Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Няма да увеличават такса смет в Созопол


Такса смет няма да бъде вдигана тази година в община Созопол. Това съобщи кметът Тихомир Янакиев. Част от общините в областта, сред които Бургас и Карнобат, повишиха тази такса. Сред причините за това са увеличаването на разходите за сметосъбирането и сметоизвозването, както и предстоящото въвеждане на европейския метод „замърсителят плаща“. 

От много години такса смет не е променяна в Созопол и е изкушаващо да бъде увеличена сега, коментира кметът Тихомир Янакиев. Той допълни, че според справките, има задължения по тези данъци и такси, които не са събрани. "Ако съумеем оптимално да събираме нашите данъци, ако повишим събираемостта си, тогава няма да има нужда от повишаване на данъците", допълни кметът. 

Причината за сегашното увеличаването на такса смет в други общини е, за да се създаде плавен преход до въвеждането на европейската методика „замърсителят плаща“, за да не се наложи шоковото й нарастване. 

"От тази гледна точка съм съгласен, защото наистина би могло да се получи и този ефект. От друга гледна точка може би е правилно да се изчака да се види каква точно ще бъде тази методика, за да можем да си направим съответните анализи и респективно да приложим начина на нейното изпълнение. Тя може да е свързана и с някакви инвестиции в смарт казани, които да мерят теглото на съответната торбичка. Изкушаващо е да увеличаваме данъците и таксите, може би е и правилно, защото инфлацията през последните две години е близо 40 %. Като гледам нашата план - сметка сме на 2 млн. лв. дефицит, дофинансираме тази дейност с данъци. Според мен трябва да се направи коректен анализ, защото хубаво "замърсителят плаща", но например едно бедно семейство с много деца, което живее в малка къща, което няма много финансови възможности - по тази логика тези хора трябва да изхвърлят повече боклук от богат господин или дама, които живеят в голям дом и не изхвърлят много отпадъци. Тук ще се загуби съпричастността, ние живеем в едно общество и не сме изолирани", коментира Тихомир Янакиев.

В момента се работи по важен проблем за общината – изграждането на сепарационна и компостираща инсталация на депото за битови отпадъци между селата Равадиново и Атия.

"Депото вече е изчерпано. Преди около 10 години Общинският съвет взе решение 4-та клетка да бъде предоставена за изграждане на енергиен обект за пиролизно оползотворяване на битови отпадъци. Този обект все още не е заработил на 100 %, но клетката е заета, а тя е най-голямата от депото. Другите 3 клетки почти за изчерпани. Има важни обекти, които трябва да се решават. Единият от тях е боклукът в Созопол. Ако това депо приключи, къде ще депонираме? Тогава ще трябва да увеличим таксата смет, понеже ще трябва да караме боклука някъде другаде, което респективно ще ни увеличи разходите за сметоизвозване многократно. За депото ние сме направили вече ПУП, имаме процедура - публично -частно партньорство с частен инвеститор. Инвестицията не е малка - над 5 млн. лв. е. Ще направим компостираща инсталация, ще направим сепарационна инсталация, които да отнемат част от боклука и по този начин да удължим живота на депото. Успоредно с това ще търсим нови варианти за разширяване на самото сметище", обясни кметът. 

Промяна на преките данъци в Созопол няма да има, но е предложено увеличение на таксите и тарифите за лодкостоянките на двете пристанища в Черноморец и Созопол. Янакиев поясни, че това ще се отнася за корабите на хора, които нямат постоянен адрес, както ако плавателните съдове нямат лиценз за риболов. "Не е фрапиращо, това са някакви проценти. Описваме в момента да бъде завишено локалното паркиране, защото стойността му от 100 лв. в момента, не  покрива разходите, които се правят, за да може да се администрира тази услуга. Предлагаме и нещо безплатно - примерно за пристанищата, хората, които са в пенсионна възраст, с постоянен адрес и са регистрирани рибари, да ползват пристанищата безплатно. Това ще засегне примерно 150 души", обясни кметът. 

Янакиев допълни, че Община Созопол завърши  финансово добре 2023 г.  с около 90 % изпълнение на събираемостта на данъците. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Няма шивачи, заварчици и кранисти на пазара на труда

Последната трудова борса, организирана от бургаското бюро по труда, се състоя днес. Частни, общински и държавни фирми представиха възможностите за работа при тях.  Близо 300 регистрирани безработни преминаха през залата в Международния младежки център в Меден рудник, 25 са работодателите, които предлагат около 240 свободни позиции, уточни директорът..

публикувано на 08.11.24 в 14:03

Квотата на България за улов на калкан в Черно море се увеличава с 10%

През следващите четири години България ще може да извършва годишен улов на калкан в размер на 82,5 тона, което е с 10% повече спрямо досегашното разрешено количество. Същата квота е определена и за Румъния, като до момента двете държави имаха разрешен улов по 75 тона годишно. Това стана ясно по време на 47-ата годишна среща на Генералната комисия по..

публикувано на 08.11.24 в 10:55

Богдан Богданов: Не е нормално държавата да не знае какво се случва в "Лукойл Нефтохим"

Не е нормално държавата да не знае какво се случва в "Лукойл Нефтохим". Това каза пред БНР бившият министър на икономиката и депутат от ПП-ДБ Богдан Богданов и обясни, че това е един от най-важните стратегически активи на страната в сферата на енергийната сигурност. Министерство на енергетиката няма информация за планирана продажба на "Лукойл..

публикувано на 08.11.24 в 10:39

За догодина трябва да се мисли как ще се ограничи сивия сектор и повече реклама на страната ни

Очакванията за ръст на немските туристи по Южното Черноморие това лято не са се оправдали, но ръст са отбелязали пазари като Великобритания и Скандинавия. Това съобщи в студиото на БНР-Бургас Христина Славова от Бургаската регионалната туристическа камара. Военният конфликт в Израел не се е отразил съществено на българския туризъм, каза още тя:..

публикувано на 07.11.24 в 16:31

Поредица от срещи за стратегия за рибарството предстоят в Болярово, Елхово и Тополовград

Поредица от информационни срещи с жители организират общините Болярово, Елхово и Тополовград, за да се обсъдят нуждите, предизвикателствата и възможностите за развитие на рибарските и свързаните с тях дейности в региона. Те са по съвместен проект „Учредяване на Местна инициативна рибарска група (МИРГ) Болярово-Елхово-Тополовград", финансиран от..

обновено на 07.11.24 в 13:25

"Лукойл" отрече да води преговори за продажба на "Лукойл Нефтохим Бургас" на катарско-британски консорциум

Дъщерната компания на "Лукойл" "Литаско" (Litasco) отрече в публикувано днес прессъобщение да води преговори за продажба на българската рафинерия "Лукойл Нефтохим Бургас" на катарско-британски консорциум. Не е имало и комуникация с руските власти по въпроса, посочват от фирмата по повод медийни публикации, включително статия на в. "Файненшъл таймс"...

публикувано на 07.11.24 в 13:18

Средната годишна заплата в България остана най-ниската в ЕС през 2023 г.

През 2023 г. средната годишна заплата на пълно работно време за работещите в ЕС е била 37 900 евро, което представлява увеличение от 6,5% спрямо 35 600 евро през 2022 г., показват данни на официалната европейска статистика Евростат. Сред страните от ЕС най-високата средна годишна заплата на пълен работен ден е отчетена в Люксембург (81 100 евро),..

публикувано на 07.11.24 в 13:07