Държавният архив в Бургас пази документи за организирането и провеждането на местни избори в миналото. Те разказват за гласуването на бургазлии за общински съветници през 80 -те години на XIX в. и 30 - те години на XX в.
Има списъци на кандидати за общински съветници, окръжно от Министерството на вътрешните работи и народно здраве, заповед на бургаското полицейско комендантство и др. През 30 – те години на миналия век жените са получили право да гласуват. Не всички, трябвало е да отговарят на определи условия. Много от правилата които са били в сила тогава при организирането и провеждането на местния вот са актуални и в наши дни.
Съхранени са документи за избора на представител на турската общност в града в местната управа от далечната 1882 година. Бургас и региона тогава е част от Източна Румелия и се управлява не от Търновската конституция, а по Органическия устав. Според него всяка етническа общност избира един общински съветник, разказа директорът на Архива Данка Георгиева.
"При нас има запазени разпоредби за внимателно изготвяне на избирателните списъци, има наставления и указания за организация и провеждане на гласуването. Право на глас са имали 80 души, от тях са гласували 42, а 37 са посочили един и същ кандидат от четирима. Запазено е дори листчето, на което участниците в изборната комисия са отбелязвали единички при преброяването на бюлетините за всеки един кандидат 1".
Изборите през 1937 година са били на 21 март. Тогава Бургас е бил разделен на 12 района и всеки е трябвало да избере по един градски съветник/ днешния общински съветник/. Общо тогава е имало 63 – ма кандидати, съобщи още Георгиева.
"И тогава е видно, че е имало конкуренция, като и в наши дни! В някои райони за едно място са се борили четирима кандидати, в друг е имало осем. Видни са имената на Петър Събев, Петър Велчев, Стефан Стефанов и др. Интересни са техните професии и те са толкова разнообразни, както е и в наши дни - имало е архитект, търговец, лозар, келнер ,митнически работник, предприемач, пенсионер."
Агитацията е била чрез "позиви" до избирателите. В тях е видно, че се обещава подобряване на градоустройството, да не се вдигат данъците, да не се разхищават общинските средства и др.
Относно спазването на реда в изборния ден бургаското полицейско коменданство е издало заповед заведенията, които продават спиртни напитки да не работят в деня на изборите, ограничението е било в сила до 19 часа в изборния ден. В него и тогава е била забранена агитацията като са били предвидени наказания за нарушителите.
На тези избори за първи път в България жените са получил право да гласуват. Условията са били те да са омъжени, да имат деца. Имало е изискване избирателите по пол да влизат през различни входове до изборното помещение.
"За времето си, обаче даването на избирателни права на нежния пол в страната е било доста напредничаво, макар че е предизвикало доста обърквания и проблеми при създаването но избирателните списъци! ", посочи още Данка Георгиева.
Местните избори в началото на миналия век са били предимно в училищата или в обществени сгради. Списъци с избиратели е трябва предварително да бъдат обявени, за да се провери дали няма несъответствия. Подготвяли се по две избирателни урни за всяко помещение, като били предвидени достатъчно плат и конци за ушиването на торбите, в които се съхранявали бюлетините.
Първият сватбен танц е спомен за цял живот, споделя Вероника Братанова, която е учител по балет. А най-радващото по думите й е, че хората, които идват при нея са изцяло с положителна нагласа - млади и влюбени. Дори за тези, които не са танцьори са необходими не повече от три до пет урока, но пък се получава нещо впечатляващо. "Наистина..
Между 30 и 50 лева отделят бургазлии за букет, а от миналата година подобно на увеличението на много хранителни продукти се наблюдава такова и при цветята. Това е особено видно около празници. Изключение не прави Деня на влюбените, както и предстоящия 8-ми март, разказа бургаския флорист Веселина Михайлова. "Парите за букет като цяло е..
Община Созопол организира фотоконкурс посветен на любовта към града. Той е под надслов " Созопол е любов"! На площада „Хан Крум” е изградена специална арка с пейка. Едно подходящо място за заснемане на любовно послание към Созопол. Снимките с послания могат да се изпращат до 28.02.2025 год. на лични съобщения в групата на Община Созопол във..
Димитър Йосифов, първият български естраден певец, навършва 90 години на 13 февруари. В "Нашият ден" разговаряме с легендата на българската естрадна музика – на фона на 75-то издание на Фестивала на италианската песен в Сан Ремо и малко преди да отпразнуваме деня на любовта и виното. Димитър Йосифов е човекът, изпял емблематични песни като Bella..
12 влюбени двойки от Бургас избраха да си кажат заветното „Да“ в дните от 7 до 14 февруари. Тогава 29 държави по света отбелязват Международната седмица на брака. За най-специалния си ден младите семейства избраха Морското казино и ритуалната зала на ул. „Вардар“. Най-много двойки, цели пет, скрепиха съюза си на 8 февруари, събота. В Деня на..
Столетник от Бургас бе изненадан за рождения си ден от кмета Димитър Николов. Георги Михалев навърши 100 години в компанията на своите роднини и съседи от к- с “Братя Миладинови”. Те са се подготвили с балони, торта и сладки, а подаръците залагат на свежи цветя в саксия. В профила си в социалните мрежи градоначалникът написа: " С дух на..
Всеки ремонт - независимо дали е на апартамент или къща, носи със себе си не само сериозни разходи, но и доста притеснения. За да спестят пари, много собственици решават да поемат част от работата в свои ръце. Но някои строителни дейности изискват специални умения и опит, и не са подходящи за самостоятелно изпълнение. Заедно с експертите от..
Първият сватбен танц е спомен за цял живот, споделя Вероника Братанова, която е учител по балет. А най-радващото по думите й е, че хората, които идват при..