Нидерландия, Германия и Великобритания са сред водещите дестинации за обучение на бургаските ученици след завършване на средното си образование. Това отбелязва Кристина Божилова, която е управител на консултантска агенция за кандидатстване в чужбина:
„Най-търсени специалности са международен бизнес и икономика, медии и комуникации, тези в ITсферата, психологията също набира популярност. В Бургас много често ни питат за арт и дизайн, както и архитектура. Мога да кажа, че сравнително по равно е разпределено търсенето от различните гимназии в града – имаме от Немската гимназия ученици, които искат да запишат специалност с немски език в Австрия и Германия, или пък с английски език в Белгия. Интересът за учене в чужбина е постоянен и дори отчитаме ръст през последната година.“
В Бургас днес се провежда форум, който запознава кандидат-студентите и техните родители с програмите на водещи европейски университети.
Младежите имат интерес към обучение и във Великобритания, макар и след Брекзит, цените там да са се покачили, това отбелязва Ивайло Николчовски – част от българска институция, която работи съвместно с британски университет:
„Там цените не само за обучение са се увеличили, но и за живот. Документацията, която вече е необходима – визите, става доста по-комплексно. По-трудно е вече да се отиде в Англия. Въпреки това, има интерес от страна на българите.“
Форумът “Световно образование” продължава до 17 часа в хотел България.
Чуйте повече в звуковия файл:
Дима Макрева – възпитаничка на Центъра за подкрепа за личностно развитие – Бургас, с ръководител Севина Трайкова, спечели първо място в Международния арт конкурс „В моята родина“, проведен в Беларус. Надпреварата се състоя за 20-и пореден път и събра над 6500 творби от 17 държави. Сред участниците бяха млади художници от Беларус, България, Китай,..
До март догодина ще продължи проектът „Дигитална трансформация в обучението по БЕЛ (УчаБЕЛ-4.0)“ за училища в чужбина. Водеща организация е Бургаският свободен университет (БСУ). Продължителността му е 30 месеца, на стойност 250 000 евро. До момента са представени дигитални материали за обучението на деца от 1 до 4 четвърти клас в българските..
В училищата се въвежда забрана за използване на мобилни телефони, предвиждат одобрените промени в Закона за предучилищното и училищното образование. Изключения ще бъдат допускани само за строго образователни или медицински цели, както и при форсмажорни обстоятелства. В мотивите се посочва, че използването на електронни устройства затруднява..
Ученици от СУ "Христо Ботев" в Айтос посетиха музеи по Южното Черноморие в рамките на проекта "Моят роден край в семейните спомени". Целта на опознавателното пътуване бе да запознае младежите с културно-историческото наследство на региона. Инициативата се реализира съвместно между учебното заведение и Регионалния исторически музей в Бургас. В музей..
Започва кампанията за кандидатстване за прием в 8. клас. От днес до 10 юли е срокът, в който седмокласниците трябва да подадат заявления за участие в първия етап на класиране, съобщава БНР. Подаването на заявления за участие е от 8 до 10 юли, само по електронен път. Това може да стане - без чуждо съдействие от всяко електронно устройство с достъп до..
Средното и висше образование в Бургас се развиват с такива темпове, че кадрите, които се създават могат да обхванат вече всички индустрии. Това каза за общественото радио заместник-кметът по „Образование“ Михаил Ненов. В Бургас ще бъде разкрит филиал на НАТФИЗ, както и факултет по „Фармация“ в Бургаския държавен университет „Проф.д-р Асен..
Седмокласниците подобряват представянето си на тазгодишното национално външно оценяване, показва анализ на резултатите. Средният брой точки по български език и литература е 55,91 – с близо точка повече спрямо предходните две години. Пълните 100 точки са постигнати от 16 ученици. Най-добре се справят със задачите с избираем отговор и с преразказа от..
Дима Макрева – възпитаничка на Центъра за подкрепа за личностно развитие – Бургас, с ръководител Севина Трайкова, спечели първо място в Международния арт..