С премиера на филм и изложба от рядко показвани снимки, документи и лични интервюта, в Сливен тази вечер ще отбележат 130 години от рождението на поетесата Елисавета Багряна. С филма "Животът, който исках да бъде поема" и с експозицията "Елисавета Багряна – вечно търсеща и вярна на себе си" , ще покажем силната връзка на голямата поетеса с града ни, който я вдъхновяваше, и когото наричаше моят роден град. Ще прозвучат любими нейни музикални произведения и песни по нейни стихове, изпълнени от най-известните български певци“, - каза за РСЗ по повод тематичната творческа вечер, авторката на сценария на филма Росица Петрова.
В изложбата са включени писма, снимки и документи, предоставени от родственици на поетесата, някои от първите й публикации, рисунки и рядко показван портрет на "Вечната и святата" от художника Димитър Подмолов, дългогодишен директор на Художествената гимназия в Сливен. Портретът е уловил не само красотата, но и силния дух и талант на поетесата от 20-те години на 20 в., смятат организаторите.
Филмът "Животът, който исках да бъде поема" е по идея и сценарий на д-р Росица Петрова, с участието на актьорите Елена Петрова и Христо Христов Симеонов, режисьор е Христо Симеонов, а продуцент е Регионална библиотека "Сава Доброплодни".
„Филмът стъпва на интервюта и спомени на самата Елисавета Багряна, след 9-ти септември за нея настъпва изключително труден период, докато е "реабилитирана" от новата власт, която се възползва от нейния огромен талант и известност. Тя е превеждана на 30 езици в много страни по света, добре познато име с много лични контакти, самата тя превежда най-известните световни поети…
Възхищението и злобата я съпътстват през целия й живот – обявена за буржоазна поетеса, близка до царя, върху нея ляга обвинението, че е могла да спаси поета Никола Вапцаров през 1942 г., укоряват я, че живее далеч от сина си…" Тези важни, но много болезнени и тежко преживяни моменти от Елисавета Багряна са само маркирани във филма“, признава Росица Петрова.
Новата власт скоро “преосмисля“ отношението си към известната поетеса. "След трите поредни предложения от 1942 до 1945 и в края на 60-те години за Нобелова награда за литература, когато политически интриги и колегиална завист ѝ препречват пътя към световното признание за литература, тя с гордост и достойнство подминава личните обиди и нападки. Никой друг български творец след Пенчо Славейков не е имал толкова големи и реални шансове да спечели отличието! Елисавета Багряна е била добре позната в Швеция, имала е и много лични контакти в поетичния свят, известни са били и добрите й качества като преводачка.." , със съжаление завършва директорът на регионалната библиотека в Сливен.
Началото на Творческата вечер, посветена на Елисавета Багряна, по повод 130 години от нейното рождение, е в 17:30 ч. в зала "Сливен".
В звуковия файл, чуйте интервюто с директора на РБ "Сава Доброплодни" Росица Петрова:
Свят от емоции и човешки истории. Това се среща между страниците на дебютната книга на Добрина Костадинова „Разкази“. Светът и героите на Добрина са шарени, а 19-те разказа представят теми от живота. Любовта, семейството, както и тъмната страна на човешките взаимоотношения са част от темите, които се преплитат в сборника...
Песента “Там някъде” по стихотворението на Петя Дубарова e новата песен на бургаската група “Прегърнат облак”. Теодора Илиева сподели при представянето на песента: „Сякаш Петя беше в залата и работихме заедно по звученето на песента - една специфична бургаска солена тъга…която те потапя дълбоко до най - съкровеното ти, а после те кара да изплуваш..
Как се прави сериал и какво коства на създателите му е темата в новия филмов проект на Ники Илиев и Башар Рахал. Телевизионната продукция със заглавие „Сериалът“, предстои да се снима в София, Гърция, Истанбул и Бургас. Идеята е един цял епизод да бъде заснет в морския град, поясни Георг Киряков пред комисията по оценка. Актьорът също е част от..
Музикално-поетичният спектакъл "Споделени дълбини" по стихове на бургаски автори ще бъде представен на 14 февруари от 19 часа в Дома на НХК. Изданието, посветено на Свети Валентин, е със специалното участие на Тони Димитрова, която ще изпее песента "Помниш ли?" по текст на Яна Вълчева и музика на Иван Гогов. Песента вече гони 1 милион гледания в..
Православната църква почита паметта на свещеномъченик Харалампий Чудотворец. Това е единственият ден през годината, в който е отредено след литургията да се освещава мед със специална молитва. Професионален празник имат пчеларите, които приемат светеца за свой покровител. Магнезийският епископ Харалампий бил смел проповедник на вярата при..
Кукери играха днес в село Денница, което едно от най-малките села в Болярово. Като добра стопанка на селото Милена Стамова посрещна маскираните мъже, които са от община Тунджа. Водени от годеник и булка, кукерите от село Завой обиколиха всички къщи с димящи коминчета, в мразовития февруарски ден. "Да бъде цар доброто!"- чуха стопаните. Точно по обяд..
Христо Илиев ще представи днес, 9 февруари филма си "Духовният остров Св.Иван" в Созопол. Лентата разказва детайли около едно от най - големите открития в християнската история - мощите на Св. Йоан Кръстител. Снимките са правени в продължение на година на остров Св. Иван до Созопол, във Велико Търново и София. "На острова имаше трудни моменти,..
Песента “Там някъде” по стихотворението на Петя Дубарова e новата песен на бургаската група “Прегърнат облак”. Теодора Илиева сподели при представянето на..
Музикално-поетичният спектакъл "Споделени дълбини" по стихове на бургаски автори ще бъде представен на 14 февруари от 19 часа в Дома на НХК...
Свят от емоции и човешки истории. Това се среща между страниците на дебютната книга на Добрина Костадинова „Разкази“. Светът и героите на..