Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как ще се отрази прилагането на метода "замърсителят плаща" на общините?


От поне 12 години се коментира кога и как ще се приложи методиката „замърсителят плаща“ в страната ни. Това е принцип, според който всеки трябва да заплаща таксата за битови отпадъци, според количеството, което генерира, обясни зам.-кметът по Финанси, бюджет, икономика и морско дело Станимир Апостолов. Той поясни, че през годините са коментирани различни варианти, по които да се прави изчислението. "На торби, на контейнери, трети го изчисляват на брой жители. Този метод "замърсителят плаща" трябва законодателно да бъде регламентиран. Имаше срок. Неколкократно беше удължаван този срок. Първоначално беше до 2019 г., после беше до 2021 г. В момента срокът е до 2025 г. Най-вероятно за база на изчисляване по метода на "замърсителя плаща" ще се вземе последното преброяване, където имаме вече статистика във всяко домакинство колко обитатели има и на тази база ще се сметне. Пилотните проекти, които са правени показват, че след въвеждането на принципа "замърсителя плаща", тежестта на плащане на такса битови отпадъци ще падне на гражданите и тя ще бъде увеличена неколкократно", обясни Апостолов.

 

Той допълни, че сегашното увеличение за Бургас е минимално и че всички общини в страната в момента коригират таксата за битови отпадъци. Целта е да се получи по-плавен преход, поясни той и допълни, че в противен случай това ще се случи "шоково". Апостолов допълни, че според европейската практика, отпадъкът се разделя още при изхвърлянето му, тъй като всяко домакинство има отделен вид контейнер.

Във всяка европейска държава завишаването на таксата се е получило по различен начин. Кметът на Бургас Димитър Николов посочи, че вече всички страни в Европа са въвели практиката, а България е останала последна. "Министерството на околната среда ще даде предложение какъв модел да приложи България за малък, среден и голям град", поясни той. 

Втора клетка на Регионалното депо в „Братово“ е запълнена на половина и трябва да се подготвим за трета, съобщи кметът. На депото оперират 9 общини от областта. Между 7 и 8 млн. лв. са необходими за изграждането на клетката, поясни директорът на дирекция „Околна среда“ Павлин Михов. 

"На практика тези пари ще трябва да бъдат събрани от общините ползватели на тази клетка за разлика от останалите клетки, които бяха определени като пера и бяха обект на разрешителния режим на Министерството на околната среда, касаещо т.нар. ОВОС. Първа и втора клетка бяха включени в първоначалния проект за изграждане Регионалното депо "Братово". Трета клетка обаче не е включена и касае отчуждителни процедури по отношение на съседни терени на първа и втора клетка, което е свързано със сериозни инвестиции", поясни той. 

Община Бургас като най-голям генератор на отпадъци, заради броя на жителите, трябва да инвестира по-голяма част от необходимите средства, допълни Павлин Михов.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Затварят ул "Одрин" при "Трапезица" в сряда

Временна организация на движението ще бъде въведена по част от  ул. „Одрин“ в Бургас. От 07:00 до 19:00 часа на 29.01.2025 г. (сряда) превозните средства няма да могат да преминават от страната на „Елкабел“ в участъка от кръговото кръстовище „Трапезица“ до ул. „Цар Калоян“. Ограничението се налага във връзка с реконструкцията на улицата.

публикувано на 28.01.25 в 17:00

Общините обмениха практики срещу езика на омразата по инициатива на център "Алеф"

Меморандум с препоръки за добри практики   срещу езика на омразата подписаха в Бургас кметове от региона, представители на институции и неправителствени организации. Те участваха в конференция, инициирана от Центъра за еврейско-българско сътрудничество „Алеф“. Събитието се организира в седмицата, в която светът отдаде почит на жертвите на..

публикувано на 28.01.25 в 15:40
Снимката е илюстративна

Над 100 шивачки от затворения цех в село Зайчар са на трудовата борса

Над 100 шивачки, останали без работа след затваряне на предприятието им в село Зайчар са се регистрирали в Бюрото по труда в Руен, съобщи Татяна Николова, която оглавява бургаската дирекция. Шивашкият цех е прекратил дейността си през декември, а от 2 януари всички служители са освободени. Близо 500 души имат да получават заплати от фалирала..

публикувано на 28.01.25 в 15:00
Philip Wells / САРАФОВО - Sarafovo News

Община Бургас поиска терен от държавата за парк в кв. „Сарафово“

Община Бургас ще поиска от държавата терен в кв. „Сарафово“, за да изгради там парк. Общинските съветници днес подкрепиха единодушно предложението на кмета Димитър Николов. Желанието на местната администрация е там да има мини парк, детска площадка и спортен обект, подобно на зоната за отдих между улиците "Гурко" и Оборище" в Бургас, обясни..

обновено на 28.01.25 в 14:17
Снимката е илюстративна

Предстои включването на изграденото осветление в северната част на Царево

Предстои присъединяването към   електрозахранващата мрежа на изграденото осветление в  Зона Север на град Царево, съобщават от общината. Проектът беше изпълнен през 2024 г., като част от общинските обекти в Бюджета 2024 г. и инвестиционната програма на общината.  Изградена е подземна мрежа и е положен захранващ кабел. Монтирани са 40 броя..

публикувано на 28.01.25 в 10:30

В карнобатско село отглеждат холандски сорт картофи

Гергана Пламенова и Валентин Миндов вече от няколко години отглеждат картофи в карнобатското село Крумово градище. На площ от над декар сеят елитния холандски сорт сорт "Агата". Това е ранен сорт подходящ за всякакви видове почви.  "Сортът "Агата" е с много добри вкусови качества и се смята за еталон за качество. Изключително гладката кожица и..

публикувано на 28.01.25 в 10:05

Спират водата на няколко места в Карнобат, Айтос и Камено

Във връзка с аварийни и ремонтно - възстановителни работи на магистрален водопровод са възможни аномалии и спиране на водоподаването до приключване на населените места от райони Карнобат, Айтос, Камено, захранени от деривация „Камчия-юг“: - с. Зимен, с. Глумче, с. Соколово, с. Козаре, с. Хаджиите, с. Драгово, с. Чукарка, с. Кликач, - с. Черноград, с...

публикувано на 28.01.25 в 09:47