Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НИМХ: На юг все повече ще се усеща недостиг на вода, климатът е сух

Снимка: pixabay

В края на миналата година Националният институт по метеорология и хидрология (НИМХ) публикува книга, която описва как се е променил климатът в България през последното столетие и как се очаква да се промени до края на века, съобщиха от „Коалиция за климата – Балгария“, които са обобщили данните в книгата.

Ето какви са някои от изводите на учените от НИМХ:

ЗАТОПЛЯНЕ

В България нарастват средните температури, по-съществено в Северна България, Софийско и Рила. Средният ръст на температурата за България при реалистичния сценарий се очаква да нарасне с 3-4ºC, а при песимистичния – с 5-6ºC.

РЪСТ НА ГОРЕЩИТЕ ВЪЛНИ

Нараства честотата и интензитетът на горещите вълни у нас. Това са периоди със задържане на температурата над определени градуси, различни за всяка страна. За България това са поне 6 последователни дни с температура над 32 градуса, 5 последователни дни с температури над 34 градуса, 4 последователни дни над 36 градуса и така нататък.

ЗАСУШАВАНЕ

Климатът у нас е станал по-сух. Най-засегната от суша е Североизточна България, и особено житницата на страната – Добруджа. Уязвими на суша са също поречието на Дунав и централните северни райони – до Предбалкана. В Южна България са уязвими отделни места по долините на Струма и Места. На юг все по-често ще се усеща недостиг на вода и в Горнотракийската низина, както и в някои райони в областите Ямбол и Бургас.

ПРОМЯНА ВЪВ ВАЛЕЖНИЯ РЕЖИМ

Очакваното намаление на годишния валеж е от -5 до -25% при реалистичния и от -10 до -30% при песимистичния сценарий. Липсата на валежи във високите части на планините означава намаляване на снежната покривка, на която разчитаме на пролет да напълни реките ни.  

ЗАЧЕСТЯВАНЕ НА ЕКСТРЕМНИТЕ ВАЛЕЖИ

Нараства приносът на потенциално опасните валежи към годишния валеж, докато приносът на слабите и умерените намалява. Годишният брой на дните с екстремни валежи нараства три пъти по-бързо в Източна България, отколкото в останалата част на страната.

Устойчиво най-рисковите за наводнения региони са Северозападна и Централна Северна България. В периода 2021 - 2050 г. това са реките западно от р. Огоста, горното течение на р. Огоста, средното и долното течение на р. Искър, средното и долното течение на реките Вит и Осъм, горното и долното течение на реките Струма, Места, Марица и Арда.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Деца от Сливен съживиха традицията на приготвяне на обредни хлябове

В навечерието на Гергьовден деца от сливенското село Гавраилово и Обществен дарителски фонд (ОДФ) Сливен отново съживиха традицията на приготвяне на обредни хлябове, посветени на светеца-покровител на овчарите. Върху шаблони на обредни хлябове децата моделираха с тесто различните ритуални фигури – на овчар, овце, кучета и гега. По време на събитието..

публикувано на 05.05.25 в 17:37
Валентин Мундров

МЕУ: Спирането на сайтовете на няколко ведомства е заради технически проблеми

Министърът на електронното управление Валентин Мундров разпореди незабавна проверка за причините, довели до прекъсването на работата на сайтовете на няколко ведомства, съобщиха от МЕУ.  От министерството отбелязват, че поради технически проблем е била възпрепятствана работата на сайтовете на няколко ведомства в продължение на два часа, като към момента..

публикувано на 05.05.25 в 16:50

Ремонтират част от Подбалканския път край Айтос, движението ще е в една лента

От 7 май до 11 май движението в близо 13-километров участък от 472-и до 485-и км на път I-6 София – Бургас, в област Бургас, ще се осъществява поетапно в една лента, съобщиха от пресцентъра на Агенция  "Пътна инфраструктура". Промяната в организацията на движение е за ремонтни дейности по асфалтовата настилка. От 7 май ще се ограничи преминаването по..

публикувано на 05.05.25 в 16:49
Снимка: БГНЕС

Срив на сайтовете на НАП, Агенция "Митници" и на Министерството на електронното управление

Сайтовете на НАП, Агенция "Митници" и Министерството на електронното управление (МЕУ) се сринаха в продължение на около 2 часа, показа проверка на БНР. От Националната агенция за приходите обясниха, че са имали проблем с достъпността на сайта, но не и на електронния портал (https://portal.nra.bg/). В портала всички услуги са достъпни и работят..

публикувано на 05.05.25 в 16:25

Николина след пожара в "Зорница": Благодаря на всички за съпричастността

Десетки хора предложиха помощ и изразиха съпричастност към бургаското семейство, чието жилище пострада при пожар на 1 май .  Пожар изпепели апартамент в бургаския комплекс "Зорница"  Пети ден след огъня, изпепелил дома им в жк "Зорница", семейството продължава да живее при свои приятели. Апартаментът им е негоден за живеене след..

публикувано на 05.05.25 в 14:58
Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата

Има достатъчно агнешко на пазара, цената - без промяна

Цените на храните продължават да растат. Държавната комисия за стоковите борси и тържищата регистрира поскъпване на основни стоки през април, като първата седмица на май прави изключение с известно понижение на цените - под 1%. Тенденцията обаче остава към покачване. В същото време официалната статистика показва за април, че инфлацията се свива на..

публикувано на 05.05.25 в 13:15
Плаж

Плажната ивица на Поморие е почистена

Почистена е плажната ивица на Поморие от изплувалите мазутни петна. Проверка на БНР установи, че по брега вече няма разтопени нефтени образувания, а там, където плажните ивици бяха замърсени са оставени следи от почистващи машини. Нефтени петна изплуват по плажната ивица в Поморие Мазутните петна, които морето изхвърли по брега на плажовете..

публикувано на 05.05.25 в 12:20