.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Транспортната свързаност и достъпност, както и чистотата са двата ключови фактора за успеха на туризма. Това заяви в Созопол на изнесено заседание на парламентарната Комисия по туризъм ресорният министър Мирослав Боршош. Темата е: „Предизвикателства и ключови фактори, определящи туристически сезон „Лято 2025 - Южно Черноморие“. В заседанието..
Община Царево отчита ръст в приходите от продажбата на ваканционни имоти от 15%. Кметът Марин Киров обясни, че купувачите са предимно българи: „Ние сме ориентирани към българския пазар, тъй като развиваме Царево като повече от дестинация за море. Гостоприемни сме към всички туристи, но основен акцент са ни хората с имоти тук. Не е случайно, че..
Традиционният празник в село Гавраилово, посветен на златната праскова, се провежда за 23-ти път на площада пред Народно читалище „Слънце-1928”. Сред гостите на откриването бе председателят на Общински съвет – Сливен Димитър Митев. Той поздрави жителите и подчерта, че „Златна праскова“ е едно от най-ярките събития в културния календар на Община Сливен...
Община Поморие въвежда нова схема за събиране на отпадъци „от врата на врата“. Целта е да бъде внедрен принципът „плащаш колкото изхвърляш“. Това се случва по проект, а тестовият район обхваща само квартал „Свобода“. Домакинствата там получиха 40-литрови сиви чували за събиране на отпадъци, снабдени с индивидуален RFID таг/етикет, даващ информация..
За 13-а поредна година Бургас е домакин на Фестивал на виното, който се провежда в Международния конгресен център. Той ще продължи до неделя включително. Фестивалът предлага над 400 вида вино и спиртни напитки за дегустация и продажба, директно от производителите. За първи път събитието се провежда под патронажа на президента Румен Радев. 5..
Извършва се планов ремонт на пътя за село Кости. Започна планираният по бюджет за 2025-та година и заложен в управленската програма ремонт на пътя за село Кости. Ще бъдат преасфалтирани участъци с нарушена настилка. На следващ етап ще бъдат запълнени и банкети в някои участъци. Призоваваме шофьорите да бъдат внимателни - ремонтираните..
Министерството на туризма внесе в Народното събрание проект за изменение и допълнение на Закона за туризма, с който се създава Туристически гаранционен фонд. Целта на фонда е да се гарантират правата на потребителите и националното законодателство да се хармонизира с Директивата за пакетните туристически пътувания и свързаните пътнически услуги...
Община Поморие въвежда нова схема за събиране на отпадъци „от врата на врата“. Целта е да бъде внедрен принципът „плащаш колкото изхвърляш“. Това се..
Транспортната свързаност и достъпност, както и чистотата са двата ключови фактора за успеха на туризма. Това заяви в Созопол на изнесено заседание..
За 13-а поредна година Бургас е домакин на Фестивал на виното, който се провежда в Международния конгресен център. Той ще продължи до неделя..