Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Милен Митев: БНР през 2023 г. – постижения, развитие и дилеми?

Автор:
Милен Митев
Снимка: Костадин Кръстев

Гостуването на генералния директор на Българското национално радио (БНР ) в предаването "Нашият ден" по програма "Христо Ботев" е на път да се превърне в традиция. То се случи по същото време миналата година и отново беше свързано с равносметката на обществената медия за годината.

Един от ключовите моменти на настоящия разговор беше свързан с членството на БНР в Европейския съюз за радио и телевизия (EBU) и ролята на генералния директор на БНР  като член на Управителния съвет на EBU. Това е исторически момент за БНР, тъй като за първи път ние имаме представител в този престижен орган.

Генералният директор сподели своите мисли по този повод и подчерта важността на този статус. По неговите думи EBU е най-голямата организация на обществени медии в света, съставена от 120 члена от 56 страни и още 31 асоциирани члена от целия свят. 

Милен Митев подчерта, че този статус предоставя на БНР възможността да си сътрудничи с колеги от обществените медии от целия свят и да споделя опит и знания, което е от изключително значение за развитието на обществените медии в България.

Той спомена и за напредъка при "дигитална трансформация" на БНР, като отбеляза увеличаването на посещаемостта на онлайн услугите на радиото, подобренията в социалните мрежи и успешното стартиране на видеоподкасти.

"Вече се виждат резултати, подобрява се посещаемостта на нашите онлайн услуги, които са сайтът и социалните мрежи. Опитът ни да стартираме видеоподкастите се увенча с успех. Имаме над милион посещения на видеопроектите ни в Youtube. Продължаваме да опитваме по различни начини да достигаме до своята аудитория, за да можем да предложим по нещо за всеки", посочва той.

Друго важно нещо, което коментира генералният директор, бяха стандартите за редакционна работа на БНР и подчерта важността на тяхното спазване. Повод за този коментар беше въпрос, свързан с неизлъченото интервю с посланик Митрофанова в предаването "Политически НЕкоректно" с водещ Петър Волгин на 16 декември: 

"Имаме редакционни стандарти, както всяка друга медия. Като обществена медия, ние сме длъжни да се стремим към най-високо ниво както на пълнота, точност и провереност  на информацията, така и на етични редакционни стандарти, които да спазваме, при представянето на тази информация и при воденето на нашите предавания. Имаме такива стандарти, приети преди няколко години, и доста подробно разписани. В тях отново сме почерпили от опита на свои колеги от различни други обществени медии, опитали сме се да го адаптираме към нашата действителност", казва той и пояснява:

"Големият въпрос при всички правила, включително и при редакционните стандарти, е как се прилагат. Защото едни редакционни стандарти са напътствия, те не са формулирани като Наказателния кодекс например, винаги има възможност за интерпретация. Именно по тази причина, органът, който е натоварен със задачата да установява съответствие или несъответствие с тези редакционни стандарти – Програмният съвет на БНР, който се състои от директорите на всички програми, хора с немалък ръководен и журналистически опит. Аз, като генерален директор, не мога да не уважавам и да не се съобразявам с тяхното становище", коментира  още Митев.

Законодателните промени в областта на медиите винаги са сложен и обсъждан въпрос. Генералният директор на БНР  засегна въпроса за Акта за свободата на медиите и подчерта, че такива промени са необходими и важни.

"Дълги години европейските законодатели бяха предпазливи да навлизат в територията на медиите, особено на обществените медии. Признато е още с Амстердамския протокол от 1997 г., който касае важността на обществените медии за развитието на едно демократично общество. В същото време всяка държава има свободата да си прецени и да си регулира обществените медии, като управление, финансиране и начин на работа, тъй като се отчита, че работата на обществените медии е тясно свързана с развитието на обществото, което е различно във всяка една държава. Виждаме, че в последните години ЕС се опитва да хармонизира нещата постепенно на европейско ниво, като все пак не навлиза в такава конкретика, за да не вземе правото на националния законодател да отчете своите особености. Дори в Акта за свободата на медиите, който ще има директна приложимост, няма толкова конкретно фиксирани разпоредби, които да "вържат" изцяло ръцете на националния законодател. Отново има свобода за интерпретации в законодателството. Когато влизаме на толкова дълбоко професионално ниво като редакционни стандарти, съвсем не можем да кажем това е черно, а това бяло, защото тогава обвиненията в цензура биха били основателни. Винаги трябва да се отчете конкретният случай", посочва Милен Митев в интервюто.

