Причините, довели до бедствието в Царево, са свързани с метеорологичната обстановка на интензивни валежи, в комбинация с характерната география на района, която е предопределила посоката и скоростта на оттичане на водите. Това се посочва в доклада, подписан от инженер Петър Димитров, заместник-министър на околната среда и водите и председател на временната междуведомствената експертна комисия, създадена на 8 септември. Документът от 30 страници обобщава заключенията на метеоролози, експерти по архитектура, пътно строителство и гори.
Щетите от наводнението на 5 септември са предизвикани от валеж с екстремен характер, а повечето съоръжения са надвишили проектните си водни количества. Малките площи на водосборите в значителна степен са допринесли за формирането на големи по обем водни количества и бързото им оттичане до крайбрежните части. Друга съществена причина е инфраструктурата в района-мостови съоръжения, които не са оразмерени за настоящите хидро-климатични условия, се посочва в доклада.
Голямата концентрация на нерегламентирани постройки, каравани, фургони и други на територията на община Царево в земеделски земи, общинска, частна, държавна собственост и горска територия, както и огромното количество дъжд, е причина за пораженията в тези територии, подчертава документът.
Данните от изследването показват, че човешкият фактор също има съществен принос в случилото се-в двата водосбора, обект на анализ, това се свързва с разположението и характера на мостовите съоръжения. В дерето, в централната част при търговския обект, основната "ударна вълна" на оттичащите се води е поета от мостовото съоръжение. То е изиграло ролята на бент за дебрисните отломки, след който приливната вълна е разширила своя челен фронт до 300 метра ширина.
Получените данни дават основание да се допусне, пише в документа, че вторият мост в долния край на дерето, който е разрушен вследствие на вълната, е неправилно оразмерен и разположен спрямо геометрията на речното легло и прилежащата му топографска повърхност.
При къмпинг "Нестинарка", основният удар на вълната е посрещнат от моста на главния път Царево-Ахтопол, чийто отвор е широк 30 метра, а непосредствено преди него, по посока на течението, напречният профил на речното легло със заливните тераси показва ширина от 170 метра, което е довело до натрупване на много големи водни количества, под чийто напор фатално е повредено мостовото съоръжение.
Анализът от данните от проведените теренни проучвания на горските територии, дават основание да се твърди, че основна причина за бедствието е съчетанието от интензивни валежи и налични проблеми на наземната инфраструктура, четем още в докладът.
В извън урбанизираните територии се установява причинно-следствена връзка между издаваните от Басейнова дирекция "Черноморски район" в продължение на над 5 години предписания на Областна администрация-Бургас и тяхното неизпълнение поради неосигурено финансиране. Предвид, че деретата в урбанизираните територии на Община Царево са с осигурена проводимост преди 5 септември, може да се направи извода, че основната причина за настъпилото наводнение са интензивните валежи в района, обобщава докладът на междуведомствената комисия.
Какви коригиращи действия предлага документът?
Сред тях са възстановяване на метеорологичната станция в Царево и оборудване на всички станции в района с автоматични валежомери с минутен интервал на измерване, да не се допуска застрояване или къмпингуване в ниските части около реките, за да се запази хидравличната проводимост и човешките жертви при внезапно прииждане на високи води по реките и деретата. Спешно обследване и детайлно картографиране на всички водосбори, оттичащи се в населените места и курортните зони на юг от Приморско, създаване на прецизни цифрови модели на долните течения. Определяне на места за почистване на речните корита и други мероприятия, насочени към смекчаване на риска, ДНСК и кметът на Община Царево да предприемат действия по отношение на проверка на законността на постройки и строежи в заливаемите зони на реките и деретата и в случай на установена незаконност да предприемат последващи действия.
Предлага се изграждането на национална система за предупреждение за очаквани екстремни явления чрез изпращане на SMS в районите, където се очакват такива. Напомня се и за необходимостта от приемане на наредба за регулиране на свободното къмпингуване като се предлага контрола да бъде изцяло в правомощията на МВР.
Младежи разказват истински истории в борбата срещу наркоманиите в конкурса „Изкуство против дрогата“. Започна 12-то издание на Международната литературна надпревара, която се организира през година под егидата на Областния управител на област Бургас. Целта е превенция на употребата на психоактивни вещества и развитието на наркотични зависимости..
Вторият ден, обявен за бойкот на пазаруването в хипермаркетите, както и минусовите температури не опразниха магазините в Ямбол. Клиентите са по- малко в сравнение с другите делнични дни, повечето от тях знаят за протеста, но не вярват, че цените в магазините ще паднат. „Показваме, че сме съпричастни, обаче мисля, че големите вериги няма да направят..
От -13 до -5 градуса е минималната температура в региона. Движението на автомобили в Бургаска област се осъществява при зимни условия . Всички пътни участъци са обработени срещу обледяване, налична техника и в момента е на места и продължава работата по почистване на заснежени и заледени участъци, съобщи за БНР Бургас Областно пътно управление...
Въпреки сериозната виелица от вчерашния ден, която блокира живота в общините на Юг от Бургас, в Царево няма да обявяват ваканция за ученици и детски градини. В рамките на вчерашния ден снежната стихията беше овладяна. Беше осигурен достъп до училища, детски градини, медицинския център и важните институции. Днес на терен продължава почистване на..
За три месеца затварят част от ул. „Св. Патриарх Евтимий“ в Бургас. От днес до 20 май се въвежда временна организация на движението на превозни средства в участъка между ул. „Георги С. Раковски“ и ул. „Княз Борис I“. Причината е продължаващите дейности за подмяна на водопроводната и канализационната мрежа.
От днес в цялата страна започват масирани проверки на екипи от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), Националната агенция за приходите (НАП) и Комисията за защита на потребителите (КЗП). Те са част от разпоредените мерки след свиканото от премиера работно заседание за цените на хранителните стоки, съобщиха от Агенцията по безопасност на..
Към 17 часа е възстановено движението по път I-9 Варна – Бургас в района проход „Приморски“ за МПС до 12 тона. Към 14 часа е възстановено движението за всички автомобили по 35-километровия участък от АМ "Тракия" между Карнобат и Бургас . Трасето е почистено, опесъчено и проходимо при зимни условия. Екипите на пътноподдържащата фирма са на терен..
Опит за измама с името на общинския превозвач „Бургасбус“. Фалшива страница във фейсбук публикува реклами, които обещават на бургазлии карти за..
Отпада ограничението за движение на тежкотоварни автомобили над 12 т по пътя Омуртаг–Котел в участъка Котел – Тича. Това съобщиха от Агенция "Пътна..
Към 17 часа е възстановено движението по път I-9 Варна – Бургас в района проход „Приморски“ за МПС до 12 тона. Към 14 часа е възстановено движението..