Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нужни ли са полигоните при обучението на новите шофьори?

Снимка: karambezopasno.com



Обучението и шофьорските изпити на полигон отпаднаха от няколко години. Периодично обаче се обсъжда дали не трябва да бъдат въведени отново. По темата има различни мнения. От една страна европейската практика показва, че бъдещите шофьори трябва да се учат в реална среда. Друго мнение е, че е по-добре да има обособен терен, където да упражняват уменията си. Това се отнася не само за обучаващите се, но и за тези, които току що са взели книжка или просто се чувстват неуверени в шофирането или паркирането.
 

Обновяване на стария полигон до поморийското село Лъка и изграждане на картинг писта бяха заложени в предизборната програма на Димитър Николов. От години теренът е занемарен, случвало се е и входът му да е запушен от натрупани гуми. Често обаче там може да се видят неопитни шофьори, които се упражняват да паркират или да преминават по естакада. Според кадастъра, теренът край Лъка се намира на територията на Община Поморие. От Община Бургас обясниха, че е собственост на Професионалната гимназия по автотранспорт в Бургас. „Нейният екип подкрепя инициативата. Подкрепя я и кметът на Поморие, с когото кметът Димитър Николов вече е разговарял по темата. Така че проектът е обезпечен и работата за неговото поетапно осъществяване скоро ще стартира“, посочиха от местната администрация. Предвижда се на територията на полигона да бъде изградена и нова автомобилна картинг писта. Към нея ще има площадка за обучение по безопасност на движението.

Според бургаски таксиметрови шофьори, наистина има нужда от подобно пространство:

„Според мен трябва да има полигони, трябва да има естакади, трябва да има странично паркиране – на преден ход, на заден ход“.

„Трябва да има и полигон. За да тръгнеш в реална среда, трябва да минеш полигон“.  

Практиката в много от европейските страни обаче показва, че изпити на полигон не са необходими. „Ако имаше нужда, аз съм сигурен, че някои от по-големите фирми, която се занимава с обучение на кандидат – шофьори, вече щеше да е направила полигон. След като нито една фирма в България не е направила такъв полигон, значи самите инструктори смятат, че това е ненужно. Те използват за полигон самите улици, самите места като предблокови пространства и т.н., за да обучават шофьорите на паркиране“, коментира Михаил Попов от Института за пътна безопасност.

Председателят на Регионалния автоинструкторски съюз Дойчо Пеев обясни, че изпитът на полигон е отпаднал преди години, защото се е оказал неефективен, тъй като се е заучавал наизуст. „Началните часове при обучението също се извършват на площадка, няма как с първия час да тръгне в реалното движение. Има решения, но не е в това да задължим всички да имат полигони или да има отново изпит на полигон. По отношение на паркирането, това се извършва в реални условия – по паркингите между колите, така че всички елементи от т.нар. полигон са включени в обучението и в изпита“, допълни той.

В новия План за действие на Държавната агенция „Безопасност на движението по пътищата“ от 2024 до 2026 г., се предвижда въвеждането на надграждащо обучение за новите водачи чрез полигони, симулиращи рискови ситуации на пътя. „Идеята е първият полигон да е 2026 г. Това са полигони, които лицата, придобили правоспособност, ще отработват, ще надграждат умения и ще формира навици, след като са придобили правоспособност. Натам трябва да вървят нещата. Необходим е полигон за надграждащо обучение, а не за начално обучение. Такива полигони има в много страни, даже им казват „екстремни полигони“ с рискови ситуации – заледени, заснежени, водни участъци, както и внезапни ситуации като изскачане на пешеходец. Това е необходим за мен в  бъдеще“, коментира Дойчо Пеев.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дискутираха демографските процеси в пограничните райони

Кметовете на Болярово, Елхово и Тополовград се включиха в кръгла маса в Одрин с фокус върху демографските процеси в пограничните райони и отражението им върху националната сигурност и социално-икономическите въпроси.  Участниците поставиха акцент върху миграционните потоци и промените в населението и тяхното въздействие върху стабилността в..

публикувано на 28.11.24 в 17:38

Арт графит по повод членството ни в НАТО откриха в Бургас

Инициативата на Министерството на външните работи за улично изкуство „България – по-красива в НАТО“ е част от Националната програма за отбелязване на 20-ата годишнина от членството на страната ни Алианса. Бургас стана третият град от общо петте, които са част от проекта. На крайбрежната алея бе открити арт графит изобразяващ бял гълъб като символ..

публикувано на 28.11.24 в 16:56
Снимката е илюстративна

Огнище на шарка по овцете е открито в село Жельо войвода

Огнище на шарка по дребните преживни животни е открито в сливенското село Жельо войвода. Резултатите са лабораторно потвърдени и животните подлежат на евтаназия.  Областният управител Чавдар Божурски разпореди около огнището на заразата да бъде създадена три километрова защитна зона и десет километрова надзорна зона, в която влизат осем населени..

публикувано на 28.11.24 в 15:04

Жители на Каблешково готвят мирен протест в Бургас в защита на референдума за кариерата

Жители на Каблешково ще защитят правото си на референдум срещу изграждането на каменна кариера с мирен протест на 5 декември пред Бургаския административен съд. За тогава е насрочено заседание по искането на областния управител Мария Нейкова за спиране решението на общинския съвет в Поморие за провеждане на референдума. Оспорват провеждането на..

публикувано на 28.11.24 в 14:37

Бургас ще е домакин на кулинарния фестивал „Вкусните гозби на Странджа“

Бургас ще е домакин на кулинарния фестивал „Вкусните гозби на Странджа”. Той ще се проведе на 7 декември, събота, от 12:00 часа в Етнографския музей в Бургас. Кулинарен фестивал "Вкусните гозби на Странджа" в Бургас се организира от Кулинарните фестивали на България и Регионален исторически музей - Бургас.  На фестивала хората ще имат възможност да..

публикувано на 28.11.24 в 13:24

Стрийт-арт проект в Бургас отбелязва 20 години от членството ни в НАТО

Стрийт-арт проект, посветен на 20-ата годишнина от членството на страната ни в НАТО, ще се открие днес в Бургас. Инициативата е на Министерството на външните работи в партньорство с Община Бургас. Събитието е от 14:00 ч. пред стенописа, който се намира на „Стената“ в Морската градина. През 2004 г. страната ни официално се присъедини към..

обновено на 28.11.24 в 09:27

Местната комисия за борба срещу противообществените прояви ще представи спектакъла „Ти можеш“

Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните при Община Бургас ще представи спектакъла "ТИ МОЖЕШ!". Спектакълът е на театрална трупа театър "Арлекин" – Хасково и ще се играе днес на сцената на Младежки международен център пред младежка аудитория от СУ "Константин Петканов“ и СУ "Петко Росен“. Той е..

публикувано на 28.11.24 в 08:30