Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рибарският бранш настоява за държавна помощ

| обновено на 04.10.23 в 08:50

Рибарският бранш настоява за спешна държавна помощ за сектора. От Асоциацията на производителите на рибни продукти БГ ГИШ са изпратили писмо още в началото на месец септември до премиера, министрите на земеделието, екологията и отбраната. В него те посочват, че браншът е засегнат както от военните учения в Черно море, така и увеличаването на защитените зони. „Причините се наслагват. Една от тях е постоянното увеличение на зоните по Натура 2000 и на този етап няма никакви планове, в които да бъдат разписани компенсации за рибарите, които имат ограничения. Какви ограничения има? Не е ясно законодателството. Кои уреди са разрешени? Няма много голяма яснота какво можем да правим в тези зони по Натура 2000. Освен тези зони, се правят и защитени зони за някои местообитания. Ние разбираме ситуацията, искаме да запазим природата и ресурса, но се оказва, че са прекалено много големи са зоните по Натура 2000 и сега се увеличават още“, коментира председателят на Асоциацията на производителите на рибни продукти БГФИШ Йордан Господинов.

Очаква се да бъдат обособени и нови зони за изграждането на ветропаркове в морето, с което също ще се намали обхватът на дейността на рибарите. „За това водим отделна кореспонденция. Никой не ни обръща внимание. Сформирана е някаква група да комуникира как да се изградят ветропарковете в морето и никой не се сеща, че има една социална група наречена български рибари. Ние не знаем в тези полета какво ще се прави, как тези полета ще повлияят на миграционните пътища на рибите, които пристигат, защото част от тях пристигат през Босфора. Ние ги ловим, когато са тук. Отделно от това има местни видове, които живеят в тези ареали, където ще се изграждат зоните – калкана, попчетата, сафрида“, посочи Господинов. Той допълни, че по първоначална информация тези зони попадат в типичните риболовни полета. Едно от тях се намира на границата на страната с Турция. Промяната на климата също се отразява на улова на рибарите.

В Директивата, която касае сектора, е описано по какъв начин и при какви условия рибарите могат да бъдат финансово компенсирани. „Това са отстраняване и компенсиране на щети, причинени от неблагоприятни климатични събития, които могат да бъдат приравнени за природни бедствия. Цъфтежът на планктона от какво се причинява? Причинява се от азотните торове, които идват с подпочвените води. Тези азоти повишават ph на морето. Морето прави определен цъфтеж. Цъфтежът на планктон създаде определени видове. В момента в Черно море има една нова гребеновидна медуза, която се храни с хайвера на цацата. Отделно от това се променя температурата, забелязва се промяна на теченията, промениха се миграционните пътища на рибите“, обясни Господинов.

Според него решение на проблема на сектора може да се намери не с протестни действия, а с конструктивен диалог с институциите.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нови линии на летищата в Бургас и Варна

Значително увеличение на туристическия поток от Германия към Българското Черноморие през следващите три години. Такива са очакванията след среща между министър Мирослав Боршош и д-р Франк Кванте – главен изпълнителен директор на фирмата концесионер на летищата в Бургас и Варна. На нея е имало представител и на сдружение „Алианс Българско Черноморие“...

публикувано на 19.02.25 в 17:10

Всички пенсии от 1 юли ще бъдат увеличени по швейцарското правило

Бюджетът, който ще бъде внесен от Министерския съвет окончателно в Народното събрание, ще бъде с увеличаване на пенсиите от 1 юли при прилагане на пълното швейцарското правило за всички пенсионери. Това заяви Деница Сачева след Съвета за съвместно управление. Тя добави, че ще бъде запазен дефицитът в размер на 3% от БВП, а еврозоната ще продължава да..

публикувано на 19.02.25 в 13:00
НАП в Бургас

До края на месеца работодателите подават справки за изплатените доходи

До 28 февруари предприятията и самоосигуряващите се лица, които са изплатили през 2024 г. доходи на физически лица, включително и от трудови правоотношения, са длъжни да представят по електронен път в НАП справки за изплатените суми.  В справката по чл. 73, ал. 6 от ЗДДФЛ, освен изплатените през 2024 година облагаеми доходи по трудови правоотношения и..

публикувано на 19.02.25 в 12:00

6.4 милиарда лева е заложеният дефицит в проектобюджета

6,4 милиарда лева е планираният дефицит за настоящата година, което прави три на сто от брутния вътрешен продукт на касова основа.  Това става ясно от публикувания от Министерството на финансите проектобюджет за годината и структурния план до 2028-ма.  Малко преди 23 часа снощи на сайта на министерството бяха публикувани документите.  За целия период..

публикувано на 19.02.25 в 08:00

Търговските вериги: Ограничаване на надценките сега би довело и до по-голяма инфлация

Сдружението за модерна търговия, което обединява големите вериги хипермаркети на българския пазар, заяви притеснението си от неспособността на държавата да се справя с кризи.  Търговските вериги отхвърлиха намеренията на правителството за фиксирани надценки и смятат, че държавната намеса е именно факторът за натрупване на инфлация...

публикувано на 18.02.25 в 19:30

В Бургас се инвестира в имоти, които се отдават за нощувки

Търсенето на недвижими имоти в бургаско надвишава предлагането, а новото строителство се купува още на хартия. Това коментира брокерът Ирина Генова. Повече са ваканционните имоти в околните селища, които се предлагат. Инвестира се в имоти, които се отдават за нощувки, посочва тя: "За атрактивен се приема имот, който е в Бургас, в близост..

публикувано на 18.02.25 в 13:43

Област Сливен е на 17-то място по БВП в страната

По окончателни данни произведеният брутен вътрешен продукт (БВП) за област Сливен през 2023 година е 2,3 милиарда лева по текущи цени, съобщават от Териториално статистическо бюро – Югоизток, „Статистическо бюро“ клон Сливен. Това нарежда областта на 17 място в страната.  В сравнение с 2022 г. обемът брутен вътрешен продукт БВП се е увеличил с..

публикувано на 18.02.25 в 08:00