Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мюзик Пойнт Акцент: Дигиталната реалност създава нови способи за феновете да изразят своята любов и повлияят на изхода в класациите

Снимка: freepik.com

Има различни разбирания за това какво е да си истински фен: да си купуваш всеки албум на любимия ти артист или банда, да ходиш на всеки техен концерт или пък всички стени в стаята ти да са с техни плакати. От няколко години насам се забелязва и нов вид изражение на фенството - участване в организирани мероприятия по вкарване в класациите на песен или албум. 

Възможностите на интернет и социалните мрежи, по-конкретно, правят по-лесно мобилизирането на фенове от различни точки на света. През годините организирани фенове на BTS, Nicki Minaj, Harry Styles и други умело използват мрежата за подтикване към действия за подкрепа в това число масово купуване на музикални продукти. През 2023-а  това е все по-често срещано явление, пише Billboard в статия от по-рано тази година. 

Статията дава пример с К-pop фенове, въпреки че подобна масова мобилизация се забелязва и при други стилове. Bernie Cho, президент на базирана в Сеул агенция, цитиран от изданието казва, че за много K-pop артисти е от изключителна важност какви са числовите данни при измерването на успех. Cho казва, че масовата мобилизация на топ K-pop фен клубовете може да се сравни с “впечатляващата прецизност на елитна военна операция.” С други думи, фиксацията върху такова мерило за успех може да е подтикващ фактор. 

Подобни действия могат да се сравнят с политически кампании по набиране на средства като тук средствата са нужни за вкарване на музикално произведение в класация. И тези кампании успяват да съберат десетки хиляди долари. 


Michelle Cho, професор в University of Toronto която изучава феновете около корейската култура казва за Billboard, че целта е да се разбере какво точно е необходимо да се направи, за да не се позволи артистите да загубят видимостта, която заслужават. 

Какво всъщност се прави? Изданието дава примери с конкретни инструкции в социалните мрежи, които казват как точно да се подходи с покупката на музикална творба, че да се избегнат обвиненията в съмнително купуване на музика (някои платформи имат лимити при даунлоудването от един човек). Сред инструкциите са такива за използване на различни кредитни карти, различни имейли, различни ай пи адреси и различни устройства. Отново подчертаваме, че подобни действия не се ограничават до определен жанр. 

Трудно е да се изчисли конкретно ефекта на подобни инициативи, но Billboard посочва, че когато сингли на артисти с организирани фен клубове дебютират на висока позиция в класациите това става благодарение на силно представяне от  гледна точка на даунлоудване. 

В същото време лейбълите определено забелязват масираните организирани покупки и сложните схеми по изпълнението и работят над нови начини, които да направят по-лесно изразяването на тази голяма любов към артистите. Пускането на нови версии на едно парче е познат похват. Друг все по-популярен вариант е издаването на различни варианти на обложки на албуми с цел окуражаване на по-голяма покупка. 

Например наскоро 1989 (Taylor’s Version) на Taylor Swift се появи с 15 различни варианта на твърди носители - пет на плочи, осем на диск и две на касета. 

Истинските фенове няма да се чудят много и ще прибяват всеки един вариант в колекцията и в същото време ще помогнат за успеха на фаворита си в чартовете. 

Но ако трябва да се върнем на фенските акции за подкрепа на артисти е логично да се попитаме за разликата между истинска ревностна подкрепа на фенове и организирани, граничещи с измама похвати за манипулация на чартове. По темата очаквайте нашето интервю с експерт, който заедно със своя бизнес партньор създава пособия, ползвани от стрийминг платформи за детектиране на измами. 

Не пропускайте двучасовото предаване Мюзик Пойнт за хитовете на Америка и Великобритания с водещ Младен Петков в неделя от 19 по БНР Бургас. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В "Ден до пладне" на 17 май ще чуете:

Днес със сигурност няма да става за плаж, но не бързайте да прибирате плажните принадлежности, защото ако днес използваме чадъри, то утре ни очаква усмихнато слънчево време, с температура до 20 градуса през деня. Затова малко търпение, лятото е на една ръка разстояние, а иначе през май е същото като през септември - човек може да си облече спокойно..

публикувано на 17.05.25 в 09:02

"Булевард Демокрация" на 16 май

Темите в предаването: Следващата седмица ще се проведат двата важни изпита, които ще предопределят бъдещето на хиляди млади хора - матурите на абитуриентите. Каква е към момента организацията им и очакват ли се промени за следващата година, разговор със зам.-министърът на образованието Таня Михайлова. Общинският съвет на Болярово прие бюджета за тази..

публикувано на 16.05.25 в 14:45

ОЧАКВАЙТЕ В „АКЦЕНТИ“ НА 16 МАЙ:

Мислете големи неща, но се наслаждавайте на малките удоволствия. Добро утро в петък, най – любимият ден в седмицата! Да го започнем с добро настроение и положителна нагласа. Екипът ни днес – звукорежисьор е Ваня Желева, новини представя Нина Рангелова, водещ е Стефка Бакърджиева.  Ето и темите в сутрешната ни програма от 7 до 10 часа: -..

публикувано на 16.05.25 в 06:30

"Булевард Демокрация" на 15 май

Темите в предаването: Дни преди да бъде разгледан и приет бюджетът на община Бургас, ви представяме това, което е заложено като дейности в него за кв. Сарафово. Какво препоръчват гражданите и предлага кмета Димитър Николов обобщава Петя Янакиева. Бургас става част от голям транспортен хъб, как ще се случи това и какви ще са ползите разказва Зоран..

публикувано на 15.05.25 в 14:44

Добро утро с БНР-Бургас на 15 май!

Добро утро на 15 май от сутрешния екип на БНР-Бургас! Водещ тази сутрин е Петя Янакиева, Свобода Атанасова е нашият новинар тази сутрин, властелинът на пулта е Иво Дежев. Под знака на протестите ще мине и днешният ден- ст олицата отново е блокирана заради стачката на градския транспорт, глас за справедливо заплащане днес надигат и работещите в..

обновено на 15.05.25 в 07:19

По „Булевард Демокрация“ на 14 май

Работната седмица на българите е сред най-дългите в ЕС-честно, не си го измисляме официалната статистика на Евростат го казва. Относно достоверността на изследването леко ни гложди факта, че най-дълга работна седмица е отчетена в Гърция - 39,8 часа. След това по продължителност се нареждат България с 39 часа, Полша - 38,9 часа и Румъния - 38,8..

публикувано на 14.05.25 в 14:30

ОЧАКВАЙТЕ В "АКЦЕНТИ" НА 14 МАЙ:

Каквото и да правите в живота, правете го с цялото си сърце. Така ще сте доволни от себе си!  Добро утро в сряда, време е за събуждане. Делникът не чака и отново ще ни завърти в динамиката си! Екипът ни днес - звукорежисьор е Иво Дежев, новините представя Християна Йорданова, водещ е Стефка Бакърджиева.  - в рубриката "Тема на деня" - ще посетим..

публикувано на 14.05.25 в 06:30