Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стрелбата с исторически лък: Забравеното наследство на България

Metal Archery е айтоски клуб, който ни връща към времето на хан Аспарух

Пресиан Пенчев в средновековно въоръжение

Липсата на терен и финансиране са основните проблеми на стрелбата с традиционен лък в България. Това коментират членове на айтоския клуб Metal Archery. За разпространението на спорта по света, Деян Господинов от Айтос коментира:

„Този спорт е национален в други държави, например в Турция. В България, която е тясно свързана с него в исторически план, няма толкова голям интерес. Има няколко клуба в страната, като в Сливен е най-големият. В източни държави като Япония, Южна Корея и Индия стрелбата с исторически лък е много разпространено и се влагат средства.“


Metal Archery e клуб, учреден официално през 2020 година. От тогава членовете му са участвали в десетки турнири. Някои от тях са се включвали и в различни исторически възстановки. Но какво точно представлява този спорт и с какво е по-различен от това, което сме свикнали да виждаме, пояснява Деян Господинов:

„Специфичното при нашия спорт е начина на стреляне. Голяма част стрелят с т.нар. „конски хват“ или с палец. Това е техника, която позволява изстрел от всяко положение на тялото, както и от кон, от където е тръгнало. Друга разлика е, че при самата стрелба няма напрежение. От момента на поставяне на стрелата до произвеждане на изстрел е максимум 3 секунди. Няма дълго прицелване и изчакване.“

Деян Господинов, Пресиан Пенчев и Иван Иванов

Единственото, което се изисква, за да стреляш с такъв лък, е постоянство, търпение и малко спортна злоба. Полът и годините не са фактор, споделя Деян Господинов:

„По време на турнирите за децата е най-приятно, защото могат да черпят опит от останалите. Не е от значение дали стрелата въобще ще уцели. Важното е емоцията и това, че ще ти бъде показано, ще ти бъде помогнато. Няма подигравки и неудобни моменти.“

Стрелбата с исторически лък има почва в България от край време, посочва и Иван Иванов, председател на управителния съвет на клуб Metal Archery:

„Свързано е с хан Аспарух и с нашата история. Освен, че стреляме с лък за Metal Archery, ние участваме и във възстановки, които са от ранното Средновековие.“

Снаряжението на друг член на клуба – Пресиан Пенчев, представлява военна униформа, съставена от шлем, ризница, кафтан, щит, брадва, сабя и рога от сръндак, с които едно време са се разплитали възли. Общото тегло на снаряжението е около 30 килограма. Пресиан е на 13 години и е ученик в СУ „Христо Ботев“ – гр. Айтос. Той е започнал да стреля с лък преди около 5 години, а днес вече участва активно във всякакви възстановки и исторически събори, където се провеждат и реалистични боеве:

„Това, което аз практикувам, се нарича „tap fight” с исторически точни оръжия. Представлявам ранносредновековна възстановка на войн в леко въоръжение.“



Повече за клуб Metal Archery и стрелбата с исторически лък, можете да чуете в звуковите файлове:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Вечер, посветена на морето в Поморие

Вечер, посветена на морето,  предстои в Поморие от 19.00 ч. в двора на Посетителския център по рибарство и морско дело. Пред местни и туристи  ще бъдат представени книгите: „Морето и Анхиало. Древност и съвремие” с автор Любка Николова и „Рибарски рецепти. Морски спомен от Поморие” със съставител и художник Анелия Григорова.   Григорова,..

обновено на 17.07.25 в 12:10

Започва мотосъборът край Кипилово в местността "Сайганица"

Началото на Мотосъбор „Кипилово 25“ ще бъде  дадено тази вечер от 21 часа в местността „Сайганица.“ Събитието, организирано от Мотоклуб „Лястовица 33“ и Община Котел, се е утвърдило като традиция и символ на свободния дух. Мотосъборът ще продължи до неделя, 20 юли.  По време на събора гостите ще могат да се включат в мотошествие до град Котел, да..

публикувано на 17.07.25 в 12:00

Летен базар ще се проведе в Ченгене скеле на 27 юли

Традиционният базар на открито с Coworking Family Burgas ще посрещне всички жители и гости на морския град на 27 юли в КТК „Ченгене скеле“.  Той ще бъде организиран от 18:30 до 21:30 ч. при вход свободен.  Събитието е социално устойчиво и цели да се намали прекалената употреба на вещи и да засили преизползването и рециклирането.  Желаещите могат да се..

публикувано на 16.07.25 в 13:30
Силвия Танева вляво, с черен тоалет

Минималистичният стил е тенденцията при булчинските рокли

Няма нищо по-хубаво от това, да видиш щастието в очите на младоженците, смята Силвия Танева, управител на популярен сватбен център в Бургас. Само преди два дни, тя и екипът й представиха своята най-нова колекция от сватбени и официални тоалети на бляскаво модно ревю на открито. MARINA YACHT FASHION SHOW – NESEBAR 2025. събра стил, лятно..

публикувано на 13.07.25 в 09:29

Изложба на гигантски африкански охлюви гостува във „Флора Бургас“

Експозиционен център „Флора Бургас“ е домакин на изложба на гигантски африкански охлюви през летния сезон. В зала 6 са представени над 20 вида сухоземни охлюви, включително най-едрите представители от групата „ахатини“. Посетителите могат да се запознаят с особеностите и биологията на различни видове – с черупки и без черупки, с разнообразни..

обновено на 11.07.25 в 07:32

През горещите дни работи система за разхлаждане в бургаския зоопарк

За днес е обявен оранжев код за жеги, а експертите съветват хората да стоят на сянка, да пият повече вода и да се разхлаждат. Същото е в сила и за животните. На обитателите на бургаския зоопарк се осигуряват много начини за справяне с горещите дни. Сред тях са иновативна система с пръскачки, ледени близалки и повече вода.  Система над..

обновено на 08.07.25 в 13:58
Разкопките на средновековния град Русокастро за 2025 г. започнаха

Започна новият археологически сезон в средновековния град Русокастро

С фокус върху западната крепостна стена започнаха тазгодишните археологически проучвания на средновековния град Русокастро. Дейностите се организират от Регионалния исторически музей – Бургас, а финансирането е осигурено от няколко институции, включително Община Камено, Министерството на културата и Министерския съвет. Община Камено ще..

обновено на 08.07.25 в 12:09