Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Крупен белгийски инвеститор ще строи в Бургас завод за преработка на батерии

2
Снимка: БТА

Крупен белгийски инвеститор стъпва в България, съобщи премиерът Николай Денков на брифинг днес. Бургас е сред трите града, заедно със Стара Загора и Пловдив включени в проекта.

В срещата освен инвеститора участваха още министърът на иновациите и растежа Милена Стойчева, министърът на финансите Асен Василев и министърът на икономиката и индустрията Богдан Богданов.

Става дума за ново поколение твърдофазни литиево-йонни батерии, които намират широко приложение в автомобилната индустрия и в други технологии, уточни премиерът. В Пловдив ще бъде научно-изследователската база. Заводът за производство ще е в Стара Загора, което най-голямата част от инвестицията. В Бургас ще става извличането на метали, които да бъдат влагани отново в производството на батерии.

Заводът в Бургас ще преработва по 50 хиляди тона отработени батерии на година и ще е най-големият на Балканите. Около 300 души ще работят в производството в морския град, когато то достигне пълния си капацитет, съобщиха от компанията инвеститор. Оперативните разходи и логистиката са ключовите фактори за избора на Бургас, посочиха оттам:

„Изборът на Бургас за нас беше ясен още по време на проучванията в България. Бургас беше на първо място, защото логистиката беше важна. Излазът на море дава много предимства на нашите дейности. На Балканите няма съоръжение за рециклиране в този момент, а това се увеличава непрестанно. Бургас дава достъп до различни пазари на Балканите. В региона Бургас може да се превърна в център на рециклирането.“

В производството няма да се ползва никел и кобалт, а рециклирането ще е екологосъобразно, уточни инвеститорът.

Стартът ще бъде даден в Пловдив с изграждането на Научно-изследователски център като до септември трябва да започне строителство. За Бургас и Стара Загора всичко ще зависи от процедурата по издаването на разрешителни. В бизнес плана компанията е заложила срок  до 12 месеца за получаване на разрешителни ,така че се очаква в края на през 2024 или началото на 2025 да бъде даден стартът на строителството.

1,1 милиарда евро е инвестицията за следващите 3 до 5 години, държавната помощ ще зависи от конкретните условия по трите проекта.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Министър Боршош: Работим за новата рекламна концепция на България

Дигиталната трансформация, нова рекламна концепция и утвърждаване на България като целогодишна туристическа дестинация са основните приоритети, по които министерството на туризма вече работи. Това сподели пред народните представители министър Мирослав Боршош по време на блицконтрола в ресорната парламентарна комисия. Основните..

публикувано на 21.02.25 в 11:30

Бургас отново ще бъде домакин на Международния форум за авио/транспортна свързаност и туризъм

Форум за авио/свързаност и туризъм у нас и в Европа ще се проведе на 22 февруари, събота в Бургас. Събитието ще е факт за четвърта година и този път е с международно участие. Организатор е Асоциация „Рафаел- инфо, култура и туризъм“.   "Хоризонт – 2030 – България и Югоизточна Европа" е темата този път, като акцентите са:..

публикувано на 21.02.25 в 08:20
архив

Министър Боршош: Програмата „Син флаг“ показва ангажимента ни към устойчивия туризъм

През 2025 г. България отбелязва 30 години от първото присъждане на престижната екологична награда „Син флаг“. Благодарение на активната дейност на Българско Движение „Син флаг“, българските плажове са носители на този престижен знак от 4 юли 1995 г., когато за първи път той е бил присъден на плаж в Слънчев бряг. Оттогава насам програмата се разширява и..

публикувано на 20.02.25 в 16:17

Ще има ли Бургас писта с електрически картинги

Инвестиционно намерение за създаване на картинг писта в Бургас противопостави съветници в комисията по общинска собственост.   Предложението на администрацията е атракционът да се изгради върху общински терен в местността Росенец срещу наемна цена от 980 лева на месец.  Съветници изразиха забележки срещу разходите, които общината трябва да..

публикувано на 20.02.25 в 14:59

Община Царево на туристическа борса в Унгария

На международна туристическа борса в Унгария се промотира община Царево. Там се представят забележителностите в региона и възможностите за туризъм и закупуване на ваканционен имот. От общината отправят благодарност към Невена Стоянов, ръководител на Службата по търговско-икономически въпроси - Будапеща. Предстои участие на Царево и във..

публикувано на 20.02.25 в 14:00

Излезе втора част на пътеводител за Странджа

Димо Колев от туристическо сдружение "Насам-натам" е готов с втората част на пътеводителя си за Странджа. Той надгражда първата и включва основна информация за 14 населени места, предимно в Малко Търново и Царево, както и всички маршрути и забележителности достъпни пеша и с велосипед. Всяка забележителност е придружена със снимки и информация,..

публикувано на 20.02.25 в 10:10

Четири организации призовават за втори бойкот на търговските вериги днес

За втори път Федерацията на потребителите, Съюзът на пенсионерите, "Системата ни убива" и Сдружението за достъпна и качествена храна призовават потребителите  за бойкот на големите търговски вериги. Седмица след 13 февруари апелът отново е гражданите да се насочат към малките квартални магазини. Да се купуват български стоки и храни. За нас..

публикувано на 20.02.25 в 09:10