Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Четири икони на свети Никола притежава Бургаският исторически музей

Те са датирани от края на XIX век


Четири икони с лика на свети Никола има в Регионалния исторически музей в Бургас. Те са част от колекцията „спасени икони“, които се съхраняват в културната институция. Три от тях са големи т.нар. "царски" икони, а четвъртата е малка и се съхранява в църквата на остров „Св. Анастасия“.  


Свети Николай Чудотворец или свети Никола е бил архиепископ на град Мира в областта Ликия, Мала Азия. Той е известен като противник на езичеството и арианството. В иконографията на Източноправославната църква често се изобразява редом с Исус Христос и Дева Мария. През целия си живот Никола помага на страдащите, защитава невинните и укрепва слабите със словото на истината и вярата. След смъртта си е почитан като светец и покровител на бедните,децата, моряците, рибарите, пътешествениците, търговците и банкерите, разказа главният уредник в РИМ – Бургас Иванка Делева:

"Иконите на свети Никола са едни от най-популярните, защото и самият светец е един от най - почитаните не само в православния свят. Той е покровител на най - много каузи в сравнение с други светци и е обичан от хората заради това, че е бил добър приживе и е правил много добри дела!"


Царските икони са били част от иконостасите на църкви в региона и са с по големи размери. На едната в горните два ъгъла са изобразени Исус Христос и св. Богородица, което е знак за особена почит към светеца, разказа Делева: 

"На друга икона Св. Николай е изобразен анфас, благославящ, в епископско одеяние, в лявата ръка държи затворено евангелие. В третата в долния пояс на иконата, зографът е изписал част от молитвата, която се изрича на Никулден в тържествената служба на св. Никола.Тя е свързана с това да бъде помолен светеца да закриля хората и неговата доброта да им помага. Малката икона е в наивестичен стил, най - вярно е домашна и е допоясно изображение на светеца отново във владишко облекло. Надписите са на гръцки и най - вероятно иконописецът й е от гръцки произход. Има посветителски надпис, който посочва, кой е дал средствата за изографисването й."   


Иконите са от края на 19 век, предполага се че са от Тревненската иконописни школа, но навярно са рисувани от местни зографи. Те са част от колекцията на музея, но не са открити в резултат на събирателска работа на музейните работници, а са в резултат на успешни акции на полицията срещу трафика на културни ценности и в края на 90 - те години са предоставени на музея, т.нар. спасени икони бяха реставрирани след дарителска кампания, за която помогнахме и ние от БНР - Бургас.  

повече може да чуете в звуковия файл:

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Валя Балканска, „Българе“ и Ути Бъчваров са сред специалните гости на „Кукерландия“

Над 6500 кукери, мечкари, сурвакари, бабугери, старци, русалии, сурати, джамалари, джоламари, рогацари, клопòтарци ще огласят с 54 876 хлопки, благословии и наричания на 1 и 2 март парка на Ямбол. Маскарадни групи от всички региони на България и много участници от чужбина се включват в 26-ото издание на Международния маскараден фестивал „Кукерландия“,..

публикувано на 15.02.25 в 15:06

Кукерски групи играят в Долно Езерово

Кукери от групите „Тарфалии“ и „Каваклии“ гонят днес злото и наричат за здраве, берекет и плодородна година в кв. Долно Езерово. След като обиколят къщите, те ще се съберат в 17:00 часа, в центъра на квартала, където двете групи заедно ще изпълнят ритуала ”заораване” и "засяване".  За поредна година бургаската  кукерска група ,,Каваклии" попадна..

публикувано на 15.02.25 в 09:30

В Болярово отбелязаха Трифон Зарезан

Празникът Трифон Зарезан събра край боляровското село Стефан Караджово лозари и винопроизводители от региона. Най-характерният сорт грозде за района е мавруд, а най-отглежданият сорт от миналото до наши дни е алжирката. На ритуала по зарязване на лозята присъства и областният управител на Ямбол Николай Костадинов. За поредна година Иван..

публикувано на 14.02.25 в 15:39

Поезия и музика за Свети Валентин в спектакъла "Споделени дълбини"

Музикално-поетичният спектакъл "Споделени дълбини" по стихове на бургаски автори ще бъде представен на 14 февруари от 19 часа в Дома на НХК. Изданието, посветено на Свети Валентин, е със специалното участие на Тони Димитрова, която ще изпее песента "Помниш ли?" по текст на Яна Вълчева и музика на Иван Гогов. Песента вече гони 1 милион гледания в..

обновено на 14.02.25 в 12:25

Ирина Флорин с концерт в Бургас за Деня на влюбените

Ирина Флорин гостува в Бургас с концерт на 14 февруари, Деня на св. Валентин. Певицата ще зарадва почитателите си със своите емблематични песни и характерен глас. Тя ще създаде романтична и уютна атмосфера в клуб "Модерен театър". Флорин ще представи и последния си проект - „Магия“, който ще бъде изпълнен на живо за първи път през публика...

публикувано на 14.02.25 в 10:30

Концерт с музиката на Едит Пиаф предлага бургаската опера на 14 февруари

В Деня на влюбените и на виното - 14 февруари Държавната опера в Бургас ще предложи на публиката си концерт под надслов „Едит Пиаф – песента на любовта“. В програмата ще бъде съчетано творчеството на Едит Пиаф и на Шарл Азнавур.  Искаме това да е бенефис за френската певица, защото тази година се чества 110 години от нейното рождение, съобщи..

публикувано на 14.02.25 в 09:30