Общинските съветници от Възраждане, СЕК и БСП заявиха в началото на дебата по докладната записка, че няма да подкрепят предложението. От групата на ПП посочиха, че гласуват „въздържал се“. Те поясниха, че е направен икономически анализ, но не са представени достатъчно документи към предложението и информацията не е представена коректно. Като пример посочиха, че не са приложени данни от обществено обсъждане.
От СЕК посочиха, че таксата се формира на база разходите за услугата. „Ако си покриваме разходите, не трябва да има увеличение“, допълни Иван Иванов от партията. Той посочи като пример, че разходите през последните години са се повишили, но и обхватът на „синята зона“ се е увеличил. Според него различните зони в града не трябва да бъдат подлагани по един и същ начин, а по-скоро таксата в Центъра да е по-висока и да има ограничение за времетраенето за паркиране. Стоян Царев от СЕК допълни, че не може да подкрепят подобно предложение за завишаване, защото няма ясни критерии защо се налага това.
Елена Кокаларова от ГЕРБ коментира, че от мотивите на докладната записка е видно, че разходната част нараства с по-големи темпове от приходната част.
Живко Табаков посочи, че увеличаването на тези такси са закъснели, въпреки че не се харесва на хората. „Когато бъде предложен проектът за бюджета за следващата година, тогава ще говорим за политики“, коментира той.
Евелина Михлаева коментира, че проблемът с паркирането е световен и не засяга само Бургас. „Решенията за централните части на градовете трябва да са кардинални. Не мисля, че бургазлии са готови за това“, посочи тя.
Относно таксата за битови отпадъци, Тодор Иванов даде пример с новата методика „замърсителят плаща“ на Европейския съюз в тази сфера. Той посочи, че този вид такса трябва значително да се завиши до 2025 г. Общинският съветник допълни, че от ИТН ще подкрепят предложението.
Христина Хаджиатанасова от ПП попита защо 14 години не се е вдигала такса смет и как Община Бургас се е справяла с разходите досега.
„До този момент се справяхме и успявахме да компенсираме тези разходи, които възникваха и освен това да правим инвестиции, които са свързани“, отговори Златина Караиванова от Община Бургас. Тя допълни, че по проектите с европейски средства, се изисква и съфинансиране.
Зам.-кметът в Общината Станимир Апостолов уточни, „синята зона“ е цена за услуга за платеното паркиране и е различна от таксите. „Цените на услугите имат и пазарен елемент“, допълни той. „За 2022 г. планираният облог е 22 200 000 лв. като приходите ще са 18 млн. лв., текущите вземания ще са на 80 %. Това е високо ниво на събираемост“, посочи зам.-кметът. Според него и след промяната за битовите отпадъци, бургазлии ще плащат по-малко за данък „смет“ и за платено паркиране, отколкото гражданите на останалите по-големи градове в страната.
Докладната записка беше приета с 35 гласа „За“, 11 гласа „против“ и 4 „въздържал се“.
От началото на данъчната кампания на 10-ти януари до момента към НАП - Бургас са подадени вече 366 декларации като половината са на място, в салона за обслужване, а останалите електронно и 5 по пощата. 80% от декларациите са за ползване на облекчения за деца. От началото на годината НАП - Бургас е издала 455 персонални кода, с които хората..
На фона на поскъпването на тока, на водата, на хляба и на горивата, добра новина за всички е, че не се очаква скок на цените на билетите за междуградския транспорт в бургаска област. Към настоящия момент няма причина това да се случи, обясни Румен Христов, собственик на една от най-големите транспортни фирми в региона. Ръст може да има през..
И още един казус- физическите лица, които продават терени в регулация и имоти в нови сгради до 5 години след издаването на Акт 16, ще трябва задължително да се регистрират по ДДС. Това предвиждат внесените в парламента промени в Закона за данък добавена стойност, които целят да ограничат злоупотребите при сделките с недвижими имоти. С..
Хлябът е поскъпнал с над 43% от 2021 г. досега, като цената му продължава да расте и с ДДС, и без този данък. Това сочи анализ на Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ. Експертите подчертават, че близо половината от поскъпването на хляба за този период се е случило след въвеждането на нулевата ставка на ДДС за него. Освобождаването..
САЩ наложиха санкции върху редица фирми и лица, сред които са мажоритарният собственик на "Лукойл" – Юсуф Алекперов и главният изпълнителен директор Вадим Воробьов, който се занимава с целия бизнес извън Русия, включително и с рафинерия "Нефтохим" в Бургас, съобщи по Nova News Симеон Дянков, министър на финансите в първия кабинет на Бойко Борисов...
Преките чуждестранни инвестиции (ПЧИ) в нефинансовия сектор на област Бургас към края на 2023 г. възлизат на над 2 млрд евро, информират от Териториално статистическо бюро - Югоизток. Оттам уточняват, че това е със 7.4% повече в сравнение с 2022 година. По този показател областта се намира на трето място в страната след Пловдив и преди област София...
КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът става заложник на политическите интриги и на пазарлъците за кабинет - с кого и какъв формат. Двете неща трябва да са отделно. Има много важни теми, които бюджетът, ако не ги обезпечи, просто ще последват каскада..
И още един казус- физическите лица, които продават терени в регулация и имоти в нови сгради до 5 години след издаването на Акт 16, ще трябва..
На фона на поскъпването на тока, на водата, на хляба и на горивата, добра новина за всички е, че не се очаква скок на цените на билетите за..
От началото на данъчната кампания на 10-ти януари до момента към НАП - Бургас са подадени вече 366 декларации като половината са на място, в салона за..