Последното ми яко нощно денс преживяване бе неотдавна, на рождения ми ден, когато бях в една от емблемите на Вашингтон - Nellie's Sports Bar. Там отлично справящ се диджей смесваше разгорещяващи тракове предимно от американски арендби и хип-хоп листи. В разгара на купона диджеят пусна и La Mamá de la Mamá на El Alfa, CJ, CHAEL PRODUCIENDO - безпощаден латино трак, който покачи още повече градуса на емоцията. И на други места във Вашингтон съм попадал на моменти, в които испаноезична песен да се приема с пълни обятия. Оказва се, че това не е характерно само за американската столица или пък за места, в които има голяма концентрация на испаноговорящи.
В Съединените Щати е нормално да видите испански на официални знаци и да го чуете от телефонно меню за обслужване на клиенти. Това е логично в страна с 62.5 милиона латиноамериканци, които съставят приблизително 19 процента от населението (по данни на Pew Research Center от тази година). Испанският може да се види на указателни табели и тем подобни, но до каква степен съществува в мейстрийм културата? До колко масовият потребител консумира испански?
Ако съдим по класацията за албуми Billboard 200 – доста повече от преди. Едно от доказателствата – неотдавна пуерториканският изпълнител Bad Bunny, който пее само на испански достигна върха в Billboard 200 за трети пореден път – сега с Nadie Sabe Lo Que Va a Pasar Mañana.
Три поредни албума изцяло на испански до номер едно за Bad Bunny– няма друго такова постижение до момента. Billboard отбелязва, че латино артисти дълго време не са били приемани на големи мейстрийм сцени защото или са пели само на испански или не са можели да говорят добър английски, или пък защото испанският акцент не е бил приеман сред широката публика за сметка на приеманите за по-елитни британски или френски.
Два примера в Billboard илюстрират не много позитивните нагласи в миналото. Когато през 2013-а роденият и израсналият в Ню Йорк Marc Anthony изпълнява God Bless America на бейзболна игра той получава лавина от критика в социалните мрежи с твърдения, че той не е достатъчно американец. Друг пример – 1999 Ricky Martin изпълнява грамаданския си хит La Copa de La Vida на наградите Grammy, но прави това на английски език. Струва си да се спомене и тенденцията преди 2017-а да няма достатъчно роли на латиноамериканци във филмите и по телевизията. Тогава 18 процента от американското население са латиноамериканци, но латиноамериканските роли са били едва 5.8 процента (по данни на Annenberg School of Communication на USC, цитирани от Billboard).
Но 2017-а е повратна година. Тогава светът е завладян от Despacito – безпощадният хит на Luis Fonsi, Daddy Yankee и Justin Bieber. Отбелязва се началото на възход, който продължава и днес. Сега по повод третия албум на върха за Bad Bunny Leila Cobo написа наскоро за Billboard:
„Латино лицата най-накрая станаха по-видими и латино културата най-накрая не е възприемана просто като нещо чудато, колоритно или чуждо, а като част от самата тъкан на тази страна.“
Cobo доказва твърдението си и с примера когато на 21-ви октомври Bad Bunnу като водещ на един от епизодите на комедийното шоу по телевизия NBC - Saturday Night Live в монолога си от екрана на национална телевизия говори както на английски, така и на испански.
Esther Zuckerman от The Atlantic допълва:
“С Bad Bunny като водещ шоуто бе безкомпромисно двуезично и толкова по-добро заради това.”
Рекордът на Bad Bunny от три последователни испаноезични албума на номер едно в поп чарта е забележителен. Но неговото влияние прескача света на музиката. В Loyola Marymount University се изучава предмет посветен на него - “Bad Bunny и съпротивата в Пуерто Рико.” Преподавателят Vanessa Díaz казва в статия качена на сайта на университета:
“Bad Bunny е сериозна културна фигура и има нужда да разберем тежестта на неговото влияние…От начинът, по който използва езика до половото представяне и сексуалната флуидност той дава пример, че ние винаги еволюираме като хора и че е окей да сме безпардонно себе си.”
