Премиера на игралния филм „Хени” се състоя тази вечер в Културния дом НХК. Той е продуциран от Център за еврейско-българско сътрудничество „Алеф”. На премиерата присъстваха създателите на филма - режисьорът Иван Ничев, режисьорът Любомир Попов, сценаристът Татяна Ничева и младите актьори Катрин Димитрова, Дилян Николов, Илиян Канев и Памела Костадинова.
„Това е филм без антагонисти, защото целта е да се разкаже за онова прекрасно дело, което са извършили нашите баби и дядовци преди 80 години и са спасили толкова много човешки животи. Младите хора са започнали за забравят това нещо и чрез едни младежи, на които им се случват интересни неща, ние напомняме за отминалите времена“, разказа режисьорът Любомир Попов.
Филмът е посветен на смелите и достойни българи, недопуснали унищожението на своите съграждани – евреи по време на Холокоста. Снимките са били в Бургас на знакови места в града и са продължили 6 дни през лятото.
„Ние много обичаме Бургас и с удоволствие се връщаме в него! Филмът е резултат от радостта от този съвременен град и любовта ни към потомците на изселилите се български евреи в Тел Авив. Познаваме много от тях, самото заглавие „Хени“ е вдъхновено от Хени Берлер, която беше наша голяма приятелка“, каза сценаристът Татяна Ничева.
повече може да чуете в звуковия файл:
Катрин Димитрова е 16 – годишно момиче, което играе една от главните роли. Тя се снима за първи път в киното и сподели, че:.
„Младите хора се интересуват от темата за спасяването на българските евреи , но не всички знаят всъщност, какво е направено от българския народ и че трябва да се гордеем с това! Филмът е за публика на всякаква възраст, може би по- големите ще вникнат по - детайлно в историята, но и младежите ще го разберат!“
повече може да чуете в звуковия файл:
Сюжетът на филма е вдъхновен от темите на Международния литературен ученически конкурс „Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена”, организиран от Център „Алеф” в продължение на 10 години и от наградени разкази, подбрани сред творбите на над 1700-те участници от 11 различни страни.
Премиера имаше и сборникът „Истории за мрак и светлина”, съдържащ 30 отличени разкази от десетотто издание на конкурса. Представи го поетът и издател Румен Леонидов, член на журито на конкурса.
„Авторите на тези творби са деца на различна възраст – 14, 16,18 години. Те са от различни градове и от различни етноси. Има и отличени автори от чужбина. Сигурен съм, че сред тях има бъдещи писатели, за които тепърва ще чуваме!“
повече може да чуете в звуковия файл:
Председателят на Центъра за еврейско-българско сътрудничество „Алеф” Алберта Алкалай приветства публиката в Дома на нефтохимика, благодари на тези които са спомогнали за реализацията на сборника и филма и посочи, че те са насочени към младата аудитория и са обединени от общата идея да покажат достойния начин, по който се осмисля човешкия живот.
Филмът е осъществен със съдействието на Община Бургас, Националния съвет за сътрудничество по етническите и интеграционните въпроси към Министерския съвет и редица частни спомоществователи и партньори.
"Хени. Приятелството - смисъл и спасение" предстои да бъде представен по БНТ и да участва редица български и международни фестивали.
Бургазлията Владо Димов пусна новата песен. „Още те обичам“ направи своята премиера в музикалните платформи на Свети Валентин. Музикантът и този път се доверява на Емилиана Маркова за създаването на текста, с която вече имат доста песни зад гърба си. Една от тях, „Звездите в нас“, спечели второ място на Националния конкурс „Бургас и морето“...
Изложба от колажи, озаглавена "В главата ми", представя в Бургас френският артист Стефан Моасе – Zaïzaï. По професия авторът е журналист и е съпруг на известната бургазлийка и писателка Мария Касимова Моасе. В експозицията, французинът показва свои авторски произведения, създадени в последните две години, като реакция на разтърсващи световни..
Община Бургас дава старт на втория сезон на националния конкурс за млади изпълнители „Бургас и морето“. В конкурса могат да участват индивидуални изпълнители, дуети, триа и групи до 6 човека, на възраст между 16 и 33 години, с една авторска песен и един кавър. Срокът за записване за участие е до 17:00ч. на 25.03.2025г. Пълният пакет..
„Работилничка за мартеници“ се провежда от днес, 17 февруари в Етнографската експозиция на РИМ Бургас (ул. „Славянска” 69). В рамките на един астрономически час, децата ще се запознаят с материалите, от които се изработва мартеницата и ще могат да си направят такава. Предвидена е и беседа с презентация за празника на Баба Марта, съобщи..
Изложбата “Места на памет. 1873-1937 г.”ще бъде открита утре, 18 февруари в Бургас. Тя е по повод 152 години от обесването на Васил Левски. Тя e подготвена от Института за исторически изследвания и Централната библиотека на Българската академия на науките . Изложбата се осъществява по покана на Община Бургас и Общински комитет "Васил Левски" -..
Над 6500 кукери, мечкари, сурвакари, бабугери, старци, русалии, сурати, джамалари, джоламари, рогацари, клопòтарци ще огласят с 54 876 хлопки, благословии и наричания на 1 и 2 март парка на Ямбол. Маскарадни групи от всички региони на България и много участници от чужбина се включват в 26-ото издание на Международния маскараден фестивал „Кукерландия“,..
Община Бургас дава старт на втория сезон на националния конкурс за млади изпълнители „Бургас и морето“. В конкурса могат да участват индивидуални..
„Работилничка за мартеници“ се провежда от днес, 17 февруари в Етнографската експозиция на РИМ Бургас (ул. „Славянска” 69). В рамките на един..