Гостуването на генералния директор на Българското национално радио (БНР ) в предаването "Нашият ден" по програма "Христо Ботев" е на път да се превърне в традиция. То се случи по същото време миналата година и отново беше свързано с равносметката на обществената медия за годината.
Един от ключовите моменти на настоящия разговор беше свързан с членството на БНР в Европейския съюз за радио и телевизия (EBU) и ролята на генералния директор на БНР като член на Управителния съвет на EBU. Това е исторически момент за БНР, тъй като за първи път ние имаме представител в този престижен орган.
Генералният директор сподели своите мисли по този повод и подчерта важността на този статус. По неговите думи EBU е най-голямата организация на обществени медии в света, съставена от 120 члена от 56 страни и още 31 асоциирани члена от целия свят.
Милен Митев подчерта, че този статус предоставя на БНР възможността да си сътрудничи с колеги от обществените медии от целия свят и да споделя опит и знания, което е от изключително значение за развитието на обществените медии в България.
Той спомена и за напредъка при "дигитална трансформация" на БНР, като отбеляза увеличаването на посещаемостта на онлайн услугите на радиото, подобренията в социалните мрежи и успешното стартиране на видеоподкасти.
"Вече се виждат резултати, подобрява се посещаемостта на нашите онлайн услуги, които са сайтът и социалните мрежи. Опитът ни да стартираме видеоподкастите се увенча с успех. Имаме над милион посещения на видеопроектите ни в Youtube. Продължаваме да опитваме по различни начини да достигаме до своята аудитория, за да можем да предложим по нещо за всеки", посочва той.
Друго важно нещо, което коментира генералният директор, бяха стандартите за редакционна работа на БНР и подчерта важността на тяхното спазване. Повод за този коментар беше въпрос, свързан с неизлъченото интервю с посланик Митрофанова в предаването "Политически НЕкоректно" с водещ Петър Волгин на 16 декември:
"Имаме редакционни стандарти, както всяка друга медия. Като обществена медия, ние сме длъжни да се стремим към най-високо ниво както на пълнота, точност и провереност на информацията, така и на етични редакционни стандарти, които да спазваме, при представянето на тази информация и при воденето на нашите предавания. Имаме такива стандарти, приети преди няколко години, и доста подробно разписани. В тях отново сме почерпили от опита на свои колеги от различни други обществени медии, опитали сме се да го адаптираме към нашата действителност", казва той и пояснява:
"Големият въпрос при всички правила, включително и при редакционните стандарти, е как се прилагат. Защото едни редакционни стандарти са напътствия, те не са формулирани като Наказателния кодекс например, винаги има възможност за интерпретация. Именно по тази причина, органът, който е натоварен със задачата да установява съответствие или несъответствие с тези редакционни стандарти – Програмният съвет на БНР, който се състои от директорите на всички програми, хора с немалък ръководен и журналистически опит. Аз, като генерален директор, не мога да не уважавам и да не се съобразявам с тяхното становище", коментира още Митев.
Законодателните промени в областта на медиите винаги са сложен и обсъждан въпрос. Генералният директор на БНР засегна въпроса за Акта за свободата на медиите и подчерта, че такива промени са необходими и важни.
"Дълги години европейските законодатели бяха предпазливи да навлизат в територията на медиите, особено на обществените медии. Признато е още с Амстердамския протокол от 1997 г., който касае важността на обществените медии за развитието на едно демократично общество. В същото време всяка държава има свободата да си прецени и да си регулира обществените медии, като управление, финансиране и начин на работа, тъй като се отчита, че работата на обществените медии е тясно свързана с развитието на обществото, което е различно във всяка една държава. Виждаме, че в последните години ЕС се опитва да хармонизира нещата постепенно на европейско ниво, като все пак не навлиза в такава конкретика, за да не вземе правото на националния законодател да отчете своите особености. Дори в Акта за свободата на медиите, който ще има директна приложимост, няма толкова конкретно фиксирани разпоредби, които да "вържат" изцяло ръцете на националния законодател. Отново има свобода за интерпретации в законодателството. Когато влизаме на толкова дълбоко професионално ниво като редакционни стандарти, съвсем не можем да кажем това е черно, а това бяло, защото тогава обвиненията в цензура биха били основателни. Винаги трябва да се отчете конкретният случай", посочва Милен Митев в интервюто.
