На територията на Община Бургас работят три системи, свързани с разделното събиране на отпадъци. "Едната е с цветни съдове, оператор там са Екопак. Другата система за разделно събиране са общинските центрове за разделно събиране на предварително разделени в домакинствата отпадъци. Третият начин е предаване на специфични отпадъци на организации по оползотворяване. Това са гуми, опасни отпадъци, пържилни мазнини, ел. оборудване и др. През 2012 г., когато беше въведена системата за разделно събиране на оползотворими отпадъци, тогава контейнерите бяха тип "бобър" - метални, стария вид с боядисани цветни капаци. Тогава от Екопак обясниха, че чистото вещество разделно събран отпадък в контейнерите е не повече от 30 % - 35 %, а всичко останало са примеси. Това прави този отпадък трудно обработваем. През 2021 г. официално обявиха, че Община Бургас е с най-висок процент чист материал в съдържанието на съдовете - повече от 82 %, което показва, че хората се учат", обясни директорът на Дирекция „Околна среда“ Павлин Михов.
Количеството на разделените и изтъргувани отпадъци до септември миналата година е в размер на 170 000 лв. Това позволява нарастването на такса смет да става плавно, коментира Михов. Причината е, че тези отпадъци няма да стигнат до депониране, тъй като при този процес на всеки 1 тон отпадък се заплащат по 116 лв.
През тази година се предвижда и увеличаване на контейнерите за събиране на текстилни отпадъци. Към момента те са 24, а се очаква да станат 30.
От 2024 г. се въвежда и нова система за събиране на биоразрадимите отпадъци от домакинствата. "Досега съществуваше като събиране само на биоразградими отпадъци, в основата си растителни като листа, клони, окосена трева. Сега системата се разширява поради наличието вече на предприятие, което би могло да обработва тези отпадъци. Разширява се в посока разделно събиране и на хранителните отпадъци. Освен, че са голям процент от смесените битови отпадъци, в различни сезони достигат до 40 %, те са и изключително пречещ материал по отношение на сепарирането на отпадъците поради съдържанието на влага в тях", поясни Павлин Михов.
Новите съдове са кафяви на цвята в два размера – 120 и 240 литра, с указателни табели. В момента те са поставени в района на големите вериги хранителни магазини. След това се предвижда подобни контейнери да има около заведенията за хранене, а впоследствие да бъдат обхванати и домакинствата.
Община Царево не влиза в спор с Българската православна църква и не оспорва правото на Сливенския митрополит Арсений да изразява позиция. В официално становище от местната администрация заявяват, че няма да участват в дебати и медийни формати със заглавия като „забраниха нестинарството“ или „за и против посланието на митрополита“. Сливенският..
Населените места в община Болярово вече се надпреварват за отличието „Най-приветливо и чисто село“ – инициатива, организирана от общинската администрация, която цели да стимулира грижата за местната среда и активното участие на жителите в поддържането на добър облик на селата. Конкурсът е разделен в две категории – за кметства и за кметски..
Община Несебър започна реализацията на проект „Иновативни здравно-социални услуги в община Несебър“ по Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021–2027, съфинансиран от Европейския съюз. Целта е да се подобри достъпът до здравно-социални грижи за самотноживеещи възрастни хора и лица с увреждания, които не могат да се обслужват сами. Ключов..
Фотоизложбата „Морски пазители: Истории за есетри и рибари“ бе открита днес до Часовника в центъра на Бургас. Тя акцентира върху критичните предизвикателства пред Черноморските страни, свързани с опазването kd морското биоразнообразие. Нейни организатори са фондациите „Опазване на биоразнообразието в България“ и „За нашето море“...
Забрана нестинарските игри да започват от православен храм, издаде Сливенския митрополит Арсений по повод празника „Св.св. Константин и Елена“, при който се преминава през жарава с боси крака, а танцуващите носят иконата на двамата светци. Нестинарството се практикува в основно странджанските села, които попадат в територията на Сливенска епархия...
Община Бургас ще поиска от държавата терен за изграждането на културно-исторически комплекс „Археологически и термален парк Акве калиде – Бургаски минерални бани“. Това стана възможно след като на последната общинска сесия бургаските съветници подкрепиха предложението на кмета Димитър Николов. Проектът включва три основни зони – археологически парк,..
Бургаският квартал „Лозово“ ще отпразнува 105 години от своето основаване тази неделя – 25 май. По повод юбилея е подготвена пъстра програма с музика, песни, танци и спортни активности, която ще събере жителите и гостите на квартала. Празничният ден ще започне в 9:30 часа на стадиона в „Лозово“ с безплатна тренировка по Табата. Заниманието ще бъде..
На 21 май православната църква почита паметта на светите равноапостолни царе Константин и Елена. В Странджа този ден се свързва с нестинарските игри,..
Пожар засегна почивна станция "Велинград" в местността "Косата" край Поморие. Изгорели са пет бунгала, разположени на брега на морето, съобщиха от Община..
Центърът за психично здраве „Проф. д-р Иван Темков“ в Бургас вече е собственост на Общината. Това съобщи кметът Димитър Николов по време на днешната..