Българска фондация Биоразнообразие (БФБ) обявява 2024 за Година на живите пясъци. Дюните са били оазис на биоразнообразие на границата между морето и земята. Те все още са живи на малкото места по Черноморието ни, които не са разорани и бетонирани.
Дюните са едни от най-ценните местообитания. Те се раждат от пясъците и се развиват от природните стихии – вода и вятър, подпомогнати от живия свят в сложен процес, за който са необходими хилядолетия. Дюните са в постоянна промяна, движение и взаимодействие със заобикалящата среда – истински жив организъм. Тяхното местоположение ги прави важен фактор за опазването на плажовете, намаляване на ерозията на морския бряг и предпазване на населените места и хората от наводнения и бури. Те са последните убежища на редица редки видове растения и животни и придават онова очарование и неподправена красота на морския бряг, което ни кара да го търсим и жадуваме.
Дюните у нас са няколко вида - зараждащи се подвижни дюни, подвижни (бели) дюни, неподвижни дюни с тревна растителност (сиви дюни) и облесени дюни. Важно е да съхраним всички тях, заедно с пониженията между дюните.
Но дюните са и много уязвими и крехки, всяко едно наше действие и бездействие може да доведе до тяхното унищожение, а с това и на морето, каквото го познаваме.
„Посвещаваме 2024 г. на дюните и тяхното опазване, за да останат живи пясъците им. Издадохме специален календар по темата, с покупката на който, Вие подпомагате консервационните, юридическите, информационните и образователни дейности за дюните в България – домът на живите пясъци", споделя Спас Узунов от БФБ, един от авторите и фотографите на календара.
Календарът съдържа красиви пейзажи от българското Черноморие, където са запазени последните парчета от нашите живи пясъци. По-голямата част от снимките са на Спас Узунов, но има още и на Георги Попгеоргиев, Тайлър Фокс и Светослав Спасов.
Текстовете са подготвени от Спас Узунов и Радостина Ценова и представят видовете дюни, как са възникнали, какво ги заплашва, както и типичните им обитатели - птици, земноводни, влечуги и растения. Календарът е специален - всеки месец се превръща в красива картичка, която може да се използва за всякакви поводи.
Целта е да се съберат 10 000 лв., които ще са достатъчни да извършат следните дейности:
Всяка една от тези дейности може да възстанови и опази #Живитепясъци на българското Черноморие. 50% от цената на всеки календар са лично дарение за живите пясъци на България.
Дарение може да се направи и на:
Банка Про Кредит АД,
IBAN: BG96PRCB92301016330328
Получател: Българска фондация Биоразнообразие, Основание: Дарение за "Живите пясъци"
Календарът може да се поръча и онлайн.
„Нищо не може да те спре“ е филм на бургазлията Ники Урумов. Той разказва за хора, които са направили своя избор и чрез личния си пример вдъхновяват и обединяват другите. Това е разказ за онези, които, въпреки абсурдността на времето, в което живеем, правят всичко по силите си, за да създават добро. Филмът е покана за действие – призив към всеки,..
Лазарки от квартал Долно Езерово дариха събраната от тях сума по време на празника на семейство, чийто дом изгоря при пожар . Групата е обходила десетки къщи на Лазаровден въпреки студеното време. Така те не само са спазили традицията, но са направили и добро. Момичетата предварително са реши и обявили, че парите от обиколката им ще бъдат..
Движението на българските майки в Бургас успя да събере 5123,25 лева от продажбата на сувенири на Великденския си благотворителен базар. Той традиционно се провежда на пл. Тройката три дни преди Цветница. 387,45 лева от тази сума са от кутията за дарения. "Движение на българските майки" - Бургас провежда традиционния си благотворителен..
Доброволци, с помощта на отец Стоян Кралев изградиха за Великден нов път към храма в квартал „Василико“ в Царево. Новата алея осигурява и достъп за хора с увреждания. Обновен, озеленен, зареден с духовна сила, храм „Свето Успение Богородично“ широко отвори врати за среща със Създателя. „Има ли път към храма, трябва да го намерим“, каза отец Кралев...
С празничен камбанен звън и възгласи „Христос Воскресе“ в митрополитския храм „Св. Димитър“ в Сливен бе посрещнат Великден. Десетки граждани и гости на Сливен дойдоха в църквата, за да си вземат от благодатния огън и да занесат в домовете си пламъка на Христовата любов и да отпразнуват победата му над смъртта, и спасението на човечеството...
На Великден се изпълняват специални песнопения. За празничната атмосфера в най-големия бургаски храм „Св.Св. Кирил и Методий“ допринасят хористите в църквата . Повече от 20 години хорът води Лина Пеева, помощник режисьор и изпълнител в бургаската опера. Любовта към акапелното пеене при нея идва от времето, когато е част от хор „Родна..
Християнският свят посрещна Празника на празниците - Възкресение Христово, символизиращ победата на живота над смъртта и надеждата за вечен живот. Днес преди обед в храмове и манастири във всички епархии на Българската православна църква ще бъде отслужено Пасхалното последование, наречено Второ Възкресение. По време на богослужението евангелските..
1800 камери за видеонаблюдение са разположени в момента на територията на община Бургас. Предстои системата да се разшири с нови по-високо..
Доброволци, с помощта на отец Стоян Кралев изградиха за Великден нов път към храма в квартал „Василико“ в Царево. Новата алея осигурява и достъп за хора..
Лазарки от квартал Долно Езерово дариха събраната от тях сума по време на празника на семейство, чийто дом изгоря при пожар . Групата е обходила..