Близо 90 думи са били предложени за участие в кампанията "Думи на годината" само за няколко часа, каза за БНР Бургас д-р Павлина Върбанова, създател на платформата "Как се пише". Тя и преподавателят Доротея Николова стават инициатори за трети път на онлайн акцията за определяне на думите на отминалата година. От 8 до 12 януари хората могат да правят предложения, а след това жури ще определи десет от тях и с анкета от 16 до 21 януари на „Как се пише?“ ще бъдат избрани първите три.
В журито ще бъдат д-р Павлина Върбанова – създателка на „Как се пише?“; доц. Георги Лозанов- философ и медиен експерт; Веселина Седларска – журналистка и писателка; Доротея Николова – учителка по български език и литература и журналистка; д-р Иван Ланджев – поет и есеист.
Преди 11 години създадох сайта "Как се пише", дотогава нямаше такъв сайт. Така стана и с "Думи на годината", обясни Павлина Върбанова. Всички световни речници обявяват кои са думите на годината, у нас нямаме такава традиция. Има инициативи в Германия, Испания и други държави, затова решихме да направим и ние:
"Сложихме началото и си казахме, нека да знаем кои думи нас ,българите, ни вълнуват. Да имаме представа и за ключовите събития, които са останали в съзнанието ни от изминалата година."
Нашият отговор на въпроса кои са думите, минава колкото през съзнанието ни, толкова и през чувствата, подчерта филологът:
"Тази година ще се опитаме да направим нещо ново, да стигнем до по-широк кръг хора, включително и до млади хора. Поколенията си имат различни теми, които ги вълнуват. Малко или много имат различен език. Това е естествено, така е било назад във времето, така е и в момента. Дори сега разликите се различават."
Думата на Павлина Върбанова за 2023 година е сглобка:
"Предполагам, че тя ще бъде една от десетте думи в анкетата и ще бъде много силен претендент за челните места. Има вече 90 думи в коментари, първата дума, която се появи беше флекс, във връзка с демонтажа на паметника на Съветската армия. Това беше много любопитно. Най-радостното за мен, не го очаквах, появиха се предложения за времеубежище."
Това означава, че културата, в частност литературата, вълнува хората и те са запомнили какво значимо събитие се е случило през изминалата година, допълни Върбанова.
Предложения могат да се правят в коментари под публикация на страницата на „Как се пише?“ във Facebook.
Може да участвате на https://www.facebook.com/search/top?q=%D0%BA%D0%B0%D0%BA%20%D1%81%D0%B5%20%D0%BF%D0%B8%D1%88%D0%B5
ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:
Най-ощетени от цените в магазини за хранителни стоки са потребителите. Това коментират организаторите на еднодневния бойкот у нас, който е обявен за утре. Той е заради високите цени на продуктите, а идеята е големите супермаркети да останат без купувачи. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива",..
Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) извършва предварително проучване на всички данни и фактори, свързани наблюдавания ръст на цените на храните от първа необходимост, става ясно в съобщение от пресцентъра на регулаторния орган. Комисията заявява, че не упражнява ценово регулиране, като насърчава всеки, който разполага с информация и/или..
В четвъртък и петък заради изграждане на уличен водопровод и улична канализация в ж.к. „Изгрев“ се въвежда временна организация на движението, съобщават от община Бургас. Затваря се за движение кръстовището на улицата между бл.184 и бл.181 и улицата между бл.37 А и ТП „ДЛС Ропотамо“.
В Етнографската експозиция на бургаския музей отново отваря врати „Работилничка за мартеници“. В рамките на един астрономически час, с помощта на уредниците от музея, децата ще се запознаят с материалите, от които се изработват и ще могат да сътворят своя мартеничка. Работилницата ще бъде отворена до края на месеца от 10:00 до 16:00 часа..
Доброволци от “Бъди човек” –Айтос организират благотворителен концерт “С Любов за Виктор”. Те са тези, които осъществяват дарителските кампании за Коледа и Великден за предоставянето на хранителни продукти на възрасти хора в нужда. Сега каузата им цели да помогне на деветгодишното момче, което има сериозен здравословен проблем. Необходима..
16 души от Община Камено ще получават безплатно здравно-социални услуги. Те се реализират по програма, в която са заложени по-малко средства спрямо предходни периоди. От нея ще се възползват хора с увреждания и възрастни хора, обясни кметът Жельо Вардунски: "Те ще получат човек, който два часа ще е до тях. Ще им пазари, почиства. Това са хора..
Кукери от Ямбол ще представят в Народното събрание днес, елементи от характерните за региона обредни игри, които по традиция се организират около Сирни заговезни. В края на февруари в Ямбол за 26-и път ще се проведе Международният маскараден фестивал „Кукерландия". Представители на единствената градска ямболска кукерска група ще огласят парламента..
Доброволци от “Бъди човек” –Айтос организират благотворителен концерт “С Любов за Виктор”. Те са тези, които осъществяват дарителските кампании за..
Кукери от Ямбол ще представят в Народното събрание днес, елементи от характерните за региона обредни игри, които по традиция се организират около Сирни..
Пътят между Ямбол и Сливен е най-натовареният участък от републканската пътна мрежа на територията на Ямболска област. Възможност за разтоварване на..