Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

платена публикация
Кои супер храни помагат да посрещнем зимата с по-добър имунитет?

Есента вече настъпва, което не само бележи края на летните жеги, но и на голямо количество от любимите ни плодове и зеленчуци. Но именно сега е моментът да  заредим организма си с витамини и минерали и да го подготвим за среща със зимата, когато имунната защита ще е подложена на многобройни атаки.

Ето 10 супер храни, които ще ви помогнат да посрещнете зимата с подсилен имунитет, което означава, че ще сте по-устойчиви на вирусни заболявания и инфекции:

1. Цитруси

Включете в менюто си повече лимони, грейпфрути, мандарини и портокали, тъй като те са богати на витамин С. Този витамин засилва производството на бели кръвни телца, които успешно се борят с инфекциите и възпаленията. Тъй като организмът не може да се запаси с витамин С за дълъг период от време, е важно той да бъде приеман с диетата.

2. Спанак

Често пренебрегван, този ценен зеленчук е богат на много витамини, особено на витамин С, съдържа големи количества желязо и е препоръчителен за болни от анемия, но и за всички, които искат да подобрят кръвта си и да повишат имунитета си.

В най-новата си брошура Лидл предлага тази супер храна с 20% намаление, както и други намалени плодове и зеленчуци.

3. Цвекло

Цвеклото съдържа големи количества фолиева киселина и бетацианин и е отличен продукт в превенцията на рака. Използва се и за лечението на рак на дебелото черво. Освен това бетаина в този зеленчук способства за по-доброто усвояване на белтъци и съдейства за правилното функциониране на черния дроб. Високото съдържание на магнезий в него очиства кръвоносните съдове и съдейства за образуването на червени кръвни телца. Сапонините от своя страна намаляват лошия холестерол в организма, а органичният хлор пречиства лимфата и бъбреците.

4. Кръстоцветни зеленчуци

В тази група попадат зелето, броколите, карфиолът, ряпата. Те съдържат голямо количество фибри, минерали, витамини и въздействат ползотворно върху ставите и костната система. Витамин К отговаря за съсирването на кръвта, витамин B благоприятства нервната система, захарта и храносмилането, забавя процеса на стареене. Всички кръстоцветни играят изключително важна роля в борбата с рака.

5. Тиква

Богата на витамин А, B, С, Е, фибри и минерали, тиквата регулира теглото, помага на бъбреците, предпазва от рак и диабет, подобрява зрението и стимулира имунитета. Семките на тиквата са не по-малко полезни, тъй като съдържат антиоксиданти, предотвратяват много видове рак, грижат се за отделителната система и сърцето, регулират кръвната захар, съдействат за добрия сън.

6. Чесън

Често недолюбван заради силната си миризма, чесънът не трябва да липсва от трапезата през този предзимен период, тъй като има редица ползи за организма. Той действа като естествен антибиотик за всякакви вируси и гъбички по кожата, намалява кръвното налягане, подобрява паметта, състоянието на кожата и косата, бори се със зъбобола и много др.

7. Нар

Още древните египтяни са използвали нара в борбата с инфекциите. Този плод помага на организма да се бори с грип и вируси, тъй като съдържа множество антиоксиданти. Нарът подсилва паметта и подобрява състоянието на кръвоносните съдове.

8. Кисело мляко

Любимото и традиционно българско кисело мляко съдържа витамините B, калций, протеини и уникалния пробиотик Lactobacillus, което потиска развитието на вредните бактерии Ешерихия коли, Салмонела и Хеликобактер пилори. Киселото мляко съдържа и голямо количество полезни минерали и микроелементи. То регулира кръвното налягане и метаболизма, грижи се за костите и предпазва от сърдечни заболявания.

9. Ябълки

Ябълките са добър източник на витамини, фибри и антиоксиданти, като помагат на редица процеси в организма. Те са добра превенция на рака, подсилват имунитета, кожата, очите, мозъка, храносмилането, състоянието на мозъка, предотвратяват стареенето и много други.

10. Боб

Бобът е богат на фибри, протеини и минерали, които влияят добре за регулирането на кръвната захар, предотвратяват рака на дебелото черво, подпомагат храносмилането, понижават нивата на лошия холестерол и подпомагат отслабването.

Подготовката е от съществено значение за поддържане на доброто здраве и по време на зимните студове, а най-съществена роля в повишаване на имунитета играят храните, които избираме да сложим на масата.


По публикацията работи: Ивайло Пеев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Д-р Радка Замова е тазгодишният носител на наградата "Хипократ" в Ямбол

Началникът на отделението по клинична лаборатория д-р Радка Замова ще бъде удостоена тази година с наградата „Хипократ“ на Община Ямбол, която традиционно се връчва по повод 7 април – Световния ден на здравето и Деня на здравните работници в България. Наградата на името на Анка Александрова е присъдена на Марияна Илиева – медицинска сестра в отделението..

публикувано на 04.04.25 в 11:00

Болницата в Сливен спешно търси кръводарители група 0(-) отрицателна

МБАЛ "Д-р Иван Селимински“ Сливен спешно търси кръводарители с група 0(-) отрицателна. Кръвта е за пациенти на болницата, които се лекуват в различни отделения, и са в тежко състояние, уточняват от здравното заведение.  Директорът на болницата д-р Васислав Петров уточни за БНР, защо спешно се търсят кръводарители с група нула отрицателна:..

публикувано на 03.04.25 в 12:36

Слаб интерес към менингококови ваксини има в Ямбол

Единични са запитванията за поставянето на менингококови ваксини в Ямбол. До дни се очаква в аптечната мрежа да има зареждане, като цената ще е около 90 лева. Преди седмица стана ясно, че 27- годишен мъж от ямболското село Миладиновци е почитал от инфекцията.  Само в няколко от аптеките в града е имало запитвания от родители, кога ваксината ще е..

публикувано на 02.04.25 в 16:45

Лекари предлагат имунизацията срещу варицела да стане задължителна

Имунизацията срещу варицела и респираторно-синцитиален вирус да стане задължителна, предлага главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. Според него включването на ваксини срещу тези заболявания в Националния имунизационен календар може да се случи най-рано от следващата година. Към момента ваксината срещу варицела е препоръчителна и се..

публикувано на 31.03.25 в 16:00

Безплатни прегледи за рак на кожата в Бургас

Водещият специалист по меланом и кожни тумори доц. д-р Ива Гаврилова ще консултира пациенти в Бургас на 12 април. Прегледите ще се проведат в Медицински център „Вяра и Надежда“ в Комплексния онкологичен център, а първата дата ще бъде с безплатни консултации. По данни на Световния фонд за изследване на рака, меланомът е сред най-често срещаните..

публикувано на 31.03.25 в 13:00

Фондация "Искам бебе" - 18 години подкрепа за двойки с репродуктивни проблеми

Над 5 хиляди бебета са родени в България с финансовата подкрепа на фондация „Искам бебе“ през 18 –те години от съществуването й. Организацията работи активно в подкрепа на двойки с репродуктивни проблеми. С нейните усилия са създадени над 50 общински програми  за финансиране на инвитро процедури.  В бургаската миналата година бяха..

публикувано на 30.03.25 в 16:00