Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първи петъчен литературен салон в Сливен за годината

Предстои прегледът на годишната книжна продукция на сливенските автори

Регионална библиотека „Сава Доброплодни" - Сливен
Снимка: Стоян Радев

Над четиридесет книги на автори от Сливен и региона, издадени през 2023г., ще бъдат представени утре, от 17 часа  в Регионална библиотека „Сава Доброплодни”, в рамките на първия за годината Петъчен литературен салон.

Прегледът на годишната книжна продукция на сливенските автори се провежда от сливенската регионална библиотека вече повече от тридесет години като целта на превърналото се в традиция литературно събитие е да се отбележат като литературен факт издадените през изминалата година книги, да се акцентира върху творческите постижения на представените автори и новото и различното, което те предлагат на своите читатели, да се анализират тенденциите в книгоиздаването в региона и не на последно място да се провокира интереса на читателите към новоиздадените книги

В раздел „Поезия” ще бъдат представени 9 книги с поезия, между които новите поетични книги на вече утвърдените поети Кети Бозукова, Катрин Федина и Бисер Бойчев, както и стихосбирки на Добри Недев, Росен Славилов и Славчо Чанев.

Сред 12 книги включени в раздел „Проза” са издаденият през 2023г. дебютен роман на Зорница Пачинова „Вестоносец от бъдещето“ и романите „Танго с непознат“ на Анна Малешкова и „Въжетата на Орион“ на Росица Добрева, автобиографичният роман в три части на основателя и дългогодишен председател на Съюза на учените в Сливен доц. Цанко Узунов, както и сборниците с разкази „Животът е тълковен речник“ на Веселина Седларска и „Корени“ на Янко Янков. Литературен факт е и преиздаденият роман „Тътени“, Кн. 1 от трилогията на Цончо Родев. Ще бъдат представени и есеистичната книга „За неизбежната случайност“ на Иван Ланджев, както и кн.5.на сборника „Ичера – Завинаги в сърцето“.

Три нови детски книги със стихове на сливенски автори са издадени през миналата година и са включени в прегледа – „6 приказки в рими“ и „Целувки от мама и нищо ти няма“ на Петя Александрова, и „Сто приятели на двора чакат сутрин баба Дора“ на Анна Малешкова.

През 2023г. е най-голям броят на издадените книги от раздел ”Отраслова литература”. Те включват монографични изследвания за историята, бита и традициите на Сливенския край, родови изследвания, биографии, сборници с доклади от научни форуми, литературоведски и изкуствоведски изследвания, спомени, библиографски издания, каталози на изложби, албуми между които: две книги от Дора Куршумова свързани с проучване на бита на традиционни занаяти и ястия от Сливен и региона; монографията „Сливенски музикални дейци“ на акад. Методий Григоров издадена посмъртно; уникалното изследване на Ана Малешкова и Николай Куртев „Змейовете – митология и реалност“; сборника с научни статии издание на РИМ–Сливен „Будителският XIX век на българите“, посветен на 200-години от рождението на Добри Чинтулов; изследването „Дарителството в Сливенския край“; проучването „Летопис на с. Жельо войвода“ от Неделчо Митърков; албума „История на ромската култура в Сливен“ под съставителството на Стела Костова и др.

В представянето са включени и няколко издания на Регионална библиотека „Сава Доброплодни”. Те са реализирани в рамките на XXV юбилеен Национален фестивал на детската книга - Сливен, 2023: Сборник с доклади от кръгла маса с международно участие „Феноменът Национален фестивал на детската книга – уникално креативно пространство за деца и творци”; Сборник с наградени творби от Национален литературен конкурс „От другата страна на вълшебното огледало”; каталог „Невена Ангелова- изложба илюстрации“, както и уникалния сборник с разкази „Искааам!:Истории на пораснали деца“ на писателите носители на Националната награда „Константин Константинов“ в категории „за цялостен принос“ и „автор“ /2004 – 2022/, с илюстрации от носителите на наградата в категория „илюстратор“.

