Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Крупен белгийски инвеститор ще строи в Бургас завод за преработка на батерии

2
Снимка: БТА

Крупен белгийски инвеститор стъпва в България, съобщи премиерът Николай Денков на брифинг днес. Бургас е сред трите града, заедно със Стара Загора и Пловдив включени в проекта.

В срещата освен инвеститора участваха още министърът на иновациите и растежа Милена Стойчева, министърът на финансите Асен Василев и министърът на икономиката и индустрията Богдан Богданов.

Става дума за ново поколение твърдофазни литиево-йонни батерии, които намират широко приложение в автомобилната индустрия и в други технологии, уточни премиерът. В Пловдив ще бъде научно-изследователската база. Заводът за производство ще е в Стара Загора, което най-голямата част от инвестицията. В Бургас ще става извличането на метали, които да бъдат влагани отново в производството на батерии.

Заводът в Бургас ще преработва по 50 хиляди тона отработени батерии на година и ще е най-големият на Балканите. Около 300 души ще работят в производството в морския град, когато то достигне пълния си капацитет, съобщиха от компанията инвеститор. Оперативните разходи и логистиката са ключовите фактори за избора на Бургас, посочиха оттам:

„Изборът на Бургас за нас беше ясен още по време на проучванията в България. Бургас беше на първо място, защото логистиката беше важна. Излазът на море дава много предимства на нашите дейности. На Балканите няма съоръжение за рециклиране в този момент, а това се увеличава непрестанно. Бургас дава достъп до различни пазари на Балканите. В региона Бургас може да се превърна в център на рециклирането.“

В производството няма да се ползва никел и кобалт, а рециклирането ще е екологосъобразно, уточни инвеститорът.

Стартът ще бъде даден в Пловдив с изграждането на Научно-изследователски център като до септември трябва да започне строителство. За Бургас и Стара Загора всичко ще зависи от процедурата по издаването на разрешителни. В бизнес плана компанията е заложила срок  до 12 месеца за получаване на разрешителни ,така че се очаква в края на през 2024 или началото на 2025 да бъде даден стартът на строителството.

1,1 милиарда евро е инвестицията за следващите 3 до 5 години, държавната помощ ще зависи от конкретните условия по трите проекта.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Веломаршрутът "Черноморски път" може да удължи сезона на морето

„Черноморски път“ е веломаршрут, който група ентусиасти създават. От 2017 едноименното сдружение, вело клуб „Устрем“ и туристическото дружество „Родни Балкани“ търсят съмишленици на каузата-да бъде разработен маршрут за велосипеден и пешеходен туризъм по българското Черноморие. Голямата амбиция е продължението на маршрута в посока Румъния и..

обновено на 03.10.24 в 14:10
Илия Проданов

Илия Проданов: До дни очакваме среща с министрите за неизплащането на „украинската помощ“

Регионалните сдружения на зърнопроизводителите в страната провеждат днес заседания на управителните си съвети. Причината е неспазването на Споразумението , подписано през февруари между бранша и ресорните министерства във връзка с изплащането по втория транш на т.нар. „украинска помощ“. Председателят на Националната асоциация на..

обновено на 03.10.24 в 13:26

Тихомир Янакиев: Щастливи сме, че получихме остров "Св. Иван", но защо държавата не го направи туристическа атракция?

Община Созопол получи част от остров Свети Иван от държавата за срок от 10 години. Изключени са само около 80-90 дка, които остават на Министерството на отбраната. Няма да избягаме от този наш ангажимент, но държавата трябваше до сега да направи нещо за развитието на туристическия му потенциал, коментира кметът Тихомир Янакиев:..

публикувано на 03.10.24 в 12:32

В Бургас дървата за огрев са по 220-240 лева за тон

Все по-малко е търсенето на дърва за отопление в градски условия. Причината е, че голяма част от хората вече са се насочили към енергоспестяващи отоплителни уреди. Такава е равносметката за последните няколко години на търговци и собственици на складове за дървесина в града. Цената за тон е от 220 до 240 лева, а преди година е достигала до 350..

публикувано на 03.10.24 в 08:10

Фермери са готови за протести и искат среща с властта

От асоциацията на зърнопроизводителите настояват за спешна среща с министрите на финансите и на земеделието. Те искат да се договори изплащането на средствата по т.нар. украинска помощ. Земеделците предупреждават, че забавянето на помощта ще ги изкара на улицата. Готовност за протести изразяват и от още няколко фермерски организации...

публикувано на 03.10.24 в 07:20

Премахват се активи с отпаднала необходимост на пристанище Бургас-запад

Министерският съвет прие отправеното от концесионера „БМФ Порт Бургас“ предложение за изменение на Договора за предоставяне на концесия върху пристанищен терминал Бургас-запад, сключен на 8 март 2013 г. С решението активи, които са публична държавна собственост, ще бъдат обявени за активи - частна държавна собственост и ще бъдат премахнати...

публикувано на 02.10.24 в 17:35

Официално: Община Созопол получи острови Св. Иван и Св. Петър за 10 години

Община Созопол ще управлява Археологически резерват "Острови Св. Иван и Св. Петър“ за срок от 10 години. Решението за безвъзмездно му предоставяне е прието днес на заседание на Министерския съвет. Реална част, която получава морската община е 140 761 кв. м. Те са изключителна държавна собственост. Недвижимата културна ценността се предоставя на..

публикувано на 02.10.24 в 17:19