Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нужни ли са полигоните при обучението на новите шофьори?

Снимка: karambezopasno.com



Обучението и шофьорските изпити на полигон отпаднаха от няколко години. Периодично обаче се обсъжда дали не трябва да бъдат въведени отново. По темата има различни мнения. От една страна европейската практика показва, че бъдещите шофьори трябва да се учат в реална среда. Друго мнение е, че е по-добре да има обособен терен, където да упражняват уменията си. Това се отнася не само за обучаващите се, но и за тези, които току що са взели книжка или просто се чувстват неуверени в шофирането или паркирането.
 

Обновяване на стария полигон до поморийското село Лъка и изграждане на картинг писта бяха заложени в предизборната програма на Димитър Николов. От години теренът е занемарен, случвало се е и входът му да е запушен от натрупани гуми. Често обаче там може да се видят неопитни шофьори, които се упражняват да паркират или да преминават по естакада. Според кадастъра, теренът край Лъка се намира на територията на Община Поморие. От Община Бургас обясниха, че е собственост на Професионалната гимназия по автотранспорт в Бургас. „Нейният екип подкрепя инициативата. Подкрепя я и кметът на Поморие, с когото кметът Димитър Николов вече е разговарял по темата. Така че проектът е обезпечен и работата за неговото поетапно осъществяване скоро ще стартира“, посочиха от местната администрация. Предвижда се на територията на полигона да бъде изградена и нова автомобилна картинг писта. Към нея ще има площадка за обучение по безопасност на движението.

Според бургаски таксиметрови шофьори, наистина има нужда от подобно пространство:

„Според мен трябва да има полигони, трябва да има естакади, трябва да има странично паркиране – на преден ход, на заден ход“.

„Трябва да има и полигон. За да тръгнеш в реална среда, трябва да минеш полигон“.  

Практиката в много от европейските страни обаче показва, че изпити на полигон не са необходими. „Ако имаше нужда, аз съм сигурен, че някои от по-големите фирми, която се занимава с обучение на кандидат – шофьори, вече щеше да е направила полигон. След като нито една фирма в България не е направила такъв полигон, значи самите инструктори смятат, че това е ненужно. Те използват за полигон самите улици, самите места като предблокови пространства и т.н., за да обучават шофьорите на паркиране“, коментира Михаил Попов от Института за пътна безопасност.

Председателят на Регионалния автоинструкторски съюз Дойчо Пеев обясни, че изпитът на полигон е отпаднал преди години, защото се е оказал неефективен, тъй като се е заучавал наизуст. „Началните часове при обучението също се извършват на площадка, няма как с първия час да тръгне в реалното движение. Има решения, но не е в това да задължим всички да имат полигони или да има отново изпит на полигон. По отношение на паркирането, това се извършва в реални условия – по паркингите между колите, така че всички елементи от т.нар. полигон са включени в обучението и в изпита“, допълни той.

В новия План за действие на Държавната агенция „Безопасност на движението по пътищата“ от 2024 до 2026 г., се предвижда въвеждането на надграждащо обучение за новите водачи чрез полигони, симулиращи рискови ситуации на пътя. „Идеята е първият полигон да е 2026 г. Това са полигони, които лицата, придобили правоспособност, ще отработват, ще надграждат умения и ще формира навици, след като са придобили правоспособност. Натам трябва да вървят нещата. Необходим е полигон за надграждащо обучение, а не за начално обучение. Такива полигони има в много страни, даже им казват „екстремни полигони“ с рискови ситуации – заледени, заснежени, водни участъци, както и внезапни ситуации като изскачане на пешеходец. Това е необходим за мен в  бъдеще“, коментира Дойчо Пеев.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бургас е сред водещите градове при подмяната на стари печки с еко уреди

Бургас е сред водещите градове в страната при изпълнението на проекти за подмяна на старите печки на дърва и въглища с нови еко уреди, посочват от Община Бургас. Администрацията изпълни два проекта, финансирани по Програма LIFE и Оперативна програма „Околна среда“, с което до момента са осигурени общо 5518 нови модерни уреди.  С реализирането на..

публикувано на 15.01.25 в 17:10

Смарт гривни ще помагат на възрастни хора и в Карнобат

От 18 януари стартира нова здравно-социална услуга в община Карнобат, с иновативни дейности.  Тя е по програмата "Развитие на човешките ресурси" в периода до 2027г. Чрез нея ще се надгради и продължи услугата "Грижа в дома" и  ще се предоставят интегрирани - здравно социални дейности в домашна среда на нуждаещи се самотно живеещи лица с увреждания и..

публикувано на 15.01.25 в 16:15
Снимката е илюстративна, архив.

Проходими при зимни условия са пътищата в Сливенско

В Сливенска област пътищата са проходими при зимни условия. В планинската част снежната покривка достига до 30-40 см и продължава да натрупва нов сняг, съобщи Снежана Кънева, ръководител на кризисния център на община Сливен. Няма селища без ток и вода. Проходите Котленски, Твърдишки и Вратник са проходими при зимни условия. За Твърдишкия проход..

публикувано на 15.01.25 в 16:10

Шести ден без вода в село Стефан Караджово

Шести ден най-голямото населено място на община Болярово - село Стефан Караджово, е с прекъснато водоснабдяване. Причината за безводието е голяма авария на главен захранващ водопровод. Изцяло компрометиран е един километровия участък захранващ населеното място, уточняват от крайграничната община. Екип на ВиК дружеството се опитва да отстрани..

публикувано на 15.01.25 в 15:20

Поредица от лекции в Бургас за културата на Китай, Корея, Япония и Португалия

Поредица от кратки публични лекции на тема „Китай, Корея, Япония и Португалия: Пътешествие из културите по света“ гостуват в бургаския филиал на СУ в Бургас. На 25 януари ще се проведат кратки публични лекции в Културен дом НХК. Лекциите ще представят връзките между традиция и съвременност в различни аспекти от обичаите, бита и ценностите на Китай,..

публикувано на 15.01.25 в 14:00

Изплащат забавените средства към културните институции

Започнало е изплащането на забавените от държавата пари към културните институции, каза в Бургас председателят на Съюза на артистите в България Христо Мутафчиев. Хиляди левове по фактури, договори на хора, телефонни сметки и разходи за извършени дейности останаха неизплатени в началото на новата година, за което алармираха от съюза. "Със..

публикувано на 15.01.25 в 13:30
Снимката е илюстративна, архив.

Пътищата в Ямболска област са проходими при зимни условия

Всички пътища на територията на Ямболска област са проходими при зимни условия.  Приоритетно се работи по 35-километровия участък от магистрала „Тракия“ на територията на областта, както и международния път 1-7 към граничен пункт „Лесово“ като и двата участъка са почистени до асфалт.  В региона вали сняг от сутринта, като най-значителен  е в района на..

публикувано на 15.01.25 в 13:00