Проф. д-р Пламен Павлов от Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“ ще изнесе днес лекция, посветена на 838 години от въстанието на братята Петър и Асен, с което се възстановява самостоятелното Българско царство. Лекторът е един от най-добрите познавачи на това събитие.
Той е автор на повече от 500 специализирани научни монографии, студии, статии и съобщения. Бил е директор на Агенцията за българите в чужбина в периода 1998 - 2002 г. Председател е на фондация "Васил Левски" и кръг "Будител". Изявен публицист, поет и общественик. Лауреат на орден "Св. св. Кирил и Методий" - I степен.
През есента на 1185 г. братята Теодор, останал в историята с царското си име Петър, и неговият брат Иван Асен, наричан от потомците „старият Асен“, поемат рискования път към свободата. През пролетта на следващата 1186 г. земите на „Хемус“ се превръщат в огнище на поредното освободително въстание. Първи се надигат българите около Анхиало (дн. Поморие) – територии, където от векове живее старо българско население. Благодарение на своята смелост, единство и силна политическа воля, нашите прадеди възобновяват погиналата през далечната 1018 г. своя независима държава. Двубоят с могъщата Ромейска империя съвсем не е бил лек и изпълнен с оптимистични прогнози – напротив! Византийската армия нанася тежки удари на въстаниците, а през лятото на 1186 г. император Исак Ангел дори успява временно да превземе Търново!
Едва ли някой в имперската столица, а и в тогавашна Европа е допускал, че само за четвърт век България ще се върне в "голямата политика". Нещо повече, ще надделее в безпощадния двубой с ромеите, ще разгроми победоносните рицари от Четвъртия кръстоносен поход, териториите й отново ще опират до три морета, и ще достигне величието на Симеонова България като първостепенен фактор в Югоизточна Европа.
Но каква е предисторията на въстанието? Кои са били братята Петър, Асен и Калоян? Кои са астенариите, които подбудили населението към въстание? На тези, а и на много други въпроси ще бъде отговорено по време на лекцията. Ще бъдат представени съвсем нови данни, които не могат да се намерят в учебниците по история.
Събитието е днес, 17 октомври от 17.30 часа в зала „Георги Баев“ на Културен център „Морско казино“ и се организира от Регионалния исторически музей и Община Бургас.
Към комплексните услуги за възрастните хора в Бургас Общината прибавя още една - от месец февруари самотно живеещите хора ще имат дигитален асистент или така наречената "умна гривна" . 50 души ще могат да се възползват от новата услуга, като до края на годината ще бъдат закупени още 100 устройства . Те наподобяват на ръчен часовник и измерват..
Ново място за игра си имат децата от Созопол. Това е т.нар. „Магарешки площад“ в новата част на морския град, който бе обновен. Ремонтът му стартира през есента на миналата година и приключи малко преди Нова година. Проектът на община Созопол е на стойност над 900 000 лева. Днес обновеното пространство бе официално открито с водосвет за..
Изминалата 2024 година е изравнена по брой жалби с 2023 година подадени към бургаския общински посредник Тодор Стамболиев. Разликата е 45 сигнала, обясни той в предаването "Булевард Демокрация". "552-ма граждани са потърсили съдействие от мен. 337 са били писмените жалби.220 са били устните питания и молби за съдействие. Повечето жалби са в..
На 41 години почина кметският наместник Павлина Пехливанова. Тя е майка на две деца и изпълняваше тази длъжност от 2019 година. По този повод кметът Димитър Николов изказа съболезнования на близките, приятелите и колегите на Павлина Пехливанова. „Скръбна новина за всички нас. Павлина Пехливанова беше истински професионалист в своята работа, човек..
Катя Антонова, автор на поредицата за деца "Феята от захарницата", гостува в Бургас. Срещата с нея е на 25 януари, събота, от 11:00ч. в зала 2 на Експо център Флора. Писателката е основател на издателство "Рибка", което е фокусирано в предлагането на съвременни и артистични книги с актуални теми, ярки текстове и удивителни илюстрации. Освен като..
Временно е преустановено движението на всички превозни средства по път II-99 в участъка Граматиково-Малко Търново, информират от АПИ. Автомобилите се пренасочват по третокласния път III-907 Босна - Визица. 418 снегопочистващи машини обработват настилките от републиканската пътна мрежа за осигуряване на безопасно пътуване на шофьорите при зимни..
„Магарешкият площад“ в Созопол ще бъде официално открит днес от 11 часа. Проектът на общината е на стойност около 900 000 лева. Мястото, разположено в новата част на града, бе ремонтирано и обновено в рамките на няколко месеца. Реконструкцията стартира през есента на 2024 година. То се превърна в един много добър парк, посочи кметът Тихомир..
На 41 години почина кметският наместник Павлина Пехливанова. Тя е майка на две деца и изпълняваше тази длъжност от 2019 година. По този повод кметът..
В Сливенска област пътищата са проходими при зимни условия. В планинската част снежната покривка достига до 30-40 см и продължава да натрупва нов сняг,..
22 машини обработват пътищата в област Бургас, това каза за БНР Бургас дежурният в областното пътно управление. Над Бургас вали сняг и пътищата се..