Продукцията на сливенските автори по традиция ще бъде представена от поета Тенко Тенев, който е и председател на Дружеството на писателите в Ямбол /за раздел „поезия”/ и от литературния критик Димитър Бечев - директор на Регионална библиотека „Г.С.Раковски” -  Ямбол /за раздел „проза”/.

Специален гост на вечерта ще бъде писателят Любомир Котев, който ще представи „другият“ прочит на романа „Тътени“, първа част от трилогията на Цончо Родев, преиздаден през миналата година, повече от 40г. след първото издание.

Журналистката Нели Димитрова ще бъде водещ на събитието.


По публикацията работи: Свобода Атанасова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложбата „90 години в 90 снимки. Паметникът на свободата – път във времето“ гостува в Бургас (СНИМКИ)

Изложбата „90 години в 90 снимки. Паметникът на свободата – път във времето“ ще бъде открита днес в Историческия музей на Бургас. Ретроспективната експозиция, представена чрез фотографии и тематични предмети, гостува от Националния паметник музей „Шипка-Бузлуджа“. Снимките разказват за историята на паметника през изминалите..

публикувано на 06.02.25 в 09:10

Община Боларово: Започва конкурсът рецитал „Моя страна, моя България“

Община Болярово и читалище “Възраждане“, съвместно с  Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните (МКБППМН)  обявява конкурса рецитал „Моя страна, моя България“.  Конкурсът има за цел да популяризира българската литература, да пробуди национално самочувствие, да стимулира интереса на децата и младите хора..

публикувано на 06.02.25 в 09:05

Актьор от бургаския театър с номинация за ИКАР

Актьорът Ивайло Гандев на ДТ "Адриана Будевска" Бургас получи номинация за поддържаща мъжка роля за наградата на Съюза на артистите в България ИКАР 2025.  В постановката  „Кралицата на красотата" (Бившата мис на малкия град)“ той играе ролята на Пато Дули.  Режисьор е Боил Банов. Спектакълът разказва мрачно-комичната приказка за самотна..

публикувано на 05.02.25 в 14:00

Студентите на ТК "Любен Гройс" в Бургас с първи изпит пред публика (видео)

Първият изпит по актьорско майсторство на студентите от театралния колеж "Любен Гройс" - клас Бургас ще е пред зрители. Той ще бъде на 6 февруари от 18:00 часа в Дома на НХК. Преподаватели в Бургас са Ники Илиев, Башар Рахал и Георг Киряков. Тук е първият клас, който е за актьорско майсторство едновременно за кино и театър. С това е..

публикувано на 05.02.25 в 13:00

Постановката „Секс, наркотици, рокендрол“ ще се играе на бургаска сцена

Постановката „Секс, наркотици и рокендрол“ се завръща и на бургаска сцена. Днес е толкова актуална, колкото и при първото си поставяне преди 32 години. На сцената на Кукления театър в Бургас, днес (5 февруари) от 19.00 ч. на сцената ще бъдат проф. д-р Ивайло Христов, Дони - Добрин Векилов и Коцето-Калки, които ще поканят публиката отново на откровен..

публикувано на 05.02.25 в 12:30

Лекция, посветена на скулптора Михайло Парашчук, ще бъде представена днес

„Художествената декорация на Търговската индустриална и Стопанска камара в Бургас“ е темата на лекцията, която ще бъде представена на днес (5 февруари) от 17 часа в голямата зала на Областна администрация Бургас. Лекцията е част от проекта „Щрихи от творчеството на Михайло Парашчук в България“. Украинският скулптор пристига в страната ни през 1921..

публикувано на 05.02.25 в 10:00

Първа репетиция на пиесата „Мъртвешки танц“ на Бургаския театър

Първа репетиция на новото заглавие в репертоара на Драматичен театър „Адриана Будевска“ – Бургас, пиесата „Мъртвешки танц“ от Аугуст Стриндберг. На репетицията присъства и дъщерята на Борислав Чакринов – Борислава.  Режисьор на спектакъла е Мария Генова, спечелила първо място в конкурса за абсолвенти, завършващи режисура за драматичен театър на..

публикувано на 04.02.25 в 17:30