Като важни за медията събития за 2023 г. генералният директор отбеляза няколко момента. Един от тях е новият главен диригент на Симфоничния оркестър на БНР – Константин Илиевски. Също така стартирането на видеоматериалите в YouTube, което отбеляза като успешно и възможно да допринесе за по-голямата видимост на БНР сред младата аудитория. Отбеляза и това, че във финансов аспект е постигнато увеличение на доходите на работещите в радиото, което представлява важна стъпка към подобряване на условията за тях и осигуряване на комфорт в професионалния им живот.
"Все още изоставаме, особено в София, от средните заплати според данните на НСИ, така че борбата не спира. Естествено, че ценностите стоят преди парите, но възнаграждението е един от елементите, които осигуряват комфорта, защото, когато започнеш да търсиш финансиране отвсякъде, си много по-склонен да продадеш своята независимост", казва в края на интервюто генералният директор на обществената медия.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Благотворително събитие в подкрепа на онкоболни деца организира Лайънс Клуб „Виа Понтика“ – Бургас следващата събота, 31 май. Целта на инициативата са дарения на коса (минимум 30 см), която ще бъде използвана за изработка на перуки от Асоциация „Промени живота си сега!“, съобщи Мая Бошнакова – Тодорова от организацията: "Тава..
Директорът на сливенския полигон за борба с градушките Даниела Мушкова обяви, че само от тяхната площадка са били изстреляни над 100 ракети по градоносния облак, валежът от който причини щети в Сливенска и Ямболска област. Според нея направено е било всичко възможно за неутрализиране на облака, но явлението е било с голяма интензивност. Облакът е..
Частично бедствено положение е обявено в новозагорските села Пет могили, Новоселец и Бял кладенец, след снощната градушка . Най-тежко пострадало е село Бял кладенец. Нанесени са материални щети, но няма пострадали хора. В момента се правят огледи на щетите в селата, обяви пред БНР кметът на община Нова Загора Галя Захариева. "Има..
До дни ще започне възстановяването на изгорелия покрив на читалище „Джон Атанасов“ в село Бояджик. Покривната конструкция беше напълно унищожена при пожар в края на миналата година. Завършено е проектирането, вече е приключила и процедурата по избор на изпълнител за цялостния ремонт на покрива на читалището, уточни кметът на община Тунджа Станчо..
Бургаският квартал „Лозово“ ще отпразнува 105 години от своето основаване тази неделя – 25 май. По повод юбилея е подготвена пъстра програма с музика, песни, танци и спортни активности, която ще събере жителите и гостите на квартала. Празничният ден ще започне в 9:30 часа на стадиона в „Лозово“ с безплатна тренировка по Табата. Заниманието ще бъде..
В над 10 села в ямболско е паднал проливен дъжд, придружен с градушка, най много населени места са засегнати в община Тунджа. Ледени късове с големината на орех са валели над селата Тенево, Скалица и Сламино, пострадали са и селата Генерал Инзово, Каравелово, Симеоново, Победа и Челник. В община Стралджа градушка е паднала в селата Поляна,..
СУ „Христо Ботев“ в Камено поведе празничното шествие за 24 май по случай своя 150-годишен юбилей. Стотици ученици, учители и деца от детските градини на община Камено преминаха тържествено в празнично шествие по повод 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Шествието..
Рекорден брой 2 410 абитуриенти изпраща Бургас на днешния празник на българската просвета и култура и на славянската книжовност. 17 хиляди ученици,..
В Сливен празникът на Българската просвета, култура и славянската писменост ще бъде отбелязан с шествие, концерти на звездите Миро, Вениамин и ансамбъл..
В Сливен с празнично шествие ученици, учители, студенти, дейци на култура и представители на културните институти и граждани отбелязаха празника на..