Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Здравко Василев: Мостът над река Караагач не е в добро състояние

Снимка: Здравко Василев

Мостът над река Караагач не е в добро състояние и създава риск за преминаващите. За това сигнализира в социалните мрежи хотелиерът и общественик Здравко Василев. Съоръжението пострада при наводненията през септември миналата година. При среща с кметовете на Китен и Приморско, директорът на Областното пътно управление в Бургас е уверил, че към момента е извършено само  укрепване на моста, преминаването е безопасно и предстои цялостен ремонт, за който е обявена обществена поръчка.

Мостът над река Караагач е важен за региона, защото свързва общините Приморско и Царево. "Това е най-важният път може би за община Царево и единствен за туристите, които го посещават. Достъпът до Община Царево, може да се осъществи и през Малко Търново, но пътят там е още по-ужасен. След голямото наводнение в началото на септември, бях свидетел на поразиите, които направи прииждащата вода и се надявах отговорните институции и хора да предприемат нужното за един качествен ремонт и укрепване на това мостово съоръжение. Пътувайки по моста просто спряха да видя дали наистина това, което съм си пожелал се е случило. Там, където беше най-компрометиран мостът - подпората от страна община Приморско, която беше най-подкопана, беше ремонтирана със стари траверси и с шприцован бетон", обясни Здраво Василев. 


От Областно пътно управление ни увериха, че преминаването през моста е безопасно, посочи кметът на Китен Николай Марков. "Увериха ни, че в момента временното укрепване на мостовото съоръжение е добро и че това е временно решение. Там предстои по-сериозен ремонт на цялото мостово съоръжение, но тъй като то е включено в проекта за рехабилитация на целия път II-99, това ще се случи, когато започне целият проект. До този момент, това, което имаме като уверение е, че укрепването на самото съоръжение е добро. Аз бях човекът, който подаде сигнала за компрометирането на основата. Често съм там на място и гледам в какво състояние е. По думите на експертите всичко нужно е направено, там е подпряно с едни стари бетонови траверси от влаковите композиции, облято е с минимално количество бетон. Според тях това ще издържи тази подкопана основа", обясни кметът. 

Очаква се до края на тази година да стартира процедурата по ремонта. Справка в електронния регистър за обществените поръчки показва, че се търси изпълнител за „Инженеринг за аварийно-възстановителни работи по съоръженията и пътната част на общински път BGS 1286 в участъка с. Лозенец – Караагач - кръстовище с републикански път II-99, община Царево, област Бургас“.  В документа се посочва, че в участъка има компрометирано, разрушено и нефункциониращо отводняване; наличие на повреди по пътната настилка. По двете съоръжения за преминаване на деретата се наблюдават повреди по пътната настилка, недостатъчен габарит, лошо състояние на подмостовото пространство, обрасли дерета и липса на наклони. Прогнозната стойност е над 9 млн. лв., а крайният срок за кандидатстване е 30 януари.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Община Бургас отличава близо 100 педагози по повод 24 май

Работещи в бургаското образование ще бъдат отличени за високи професионални заслуги през учебната година днес. Събитието е от 13.00 часа в конгресния център. Поводът е предстоящият 24 май - Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура, и на славянската книжовност.   97 педагози, работили активно и успешно от детски..

публикувано на 22.05.25 в 09:00

Емил Милев: Няма да има ветрогенератори в Черно море, увери държавата

Няма да се изграждат ветрогенератори в Черно море – това е уверението, което представители на рибарския и туристическия бранш са получили от държавната администрация на среща в Министерството на земеделието. Срещата бе инициирана заради опасения около приетия на 8 май Закон за енергията от възобновяеми източници. „Може би за първи път..

публикувано на 22.05.25 в 08:41

Община Царево: Няма конфликт с църквата, нестинарството не е забранено (ОБНОВЕНА)

Нестинарски игри в Странджа ще има на 3 юни. Това потвърдиха от нестинарската общност пред БНР-Бургас. Никой обаче от практикуващите ритуала не пожела за коментира официално забраната на Сливенския митрополит Арсений  нестинарските игри да започват от православен храм и да се насят иконите на светците Константин и Елена.  Общината не влиза в спор с..

обновено на 21.05.25 в 19:19

В община Болярово се съревновават за титлата „Най-чисто и приветливо село"

Населените места в община Болярово вече се надпреварват за отличието „Най-приветливо и чисто село“ – инициатива, организирана от общинската администрация, която цели да стимулира грижата за местната среда и активното участие на жителите в поддържането на добър облик на селата. Конкурсът е разделен в две категории – за кметства и за кметски..

публикувано на 21.05.25 в 17:00

Несебър въвежда иновативни умни гривни за самотноживеещи възрастни хора

Община Несебър започна реализацията на проект „Иновативни здравно-социални услуги в община Несебър“ по Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021–2027, съфинансиран от Европейския съюз. Целта е да се подобри достъпът до здравно-социални грижи за самотноживеещи възрастни хора и лица с увреждания, които не могат да се обслужват сами. Ключов..

публикувано на 21.05.25 в 16:40

Фотоизложба на Христо Анестев разказва за есетрите и рибарите на Черно море

Фотоизложбата „Морски пазители: Истории за есетри и рибари“ бе открита днес до Часовника в центъра на Бургас. Тя акцентира върху критичните предизвикателства пред Черноморските страни, свързани с опазването kd морското биоразнообразие. Нейни организатори са фондациите „Опазване на биоразнообразието в България“ и  „За нашето море“...

публикувано на 21.05.25 в 16:25

Сливенският владика забрани носенето на икони от нестинари

Забрана нестинарските игри да започват от православен храм, издаде Сливенския митрополит Арсений по повод празника „Св.св. Константин и Елена“, при който се преминава през жарава с боси крака, а танцуващите носят иконата на двамата светци. Нестинарството се практикува в основно странджанските села, които попадат в територията на Сливенска епархия...

публикувано на 21.05.25 в 15:20