Като важни за медията събития за 2023 г. генералният директор отбеляза няколко момента. Един от тях е новият главен диригент на Симфоничния оркестър на БНР – Константин Илиевски. Също така стартирането на видеоматериалите в YouTube, което отбеляза като успешно и възможно да допринесе за по-голямата видимост на БНР сред младата аудитория. Отбеляза и това, че във финансов аспект е постигнато увеличение на доходите на работещите в радиото, което представлява важна стъпка към подобряване на условията за тях и осигуряване на комфорт  в професионалния им живот.

"Все още изоставаме, особено в София, от средните заплати според данните на НСИ, така че борбата не спира. Естествено, че ценностите стоят преди парите, но възнаграждението е един от елементите, които осигуряват комфорта, защото, когато започнеш да търсиш финансиране отвсякъде, си много по-склонен да продадеш своята независимост", казва в края на интервюто генералният директор на обществената медия. 

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ангел от Лозенец върна изгубената заплата на своя колежка

Кой е Ангел от Лозенец, който намери и върна изгубен плик с пари?  18-годишното момче извършва доброто дело на 30 септември. Парите се оказват месечното възнаграждение на жена от Банско, с която Ангел вече се познава.  Днес кметовете на Царево Марин Киров и на Лозенец Женя Гандиева връчиха награди на младежа заради добрата му постъпка...

публикувано на 02.10.24 в 14:54

Ученици от Болярово се включиха в кампания "Бъди смел, бъди добър"

Ученици от 1 до 12 клас се включиха в първата инициатива по Националната кампания за превенция на насилието и злоупотребата с деца „Бъди смел, бъди добър!“ в община Болярово. Над 100 деца изписаха с тебешир  мотото на кампанията и в един глас произнесоха „Ние сме смели и добри.“ Разпределени в 12 възрастови групи учениците пробягаха в..

публикувано на 02.10.24 в 14:34
Една от засегнатите от пожара къщи в село Воден.

Даренията за опожарените села Воден и Крайново надхвърлиха 226 хил. лева

226 493 лева достигна дарената сума за пострадалите жители на селата Воден и Крайново, съобщиха от Община Болярово. Средствата постъпват в обявената от нея банкова сметка. Предстои разпределението на сумата между останалите без домове жители на двете села при големите пожари през месец юли.  Сега хората живеят във фургони и е планирано до идната 2025..

публикувано на 02.10.24 в 12:20
Инж. Костов представя проекта за ремонт на ВиК пред граждани

Паркирането в центъра на Поморие ще бъде затруднено поради мащабен ремонт на ВиК

През тази седмица започват строителни дейности в Поморие. Основен ремонт ще има по ул. „Проф. Парашкев Стоянов“, на ул. „Манастирска“ - от входа на Поморие откъм Слънчев бряг до кръговото кръстовище на манастир „Свети Георги“, реконструкция на междублокови пространства на ул. „Морска“ и изграждане на кръговото кръстовище до..

публикувано на 02.10.24 в 08:00

Откриха изложба „Младежите на България в Европейското семейство“

Изложба на тема „Младежите на България в Европейското семейство“ откриха в алеята до културен център „Морско казино“. Експозицията е организирана от Националния статистически институт и Община Бургас. „Целта е да се насочи общественото внимание към младите хора в България и  частност в Бургас. Темата на тази пета изложба на НСИ..

публикувано на 01.10.24 в 13:45

Работодатели и синдикати в спор за минималната работна заплата

Минималната работна заплата да стане 1077 лева от 1-ви януари 2025-та година. Спрямо определения за тази година размер от 933 лева ще бъде реализиран ръст от 15,4% или 144 лева. Това е заложено в проект на постановление на Министерския съвет.  Новият размер е определен съгласно разпоредбите на Кодекса на труда и е 50 процента от средната заплата..

обновено на 01.10.24 в 12:32

Сливенският митрополит Арсений освети нов храм в ямболското село Завой

В ямболското село Завой днес, на големия православен празник "Покров на Пресвета Богородица", сливенският митрополит Арсений освети новоизградения с дарения храм, носещ името "Покров на Пресвета Богородица".   "Доживяхме и в Завой да имаме храм!!! Разкраси селото ни! Означава много за нас, защото никога не е имало църква тук, хората още не..

публикувано на 01.10.24 в 12:00