Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Недялкова: Расте броят на децата, предразположени към диабет тип 2

д-р Диана Недялкова, детски ендокринолог
Снимка: УМБАЛ Бургас

Броят на децата, предразположени към диабет тип 2 се увеличава. Дори сред тези, които са в градинска възраст случаите на наднормено тегло вече не са рядкост.

В последните няколко години в лекарските кабинети растат посещенията на юноши с инсулинова резистентност, което вече е преддиабетно състояние. Това отчитат специалистите във Второ детско отделение в УМБАЛ Бургас, където се намира единственият в областта сектор за диагностика и проследяване на деца с диабет. Тук се регистрират новооткрити случаи, наблюдават се диспансеризирани малки пациенти, извършват се изследвания и профилактика на усложнения, които заболяването може да породи. Създадена е специална стая за обучение на децата и техните семейства. Семейството играе ключова роля за мотивирането на децата да спазват определен режим, но не на думи, а преди всичко с личен пример, категорична е д-р Диана Недялкова. Тя е единственият в Бургас и региона специалист по детска ендокринология, старши лекар във Второ детско отделение в УМБАЛ Бургас.

„Имаме около 100 диспансеризирани пациенти – момичета и момчета с диабет тип 1, които един път годишно минават през отделението, за да се направят изследвания,  да се консултират с офталмолог и с невролог. Приемаме ги с цел профилактика, защото диабетът дава усложнения в различни органи и да можем да ги хванем рано. Диабет тип 1 е автоимунно заболяване, като от автоимунния процес може да бъде въвлечена и щитовидната жлеза. Той не може да се предвиди, не може да се предотврати. Докато диабет тип 2  може да се предотврати. Този диабет е с 90% фамилност и е свързан с начина на живот, неправилното хранене, липсата на движение, децата все повече се застояват пред компютри, телефони, не се движат и ядат вредни неща“, споделя д-р Недялкова.


И първи, и втори тип диабет могат да протичат с едни и същи симптоми в началото – непрестанна силна жажда, често уриниране, загуба на тегло, чувство на силен глад, чести инфекции в устата и уринарния тракт, необяснима обща слабост. Захарният диабет тип 1 има по-остро начало с повишена жажда, често уриниране и загуба на тегло. Един от симптомите на започваща кетоацидоза – опасно усложнение на диабета, което може да доведе до смърт, е болката в корема. Затова при всяко дете с коремна болка се назначават допълнителни изследвания, за да се установи дали причината не би могъл да бъде един неоткрит диабет, обяснява д-р Недялкова.

Тя е категорична,  че всеки родител би следвало да се обърне към детския ендокринолог, ако детето му е с наднормено тегло. Това е първият сигнал, който трябва да бъде проверен – дали детето има заболяване, или не. Но след прегледа обикновено нищо не се случва. „Поставяме диагнозата и нещата спират дотам. Обикновено винят децата си, че не се хранят правилно, но аз мисля, че това е проблем на цялото семейство. Защото идват на преглед двама родители с очевидно наднормено тегло и водят детето си. И трябва да се промени целият начин на живот на цялото семейство, за да има резултат. Ако налагаме ограничение на децата, трябва преди всичко да си ги наложим като родители. Не може да ядем неограничено торти, пасти, шоколади и колбаси, а да забраняваме на детето“, дава пример д-р Недялкова.

Медиите и цялото общество би следвало да говорят повече за проблема наднормено тегло и за риска от развитие на диабет тип 2, защото той категорично може бъде предотвратен. Когато семейството осъзнае, че затлъстяването е проблем, когато се обедини, изхвърли вредните храни, когато се включи някакъв спорт и ежедневно движение, нещата започнат да се променят, убеден е специалистът по детска ендокринология.

Още информация ще чуете в звуковия файл. 
По публикацията работи: Свобода Атанасова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Д-р Радка Замова е тазгодишният носител на наградата "Хипократ" в Ямбол

Началникът на отделението по клинична лаборатория д-р Радка Замова ще бъде удостоена тази година с наградата „Хипократ“ на Община Ямбол, която традиционно се връчва по повод 7 април – Световния ден на здравето и Деня на здравните работници в България. Наградата на името на Анка Александрова е присъдена на Марияна Илиева – медицинска сестра в отделението..

публикувано на 04.04.25 в 11:00

Болницата в Сливен спешно търси кръводарители група 0(-) отрицателна

МБАЛ "Д-р Иван Селимински“ Сливен спешно търси кръводарители с група 0(-) отрицателна. Кръвта е за пациенти на болницата, които се лекуват в различни отделения, и са в тежко състояние, уточняват от здравното заведение.  Директорът на болницата д-р Васислав Петров уточни за БНР, защо спешно се търсят кръводарители с група нула отрицателна:..

публикувано на 03.04.25 в 12:36

Слаб интерес към менингококови ваксини има в Ямбол

Единични са запитванията за поставянето на менингококови ваксини в Ямбол. До дни се очаква в аптечната мрежа да има зареждане, като цената ще е около 90 лева. Преди седмица стана ясно, че 27- годишен мъж от ямболското село Миладиновци е почитал от инфекцията.  Само в няколко от аптеките в града е имало запитвания от родители, кога ваксината ще е..

публикувано на 02.04.25 в 16:45

Лекари предлагат имунизацията срещу варицела да стане задължителна

Имунизацията срещу варицела и респираторно-синцитиален вирус да стане задължителна, предлага главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. Според него включването на ваксини срещу тези заболявания в Националния имунизационен календар може да се случи най-рано от следващата година. Към момента ваксината срещу варицела е препоръчителна и се..

публикувано на 31.03.25 в 16:00

Безплатни прегледи за рак на кожата в Бургас

Водещият специалист по меланом и кожни тумори доц. д-р Ива Гаврилова ще консултира пациенти в Бургас на 12 април. Прегледите ще се проведат в Медицински център „Вяра и Надежда“ в Комплексния онкологичен център, а първата дата ще бъде с безплатни консултации. По данни на Световния фонд за изследване на рака, меланомът е сред най-често срещаните..

публикувано на 31.03.25 в 13:00

Фондация "Искам бебе" - 18 години подкрепа за двойки с репродуктивни проблеми

Над 5 хиляди бебета са родени в България с финансовата подкрепа на фондация „Искам бебе“ през 18 –те години от съществуването й. Организацията работи активно в подкрепа на двойки с репродуктивни проблеми. С нейните усилия са създадени над 50 общински програми  за финансиране на инвитро процедури.  В бургаската миналата година бяха..

публикувано на 30.03.25 в 16:00