Системата за електронни рецепти показва слабости и трябва временно да бъде преустановена, заяви за БНР Бургас председателят на Регионалната лекарска колегия д-р Цветомир Цветков. По думите му в момента тя спира лечението на пациентите и усложнява дейността и на лекари, и на фармацевти.
Според джипита основните проблеми са свързани с неактуализиран софтуер на някои аптеки и с липса на определени лекарствени продукти в аптечната мрежа. Председателят на регионалното сдружение на общопрактикуващите лекари д-р Петко Желязков смята, че проблемите от първите дни ще бъдат изчистени с направата на софтуерни настройки в близките дни.
Д-р Цветков посочва:
„Първо номенклатурата на лекарствата се оказва, че не е съвсем адаптирана към изискванията на електронната рецепта и второ – оказва се, че медикаментите, които понякога се изписват от лекарите не са налични в аптеката. Това означава, че тя трябва да бъде или коригирана, или да бъде издадена отново. Всичко това показва, че самата система не е домислена, което налага нейното временно преустановяване“
Относно спора за прилагането на генерични лекарства, д-р Цветков е категоричен, че отговорността за лечението на даден пациент се поема от лекуващия го лекар след съответния преглед.
Лекарят смята, че системата трябва да се рационализира и докато това се случи трябва да работят паралелно двата начина на изписване – с хартиена и електронна рецепта.
„Не всички аптеки имат актуализиран софтуер, защото на мен ми върнаха от една-две аптеки рецептите, понеже не са готови“, споделя и джипито д-р Петко Желязков.
Имало и сигнали за проблеми със сиропираните форми на антибиотици.
„Ние пишем едно – в аптеката виждат друго. Трябва да се стиковат нещата и това отново зависи от разработчиците на софтуер. Когато се натрупат някакви грешки трябва чрез обратна връзка да направят корекции“
Зареждането с медикаменти е друг проблем, който отчитат джипитата.
„Понякога казват, че дадено лекарство го нямат и тогава се налага да се върне пациентът пак при нас, за да изпишем друго, което много затруднява“
Това неудобство може да се реши с възможността за генерична замяна на лекарството, но според д-р Желязков това е по преценка на лекаря.
„Ние, лекарите сме по-убедени в някои търговски продукти, докато фармацевтите държат на това, което са заредили в аптеките. И тук се получава конфликт. Лекарите не винаги са склонни на някое генерично заместване, когато изписват оригинален продукт или пък са убедени в качеството на даден генерик пред друг генерик“
Повече чуйте в звуковите файлове:
Трагични показатели на оралната хигиена при децата отчете д-р Борислав Миланов, главен секретар на Българския зъболекарски съюз. Той, заедно със свои колеги специалисти, се включи в среща в Бургас по повод Националната програма за профилактика на оралните заболявания при деца от 0 до 18 години в Република България. Тя е в сила в страната..
Два пъти по- висока от средната за страната остава заболяемостта от простуда и грип в Ямболска област. Най-засегнати са децата до 4 години. При средна заболяемост за страната от 101 на 10 000 души, в ямболско тя е 216 на 10 000, уточни директорът на здравната инспекция д-р Радостина Калчева и допълни, че резултатите от направените..
Около 70 000 лева са неусвоените към момента средства по общинската програма за финансово подпомагане на двойки с репродуктивни проблеми в Бургас, стана ясно на днешното заседание на местния парламент. В началото на следващата година предстоят промени в правилника. Идеята е да се прецизират начините за кандидатстване, предвижда се и по-широка..
Иновация за лечение на диабетно стъпало със собствена тъкан на пациента и изкуствен интелект бе приложена в УМБАЛ Бургас, съобщават от здравното заведение. Персонализираната кожна регенерация използва естествените защитни сили на организма. Най-сериозното й приложение е при т.нар. диабетно стъпало, но е вариант и при други трудно зарастващи рани...
Над 60 здравни специалисти и около 30 доклада по актуални теми в медицинската практика и научните изследвания бяха част от четвъртия Есенен медицински форум, който се проведе в Бургас. Участниците имаха възможността да представят своите научни разработки и клинични изследвания в различни тематични сесии, обхващащи широк спектър от медицински..
През последните години броят на ваксинираните срещу грип се е увеличил 3-4 пъти, подчерта здравният министър д-р Галя Кондева. По думите ѝ, в момента епидемичната обстановка е сравнително спокойна: "В момента имаме повече регистрирани с Covid инфекции, отколкото с грип, но това е нормално, тъй като сезонът на грипа все още не е навлязъл в пика си...
Здравният министър издаде заповед, с която се забранява износът на лекарство за недоносени деца, заплащано от Здравната каса. Лекарството няма заместител, а вносителят му е получил сигнали от родители за липсата му в аптечната мрежа у нас. Забраната за износ влиза в сила от 23 ноември и ще действа до 20 януари догодина. Лекарството се използва за..
Трагични показатели на оралната хигиена при децата отчете д-р Борислав Миланов, главен секретар на Българския зъболекарски съюз. Той, заедно със..
Около 70 000 лева са неусвоените към момента средства по общинската програма за финансово подпомагане на двойки с репродуктивни проблеми в Бургас, стана..
Иновация за лечение на диабетно стъпало със собствена тъкан на пациента и изкуствен интелект бе приложена в УМБАЛ Бургас, съобщават от здравното..