Премиера на игралния филм „Хени” се състоя тази вечер в Културния дом НХК. Той е продуциран от Център за еврейско-българско сътрудничество „Алеф”. На премиерата присъстваха създателите на филма - режисьорът Иван Ничев, режисьорът Любомир Попов, сценаристът Татяна Ничева и младите актьори Катрин Димитрова, Дилян Николов, Илиян Канев и Памела Костадинова.
„Това е филм без антагонисти, защото целта е да се разкаже за онова прекрасно дело, което са извършили нашите баби и дядовци преди 80 години и са спасили толкова много човешки животи. Младите хора са започнали за забравят това нещо и чрез едни младежи, на които им се случват интересни неща, ние напомняме за отминалите времена“, разказа режисьорът Любомир Попов.
Филмът е посветен на смелите и достойни българи, недопуснали унищожението на своите съграждани – евреи по време на Холокоста. Снимките са били в Бургас на знакови места в града и са продължили 6 дни през лятото.
„Ние много обичаме Бургас и с удоволствие се връщаме в него! Филмът е резултат от радостта от този съвременен град и любовта ни към потомците на изселилите се български евреи в Тел Авив. Познаваме много от тях, самото заглавие „Хени“ е вдъхновено от Хени Берлер, която беше наша голяма приятелка“, каза сценаристът Татяна Ничева.
повече може да чуете в звуковия файл:
Катрин Димитрова е 16 – годишно момиче, което играе една от главните роли. Тя се снима за първи път в киното и сподели, че:.
„Младите хора се интересуват от темата за спасяването на българските евреи , но не всички знаят всъщност, какво е направено от българския народ и че трябва да се гордеем с това! Филмът е за публика на всякаква възраст, може би по- големите ще вникнат по - детайлно в историята, но и младежите ще го разберат!“
повече може да чуете в звуковия файл:
Сюжетът на филма е вдъхновен от темите на Международния литературен ученически конкурс „Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена”, организиран от Център „Алеф” в продължение на 10 години и от наградени разкази, подбрани сред творбите на над 1700-те участници от 11 различни страни.
Премиера имаше и сборникът „Истории за мрак и светлина”, съдържащ 30 отличени разкази от десетотто издание на конкурса. Представи го поетът и издател Румен Леонидов, член на журито на конкурса.
„Авторите на тези творби са деца на различна възраст – 14, 16,18 години. Те са от различни градове и от различни етноси. Има и отличени автори от чужбина. Сигурен съм, че сред тях има бъдещи писатели, за които тепърва ще чуваме!“
повече може да чуете в звуковия файл:
Председателят на Центъра за еврейско-българско сътрудничество „Алеф” Алберта Алкалай приветства публиката в Дома на нефтохимика, благодари на тези които са спомогнали за реализацията на сборника и филма и посочи, че те са насочени към младата аудитория и са обединени от общата идея да покажат достойния начин, по който се осмисля човешкия живот.
Филмът е осъществен със съдействието на Община Бургас, Националния съвет за сътрудничество по етническите и интеграционните въпроси към Министерския съвет и редица частни спомоществователи и партньори.
"Хени. Приятелството - смисъл и спасение" предстои да бъде представен по БНТ и да участва редица български и международни фестивали.
Две нови книги от поредицата „Пътешествията на един художник“ представя в Бургас маринистът Светозар Арнаудов – Зари. Авторът събира в тях кратки разкази от плаванията си през последните две лета с малката си платноходна яхта, наречена "Ла Ола" (от испански, "Вълната"). С нея той обикаля из Българското Черноморие, Егейско и Йонийско море. А..
Катя Антонова, автор на поредицата за деца "Феята от захарницата", гостува в Бургас. Срещата с нея е на 25 януари от 11:00ч. в зала 2 на Експо център Флора. Писателката ще представи новата книга "Две трудни цветя и един фейояд". „Фейоядът – яде ли феи, не яде ли…няма да издавам.“, каза авторката за БНР Бургас. Читателите ще разберат..
Авторът на най-известните песни за морето - Стефан Диомов, и членовете на хор „Планинарска песен“ канят бургазлии на среща в културен център „Морско казино“. Композиторът ще представи книгата си „Белите и черни клавиши на моя живот“ – в тази част, в която разказва за пътуванията си по света, а хористите ще добавят песни от своя..
До сърцето на Средиземно море ни отвежда новата изложба – живопис на художника и скулптор Атанас Хранов. Тя е озаглавена "Текила в Сицилия" и е подредена в пространство на бургаската Галерия „Пролет". Освен творец, авторът е и пътешественик. Неговата страст към ветроходството го отвежда до различни кътчета по света, където трупа емоции и спомени...
Продължението на емблематичния филм "Вчера" можете да гледате като мултимедиен спектакъл "Не бях аз" в Културен дом НХК днес (23 януари) от 19.00 часа. Автор на постановката е Владо Даверов, който е и автор на романа и на филма "Вчера". Големият писател и сценарист ни напусна този януари. Филмът "Вчера" ат 1988г. по негов сценарий и режисьор Иван..
Премиерното представление „Тайната вечеря на Дякона Левски “ в Бургас на 25 януари се отменя, съобщават от Община Бургас. Спектакълът е продукция на Театрално-музикален център-Кърджали. Театъра няма да се играе поради независещи от екипа причини. Всички зрители имат възможността да върнат своите билети до 30 януари - на местата, от където са закупени:..
Тече записване за участие в третото издание на Националния фолклорен конкурс ,,С песните на Златка Ставрева”. Той ще се проведе на 25 и 26 април и има за цел да предостави възможност за изява на индивидуални изпълнители и фолклорни колективи от страната. Те ще изпълняват песни от репертоара на странджанската народна певица Златка Ставрева. Заявки за..
Продължението на емблематичния филм "Вчера" можете да гледате като мултимедиен спектакъл "Не бях аз" в Културен дом НХК днес (23 януари) от 19.00 часа...
Две нови книги от поредицата „Пътешествията на един художник“ представя в Бургас маринистът Светозар Арнаудов – Зари. Авторът събира в тях кратки..
Катя Антонова, автор на поредицата за деца "Феята от захарницата", гостува в Бургас. Срещата с нея е на 25 януари от 11:00ч. в зала 2 на Експо център..