Изкуственият интелект (AI) е тук и няма връщане назад. AI ще продължи да оказва влияние на най-различни сфери, да променя традиционни модели, включително в музикалната индустрия. При дискусиите по тази тема може да чуете полярни изказвания като от едната страната се говори за заличаване на човечеството, а от другата, че това е единственият начин за прогрес.
Новини в тази посока има почти всеки ден и тук ще се опитам да начертая основните посоки при използването на AI в музиката за създаване на музикални творби и продукция.
Сигурно си спомняте момента, в който TikTok потребител пусна парчето heart on my sleeve, в което компютърно генерирани вокали звучаха като Drake и The Weeknd без да има тяхно съгласие за това. Експериментът на мистичния ghostwriter977 бе бързо свален от платформи след намеса на Universal Music Group. За екипа на ghostwriter977 появата на трака е важен момент, защото показва какви бъдещи възможности съществуват за изпълнителите като например печеленето на пари от уреждане на права за ползване на гласовете им.
В тази връзка неотдавна от Billboard съобщиха, че YouTube работи над ново AI приложение, което да позволява на потребителите да създават видеоклипове с гласовете на популярни звукозаписни артисти.
Създадена от машини музика вече се ползва от феновете и е популярна. Чували ли сте за термина “функционална музика”? Това са онези произведения, чиято основна цел е да ни помогнат да постигнем някаква цел като например да заспим, да се концентрираме, да релаксираме. Това е онази амбианс, създадена предимно от AI музика, чиято популярност расте - нещо, което определено се забелязва от лейбълите, защото стриймването на AI музика за медитация, дъжд и морски вълни означава по-малко стриймвания и съответно по-малко пари за създатели на музика от плът и кръв.
Всички тези нововъведения повдигат важни въпроси, които сме разглеждали в Мюзик Пойнт като например за това как точно да се използват тонове записи на звезди за трениране на AI за създаване на песни от машини, дали изкуство може да се създава без човек, колко работни места ще бъдат загубени и също дали направени от изкуствен интелект творби да са обект на авторско право. Това са някои от ключовите въпроси, които се срещат в момента по време на дебатите около използването на AI.
Но в същото време някои от приложенията на AI се приемат като премахващи бариери за онези творци, които не могат да си позволят професионални услуги.
По-рано тази година от Meta обявиха старта на приложение, което се предполага, че използва изкуствен интелект да създава музика на базата на зададен текст. AudioCraft има три модела AudioGen, MusicGen, and EnCodec за музика, саунд, компресия и генериране.
Подобни продукти се появиха и от британски стартъп роден от учебен проект в Queen Mary University of London. Става дума за стартъпа RoEx, от където създават Automix - пособие, което използва помощта на изкуствен интелект при миксирането на музика като оптимизира елементи като баланс, екуалайзер, компресия и пространственост с обещанието качеството да отговаря на стандартите на музикалната индустрия.
David Ronan, който е изпълнителният директор на RoEx казва за Мюзик Уик: “Също както Инстаграм трансформира фотографията като направи филтрите достъпни за всички, ние се стремим да направим революция в света на музикалната продукция.“
За стартъпа е важно тези, които правят музика да не се плашат от сложните процеси на миксиране и да оставят това на машината като така според тях може да се стигне до творчество без бариери.
Първа стъпка към тази, по думите на създателите от RoEx, демократизираща индустрията мисия е представянето на Mix Check Studio – безплатно AI пособие създадено за намиране на проблеми при миксирането и предлагане на решения.
Дебатите около използването на AI няма скоро да намалят интензитета си докато компании и изпълнителите търсят оптимален етичен и легално издържан вариант за включването на AI в ежедневната практика, но едно е сигурно - пред нас има все повече пособия, които ни дават възможност да експериментираме и да намерим най-подходящото и правилно за нас приложение на изкуствен интелект като подхождаме без страх, а с изследователско любопитство.
Следващата седмица в Мюзик Пойнт Акцент: младото поколение в Щатите пие по-малко алкохол и клубове за музика са притеснени.
Не пропускайте двучасовото предаване Мюзик Пойнт за хитовете на Америка и Великобритания с водещ Младен Петков.
Слушайте в неделя от 19 по БНР Бургас.
Темите, с които обобщаваме седмица: Параметрите на ръста на заплатите в новия проектобюджет бяха обявени и предизвикаха различни реакции. Може ли да има промяна в тях, говорим с председателя на бургаската структура на КТ "Подкрепа" Иван Костадинов. Ще има ли преосмисляне и на данъчната политика спрямо заведенията, коментар на ресторантьора..
Проектобюджетът дава старт на предаването ни днес след като стана ясно, че синдикатите са недоволни от ръста на заплатите. Ще чуем председателят на бургаската структура на КТ "Подкрепа" Иван Костадинов. На един от созополските плажове се появи нефтено петно. Как ще бъде премахнато и опасно ли е ще разберем от концесионера на ивицата. Избора на..
Нещата никога няма да са толкова добри, колкото се надяваме, и никога толкова лоши, колкото се опасяваме. Добро утро в петък, любимият ден от седмицата! Екипът ни днес – звукорежисьор е Теодора Кралева, новините представя Нина Рангелова, водещ е Стефка Бакърджиева. Ето темите в минутите от 7 до 10 часа: - Форум за Авио/ Свързаност и..
Темите в предаването: Община Приморска предупреди за опасни дървета на пътя Аркутино-Приморско-Китен, какви действия са предприети, интервю на Петя Янакиева с кмета Иван Гайков. Бойкотираха ли за втори път бургазлии големите търговски вериги, анкета на Калина Енчева. Защо предложение за изграждане на картинг писта в парк "Росенец" предизвика дебати..
Мъжът ми от вчера пее коледни песни, а децата настояват да вадим елхата… Добро утро в зимната приказка на четвъртък! За радост на децата и за ужас на шофьорите 20-ти февруари идва със студ и тук-там сняг. Проследяваме обстановката и отваряме очите за актуалните теми в ефира на БНР – Бургас, ето акцентите в програмата ни до 10.00 ч.:..
Падналият в Бургас сняг не създаде проблеми на шофьорите по централните улици. Те бяха почистени и придвижването ставаше лесно още в ранните часове на деня. По-трудно се преминаваше в малките участъци в комплексите, а между блоковете, пространствата останаха блокирани от снега. Един от най-проблемните комплекси беше "Меден Рудник". Това обясниха..
Темата ни днес е синята зона и предлаганото увеличение на 2 лева за час престой. Предложението ще се гласува следващата седмица на общинска сесия, но мненията на съветниците ви предлагаме сега. Проектобюджета бе публикуван късно снощи и днес преди обед редактиран, за да получат пенсионерите увеличение на пенсиите си по Швейцарското правило. Какъв е..
Темите, с които обобщаваме седмица: Параметрите на ръста на заплатите в новия проектобюджет бяха обявени и предизвикаха различни реакции. Може ли да има..
Проектобюджетът дава старт на предаването ни днес след като стана ясно, че синдикатите са недоволни от ръста на заплатите. Ще чуем председателят на..
Нещата никога няма да са толкова добри, колкото се надяваме, и никога толкова лоши, колкото се опасяваме. Добро утро в петък, любимият ден от седмицата!..