Пощенска марка със сградата на Сливенската митрополия ще бъде пусната в употреба на 12 декември, съобщават от Общината. Изданието е посветено на 125-годишнината от рождението на известния в миналото архитект Захари Илиев. Марката ще бъде валидирана на церемония на 12 декември от 13,30 часа във фоайето на зала „Сливен“. От Министерството на транспорта и съобщенията уточниха, че тя е с размери 50/25 мм, с номинална стойност 1,90 лева и ограничен тираж. Художник е доц. Георги Павлов. Специалният пощенски печат ще бъде предоставен за използване в Пощенска станция 8800 – Сливен за три работни дни, считано от датата на валидиране.
Пощенската марка е създадена по идея на Община Сливен. Арх. Захари Илиев /1898 – 1947 г./ е роднина на митрополит Иларион. С негова подкрепа той заминава за Германия, където завършва архитектура в школата за изкуство, архитектура и дизайн „Баухаус“.След завръщането си се установява в Сливен. Създава десетки сгради, които оформят европейския облик на града – Популярна банка, централните хали, Военна болница, трийсетина жилищни постройки и др. Сградата на митрополията, построена през 1933 – 1939 г. по негов проект, се счита за безспорния му шедьовър.
Арх. Захари Илиев се включва в обществения живот на Сливен веднага, след като се установява в града. Още на следващата година, през 1929 г., той е избран в настоятелството на „Зора“, съобщават в блога на читалището.
Куба остава в сърцето ми, аз се влюбих в този танцуващ, пеещ и свирещ народ. Това разказа дни след завръщането си от страната кореспондентът на БНР в Бургас Даниела Костадинова. Там я отвежда любовта й към Хемингуей, който е пребивавал 20 години в Куба: " Тази страна е приютила един от любимите ми писатели. Той е живял в прекрасно..
Коледарите от село Равда, община Несебър вече 14 години правят Добро. Освен че предават и пазят традицията по своя инициатива и без ничия помощ, момчетата винаги даряват събраната сума от коледуването си на семейства с болни деца. Едно от тях е сем. Узунови. Техният син Николай е на 24 години и е с мускулна дистрофия. Заболяването е..
Пламена Тонева е доброволец в инициативата "Бъди човек - Айтос". Тази година чрез кампанията "Подари коледна вечеря на пенсионер в нужда" бяха събрани близо 9 хиляди лева. С тях са закупени хранителни продукти за самотни възрастни хора в града и общината. Пламена е ученичка от 11 клас в СУ "Никола Й. Вапцаров". Тя участва в случването на..
Дядо Коледа изненада и обитателите на бургаския зоопарк. Те получиха подаръци от белобрадия старец, който отдели от времето си и поигра с тях. В първия ден на Рождество Христово посетителите се включиха и в зооконкурса, организиран от „Зоопарк Бургас“.
Спасение е да носиш името на Христос, сподели за БНР Бургас Христо Мутафчиев. Той гостува в медията по повод пиесата „Пратката“. В нея той ще играе една от главните роли, премиерата ще бъде на 21-ви януари. Разказвали са ми,че майка ми е искала да ме кръсти Росен: " Росен Мутафчиев?! Не звучи някак си сериозно.Понеже дядо ми се казваше..
Две носии от фонда на Регионалният исторически музей в Бургас са включени в календара „ Девойко, мари хубава“ за 2025 година. Той е издание на фондация „Български корени“. В него са представени фолклорни женски облекла, съхранявани в експозициите и фондовете на българските музеи и частни колекции. Сред тях има празничните женски,..
24 декември. Бъдни вечер. Нощта, в която всички трябва да се по-смирени. Така я описва готвачът Ути Бъчваров, който ни съветва поне в тези дни, в които трябва да сме по-добри, да загърбим негативните отношения с роднините, тъй като е възможно да възникнат спорове. Но освен цялата атмосфера, която носят коледните празници, трябва и да знаем..