Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Болниците в Бургас настояват за спешно създаване на Кръвен център

Снимка: ОА Бургас

Всички, от които зависи създаването на Кръвния център в Бургас, да положат усилия това да се случи възможно най-бързо. За това настояват болниците в Бургас и региона, които използват кръв и кръвни продукти. Те участваха в среща, организирана по инициатива на Областния управител на Бургас Пламен Янев. Конкретната причина е писмо, изпратено до Областна администрация, в които лечебни заведения молят съдействие.

Проблемът с липсата на Кръвен център и невъзможността взетата в Бургас кръв да се обработва на място вече е изключително сериозен. Той поставя на изпитание ежедневната работа на лекарите и качественото лечение на пациентите.

„ОТХ Бургас функционира като „склад за кръв“. Ние вземаме кръвта, след което тя се изпраща в Стара Загора за обработка и се връща тук в рамките на 3-5 дни. През това време пациентите чакат. Принудени сме да планираме потреблението 3-5 дни напред, което не се прави никъде другаде в страната. Няма как да се планира спешност и затова често сме принудени да даваме количества, които да предотвратят риска от смърт при кръвозагуба, а не количества, от които пациентът наистина се нуждае. Те се набавят впоследствие. Така „на ръба“ работим в последните няколко години, откакто в областта бяха разкрити много нови болници. Това изнервя лекарите, пациентите и техните близки. Така повече не може да продължава. Ние сме надхвърлили в пъти изискванията за създаване на Кръвен център и молим цялата общественост да ни подкрепи“, каза д-р Людмила Желязкова, началник на Отделението по трансфузионна хематология в УМБАЛ Бургас. Тя посочи и конкретен пример отпреди дни - новородено бебе на 6 дни е имало спешна нужда от преливане на кръв, но след тридневно чакане кръвта се оказва несъвместима с бебето. „Наложи се втора заявка до ЦТХ-Стара Загора, но тук идва въпросът дали бебето можеше да дочака кръвта“, каза още тя.

Броят  на кръводарителите в Бургас е вече рекордно висок. Бургас е на първо място по брой кръводарители от всички отделения в страната. Дарителите са повече от Стара Загора и Плевен, в които има Кръвни центрове с пъти в повече възможности и персонал. Дори в градове с кръвни центрове не се обслужват толкова много болници, колкото в Бургас – те са 11 към момента и се очаква да станат 13.  Половината кръв, която се обработва в Стара Загора, идва от Бургас. При създаването на Кръвен център, обработката ще се извършва тук, пациентите няма да чакат, няма да има разходи за постоянен транспорт, ще може да се увеличи работното време, което сега е неудобно за голяма част от кръводарителите.

Участващите в срещата болници бяха единодушни, че проблемът наистина е сериозен и важи за всички тях. Заради чакането на транспорта от Стара Загора се отлагат операции и кръвопреливания. Това води до напрежение у лекарите, пациентите и техните близки, които и без това са стресирани и притеснени.

„Считам, че всички необходими условия за трансформирането на ОТХ в Кръвен център Бургас са налице. Не е човешко и хуманно да не можем да осигурим достатъчно кръв за болните, защото трябва да чакаме транспорт и да им даваме толкова, колкото да не загинат. И не бива да се оправдаваме с липсата на средства, а да ги намерим. Отпадането на необходимостта от постоянен транспорт би спестила финансов ресурс, който може да бъде насочен другаде“, коментира Областният управител. Той се ангажира да информира народните представители от Бургаски регион с експертните становища от срещата, както и ресорните министерства, които да предприемат нужните стъпки.

За трансформирането на отделението на УМБАЛ Бургас в Кръвен център са необходими около 15 млн.лв., които да бъдат заложени в бюджета на МЗ. Част от тях са за строителство и ремонт на допълнителна сграда за лаборатории и производство, вече проектирана със средства на Община Бургас. Останалата част е за апаратура, нужна за обработката на кръвта. 


По публикацията работи: Ивайло Пеев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Д-р Диян Господинов:В здравеопазването трябват реформи много по-дълбоки от едно заплащане

Началната заплата на млад лекар в Германия е от 3 300  до 3 700 евро, съобщи кардиологът д-р Диян Господинов, председател на бургаското сдружение"Младите лекари". У нас тези специалисти вземат 2000 лева бруто. Формирането на възнаграждението е две минимални работни заплати. Лично според мен, заплащането е доста скромно, добави той и уточни,че..

публикувано на 02.07.25 в 14:30

Младите медици оповестяват предложенията си за подобряване условията на труд

Младите медици от инициативата "Бъдеще в България" инициират дискусия в Народното събрание, на която ще оповестят предложенията си за подобряване на условията на труд. Минималната заплата за лекар без специалност, за начинаещ стоматолог или фармацевт да бъде 150 процента от средната работна заплата за страната е едно от исканията им към..

публикувано на 02.07.25 в 09:21

Кампания за кръводаряване в големите областни градове

Кампания за кръводаряване ще се проведе в кръвните центрове в София, Пловдив, Варна, Бургас, Стара Загора и Благоевград. Акцията започва в 8,30 часа и ще продължи до 12 часа, а нейни организатори са Българската асоциация на пострадали при катастрофи, фондациите "Ангели на пътя", "Ключът е любовта", "Стефан Стефанов" и Асоциацията за квалификация на..

публикувано на 02.07.25 в 08:13

Всеки пети българин е с прекъснати здравноосигурителни права

20 процента от населението на страната или почти всеки пети, е с прекъснати здравноосигурителни права - това се посочва в анализ на Центъра за защита правата в здравеопазването. В него се цитират данни на Националната здравноосигурителна каса, според които към 1-и май 2025 година здравноосигурените с прекъснати права, които са вписани в пациентските..

публикувано на 29.06.25 в 12:00

Здравното министерство организира кампания за популяризиране на мобилното приложение еЗдраве

Министерството на здравеопазването стартира лятна национална кампания за популяризиране на мобилното приложение еЗдраве, което осигурява достъп до електронното ни здравно досие. Екипи на регионалните здравни инспекции , с техническото съдействие на „Информационно обслужване“ АД, ще разкриват мобилни пунктове, на които ще оказват съдействие на всеки,..

публикувано на 28.06.25 в 12:15

Медицинският хеликоптер транспортира пациент с изгаряния от сливенската болница до Пловдив

Медицинският хеликоптер транспортира пациент с изгаряния от сливенската болница до Пловдив, съобщават от болницата. Пациентът е пострадал при пожар и с над 20% изгаряния.  И 75-годишният мъж е пострадал при пожар днес  преди обяд в дома си в сливенския квартал „Речица“. Той е направил опит сам да изгаси пожара, но е получил множество..

публикувано на 27.06.25 в 16:26

По пътя на здравето с фондация "Една от 8" в Бургас

Фондация „Нана Гладуиш – Една от 8“ и РЗИ Бургас правят обща инициатива за профилактика на женското здраве в Бургас. Събитието е на 27 юни от 18 часа в конферентния център на хотел „България“.  Неправителствената организация инициира нова кампания под надслов „Пътят към здравето“.  Гергана Богданова, управител на фондацията, посочва:..

обновено на 27.06.25 в 14:40