Benito (както също е познат) не е единствената звезда оформящ вълната от по-голямото вплитане на латино културата в американската идентичност. В поп плейлистите наред със звезди пеещи на английски можем да видим и такива като Shakira, Nicki Jam, J Balvin и Maluma, които пеят на испански.
Испаноезичната музика е тук и влиянието й ще бъде все по-осезаемо в Щатите. Може и да не се разбира от всички, но да живееш в България означава да си наясно, че е възможно да се радваш на песни дори без да разбираш за какво се пее.
Когато по време на монолога си в Saturday Night Live Bad Bunny започна да говори на испански на екрана се изписа „говори на неанглийски език.“ Тогава той призова да променят надписа и на екрана се появи „говори на по-секси език.“
Латино звездите са на преден и централен план и не само в специализираните чартове. Oт началото на година до сега във включващите всички жанрове класации на Billboard има рекорд от поне 70 влезли латино песни. Това е преди излизането на новия албум на Bad Bunny, от който още 22 латино тракове се наместиха в изброяването на Америка.
Следващата седмица в Мюзик Пойнт: успехът на презаписаните албуми на Taylor Swift променя договорни отношения между звукозаписни компании и изпълнители.
Не пропускайте двучасовото предаване Мюзик Пойнт за хитовете на Америка и Великобритания с водещ Младен Петков в неделя от 19 по БНР Бургас.
Отново сме готови да ви разкажем за положителни примери и каузи в ежедневието ни, да ви срещнем с добри хора и да ви заредим с положителни емоции. Отворете сърцата си за историите за Доброто, ще ги споделим с вас с любов и надежда. Звукорежисьор ще е Ваня Желева, автор и водещ - Стефка Бакърджиева. Темите в предаването ни от 17 до 18..
"Успял мъж е този, който може да задоволи всички желания на една жена. Успяла жена е тази, която може да си намери такъв мъж." Успехи в любовта и в живота през новата 2025-та! Така навлизаме във времето за уикенд релакс – „Ева в неделя“. Мода, клюки и интересни срещи ни предстоят и този следобед в ефира на БНР – Бургас, ето какво да очаквате:..
Стартирахме Новата година със завишени сметки включително и цена на хляба. Над 20 ст. е увеличението в цената на хляба в магазините в града, заради връщане на старото ДДс от 20%. Повече по темата след малко. Също в първия час на предаването ще чуем кмета на Малко Търново Илиян Янчев. Какво предстои на общината тази година и кои са основните проекти...
Докато се опитаме да завъртим делничното колело на новата година и ето, че отново е петък. Не е много мотивиращо, затова който е успял си е слял всички почивни дни, а за тези, които не можахме-добро утро на 3 януари от сутрешния екип на БНР-Бургас- Петя Янакиева пред микрофона, Александра Маркарян е новинар, а Ваня Желева е на звукорежисьорския..
Темите в първото предаване за годината: Поглед към проектите и плановете на община Бургас.Какво ще се строи и какво ще се ремонтира, кои квартали и обекти ще бъдат засегнати ще чуем от зам.-кметът по строителство Чанка Коралска. Продължение на казус, за който ви разказахме в края на миналата година -три трупа на мигранти бяха намерени в Странджа, чии..
Всяка Нова година е надежда за по-добро и вяра, че и невъзможното може да стане възможно! Добро утро в четвъртък, 2 януари! Да си пожелаем 2025 да е здрава, мирна и щастлива! Какво ще кажете да започнем деня с чаша чай и лека закуска? Поздрави от екипа ни днес - звукорежисьор е Мариян Райнов, новините ще представя Свобода Атанасова, водещ е Стефка..
В последната за годината среща крачим вече по „Булевард Демокрация“ с усещането за финал, но и с темите на делника. За съжаление, той и днес ни поднася тежки сюжети. Телата на трима мъже са били намерени на българо-турската граница в района на Граничното полицейско управление в Средец. От „Гранична полиция“ потвърдиха информацията...
"Успял мъж е този, който може да задоволи всички желания на една жена. Успяла жена е тази, която може да си намери такъв мъж." Успехи в любовта и..
Отново сме готови да ви разкажем за положителни примери и каузи в ежедневието ни, да ви срещнем с добри хора и да ви заредим с положителни емоции...