Четири икони с лика на свети Никола има в Регионалния исторически музей в Бургас. Те са част от колекцията „спасени икони“, които се съхраняват в културната институция. Три от тях са големи т.нар. "царски" икони, а четвъртата е малка и се съхранява в църквата на остров „Св. Анастасия“.
Свети Николай Чудотворец или свети Никола е бил архиепископ на град Мира в областта Ликия, Мала Азия. Той е известен като противник на езичеството и арианството. В иконографията на Източноправославната църква често се изобразява редом с Исус Христос и Дева Мария. През целия си живот Никола помага на страдащите, защитава невинните и укрепва слабите със словото на истината и вярата. След смъртта си е почитан като светец и покровител на бедните,децата, моряците, рибарите, пътешествениците, търговците и банкерите, разказа главният уредник в РИМ – Бургас Иванка Делева:
"Иконите на свети Никола са едни от най-популярните, защото и самият светец е един от най - почитаните не само в православния свят. Той е покровител на най - много каузи в сравнение с други светци и е обичан от хората заради това, че е бил добър приживе и е правил много добри дела!"
Царските икони са били част от иконостасите на църкви в региона и са с по големи размери. На едната в горните два ъгъла са изобразени Исус Христос и св. Богородица, което е знак за особена почит към светеца, разказа Делева:
"На друга икона Св. Николай е изобразен анфас, благославящ, в епископско одеяние, в лявата ръка държи затворено евангелие. В третата в долния пояс на иконата, зографът е изписал част от молитвата, която се изрича на Никулден в тържествената служба на св. Никола.Тя е свързана с това да бъде помолен светеца да закриля хората и неговата доброта да им помага. Малката икона е в наивестичен стил, най - вярно е домашна и е допоясно изображение на светеца отново във владишко облекло. Надписите са на гръцки и най - вероятно иконописецът й е от гръцки произход. Има посветителски надпис, който посочва, кой е дал средствата за изографисването й."
Иконите са от края на 19 век, предполага се че са от Тревненската иконописни школа, но навярно са рисувани от местни зографи. Те са част от колекцията на музея, но не са открити в резултат на събирателска работа на музейните работници, а са в резултат на успешни акции на полицията срещу трафика на културни ценности и в края на 90 - те години са предоставени на музея, т.нар. спасени икони бяха реставрирани след дарителска кампания, за която помогнахме и ние от БНР - Бургас.
повече може да чуете в звуковия файл:В Приморско тече вторият ден от VI-то издание на Международния музикален и танцов фестивал „Фолклорна плетеница“. Събитието, организирано от сдружение „Атлиманска огърлица“ и Община Приморско, събира на едно място почитатели на българския фолклор от страната и чужбина. Фестивалът започна снощи с тържествен концерт на сцената на амфитеатъра в морския..
Филмът „Дяволски игри“ на Деси Тенекеджиева ще бъде излъчен от 16 часа в залата на Културен дом НХК в Бургас. Прожекцията е подарък от Общината за потребителите от бургаските социални услуги и членове на пенсионерските клубове в града. Веднага след края на филма ще се състои среща-разговор с част от неговия екип.
Един от знаковите паметници на Ямбол, изработен от скулптура Минчо Огнянов през 80-те години на миналия век, вече е монтиран на една от основните входно – изходни артерии на града. Монументът е с височина 9 метра и тежи около 65 тона. Монументът, поставен на входа на Ямбол откъм село Веселиново, беше преместен от шосето за село Чарган, след като..
Документалният филм „Свободен, по-свободен, Димитър“ за актьора, режисьор и театрален педагог Димитър Еленов ще бъде представен довечера от 18 часа в Дома на НХК. Прожекцията е част от програмата на Международния филмов фестивал. Лентата е продукция на БНТ и „Димитър Еленов фондация“, реализирана с подкрепата на Фонд „Култура“ на Община Бургас...
Шестото издание на Юлския парк фест ще се проведе този петък, днес от 18.30 ч. в Борисовата градина в кв. „Възраждане“. Фестивалът със закачливото название „Чета и плета“ отново ще събере творци от всички поколения, ще даде сцена за изява на млади таланти и ще стане празник на изкуствата. По покана на организаторите от читалище „Любен Каравелов 1940“..
Фестивалът "Джаз в Бургас" започва днес. Много специални гости, два биг бенда, симфониета, джаз за деца, музиканти от Германия, Шотландия, Испания и България са част от програмата. Началото е тази вечер в двора на експоцентър Флора. Фестивалът продължава утре и в събота, както и в дните от 14 до 17-и август. 17.07. /четвъртък/ - 20:00ч...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени на плажа...
Шестото издание на Юлския парк фест ще се проведе този петък, днес от 18.30 ч. в Борисовата градина в кв. „Възраждане“. Фестивалът със закачливото название..
Един от знаковите паметници на Ямбол, изработен от скулптура Минчо Огнянов през 80-те години на миналия век, вече е монтиран на една от основните входно –..
Документалният филм „Свободен, по-свободен, Димитър“ за актьора, режисьор и театрален педагог Димитър Еленов ще бъде представен довечера от 18 часа в..