Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Зелено движение" не подкрепи кандидатурата на Десислава Атанасова за Конституционния съд


Десислава Атанасова от ГЕРБ и кандидатът на ПП-ДБ Борислав Белазелков бяха избрани за конституционни съдии от парламентарната квота. За Атанасова гласуваха 159 депутати, а за Белазелков – 154. И двете кандидатури породиха дискусии през последните дни. Макар и част от коалицията на ПП – ДБ, „Зелено движение“ не подкрепиха номинацията на Десислава Атанасова. 

"Тя е преди всичко политическо лице, което не е достатъчно професионално в областта на правната наука и правната практика. Освен това в обществото и нейните нравствени качества пораждат някакви съмнения и в тази връзка ние не я подкрепихме. Има и друг проблем, че това решение не беше съвместно на всички партии в коалицията в ПП - ДБ, което също е един проблем на вътрешното й функциониране, който ще трябва да решаваме, започвайки от днес", коментира бургаския депутат от партията Даниела Божинова.

Според нея е редно при разглеждането на жалбите, свързани с гласуваните промени в Конституцията, Десислава Атанасова да си направи отвод. "И аз смятам, че това е някакъв конфликт на интереси. Изглежда самообслужващо за нас, които променихме Конституцията, сега да слагаме конституционни съдии, които да защитят тази промяна в Конституционния съд", каза депутатът. 

Относно другия кандидат - Борислав Белазелков, Божинова посочи, че като част от юридическото съсловие е бил по-приемливият вариант. "Същевременно и там има известни противоречия", допълни депутатът. 

Според Божинова, могат да се прецизират изискванията за кандидатите за Конституционни съд от парламентарната квота. "Те са доста бланкетни и могат да се интерпретират както е угодно на този, който ги интерпретира. Повече конкретни изисквания биха били по-добре. Трябва да изискваме за конституционен съдия този юридически стаж, опит, да е в съдебната власт примерно, а не като парламентарист. Тук с каквото влезете в Парламента, същият Ви стаж продължава. Ако сте хидро-инженер ще имате след 4 години в Парламента още допълнителен стаж като хидро-инженер още 4 години. Това не е много коректно", коментира Божинова. 

Тя посочи, че от „Зелено движение“ ще настояват за по-демократичен процес при попълването на регулаторите.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов

Регионалният министър поиска освобождаване на ръководители в АПИ

Министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов поиска освобождаването на ръководни кадри в Агенция "Пътна инфраструктура". Според Иванов с постовете си трябва да се разделят директорът на дирекция "Поддържане на пътната инфраструктура" в агенцията, както и началника на отдел "Инвестиционно-ремонтни дейности" в Областно пътно..

публикувано на 09.04.25 в 13:01
Росен Желязков

Премиерът свиква съвещание на тема пътна безопасност

Министър-председателят Росен Желязков свиква съвещание на тема пътна безопасност и борба срещу войната по пътищата. Министерството на правосъдието подготвя законови промени срещу забавянето на делата за катастрофи Съвещанието ще се състои днес в Министерския съвет и в него ще участват министри, представители на ресорни ведомства и на..

публикувано на 08.04.25 в 07:25
Деница Сачева

Деница Сачева: Борисов ще реши докога ще е това правителство

Правителството ще остане дотогава, докогато лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов реши, че ще стоим във властта.  Това заяви пред БНР Деница Сачева, заместник-председател на ПГ на ГЕРБ-СДС. Тя подчерта, че управляващото мнозинство не е водило преговори с лидера на "ДПС-Ново начало" Делян Пеевски за подкрепа, каквато получи при гласуването по вота на..

публикувано на 06.04.25 в 16:45

Андрей Рунчев, ГЕРБ-СДС: Това е безсмислен и с очакван край вот на недоверие

Вота на недоверие към кабинета „Желязков“ е поредно загубено време, вместо парламента да работи по същество и да кове закони. Това коментира бургаския депутат от ГЕРБ-СДС Андрей Рунчев. Според него поведението на вносителите му не е отговорно.  "Партиите, които подкрепиха вота са малцинство, дори и в дебатите не успяха да извлекат нещо по..

обновено на 03.04.25 в 20:08

Вотът на недоверие не успя

Първият вотът на недоверие срещу правителството на Росен Желязков не успя.  150 депутати отхвърлиха вота, внесен от парламентарната групи на "Възраждане" и подкрепен от МЕЧ и "Величие" за провал във външната политика.  "За" вота гласуваха 54 народни представители - 33 от "Възраждане", 11 от МЕЧ и 10 от "Величие". Правителството беше..

обновено на 03.04.25 в 18:55

Гласуват вота на недоверие към кабинета "Желязков" в 13:45

Парламентът ще се произнесе по първия вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Той беше внесен с подписите на депутатите от "Възраждане", МЕЧ и "Величие" за провал във външната политика, а дебатът се проведе вчера. Асен Василев: Няма да подкрепим вот на недоверие, който ни отклонява от евроатлантическия път "За" и "против"..

публикувано на 03.04.25 в 10:00

Илияна Йотова от Созопол: Вотът на недоверие е нормална парламентарна практика

Вотът на недоверие към кабинета на Росен Желязков е нормална парламентарна практика, заяви вицепрезидентът Илияна Йотова. Според нея управляващата коалиция е още по-стабилна, отколкото преди. Какви са мотивите за вота? Обоснова ги лидерът на "Възраждане" Вицепрезидентът заяви, че очаква да се проведат дискусии, свързани с външната..

публикувано на 02.04.25 в 16:00