България е сред първите страни, присъединили се към Рамсарската конвенция за влажните зони в света. В списъка на Конвенцията са представени 11 зони, сред тях са Атанасовското езеро, Поморийското езеро, местността Пода, “Комплекс Ропотамо” и езерото Вая.
Тази година се акцентира на връзката, която хората имат с влажните зони, сподели в Световния ден за опазването им Йорданска Славова, изп. директор на Българска фондация Биоразнообразие (БФБ):
„Те ни помагат в борбата с климатичните промени и смекчават техните ефекти в суша, задържат вода около нас при наводнение, попиват като гъба, така че да не бъдем изненадани от високото количество валежи. Те са важни за биоразнообразието, пазят определени видове, които характерни само за тях и са важни за жизнения цикъл на определени организми. Това, което се случва и на което всъщност е посветена тази година като мото кампанията е „Влажните зони и благосъстоянието на хората“. Тоест точно тези въпроси също се обсъждат. В България бих казала, че усещаме климатичните промени по влажните зони, бидейки едно от най-уязвимите територии. Ние от БФБ работим в няколко посоки, както в Атанасовско езеро край Бургас, където включително изследваме какво се случва с него като екосистема, в условията на климатични промени, за да можем всъщност да видим какви мерки трябва да се предложат за неговото опазване.
За да бъде събрана достатъчно информация, трябва да се проследят няколко години по определена методология, с научни изследвания. Те да бъдат съпоставени и да има определени препоръки. Човечество не може да си позволим да чакаме години наред при толкова много международни законодателни инициативи, които вече са определили, че трябва да действаме в посока опазване на биологичното разнообразие и на климата.
Паралелно с това ние правим опити и за възстановяване на морските треви. Това е едно характерно местообитание, което едновременно поглъща водород, дава дом на много организми и действията, които правим, са пилотни опити за развъждането на морските треви в Атанасовско езеро. По принцип морските треви се срещат по цялото българско Черноморие в плитчините, но са много уязвими, както от незаконните практики за тралене на миди, така и ако реките носят повече замърсяване навътре в морето, от цъфтежа на водата, от температурата, от светлината, от всякакви фактори са зависими. Така, че да съберем информация как могат успешно да се възстановяват тези местообитания е важно.
Всъщност крайбрежните влажни зони, като солените блата и езера, са екосистемите с най-голямо разнообразие на растителни и животински видове, като това ги прави и едни от най-продуктивните екосистеми не само по крайбрежието у нас, но и в световен мащаб.
Жълт и оранжев предупредителен код за горещо време издаде за днес Националният институт по метеорология и хидрология за 18 области на страната в Югозападна, Югоизточна и Североизточна България (виж графиката по-долу). Днес ще е слънчево. Около и след обяд над Западна и Централна България ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места ще..
Постепенно се нормализира ситуацията в ямболските села, в които по -рано смеси избухнаха пожари. Ситуацията около село Козарево, където трикратно беше задействана системата за ранно предупреждение BG-ALERT, вече е по- спокойна. Няколко необитаеми къщи, селскостопански постройки, стотици декари земеделски земи и горист терен са щетите към..
Особено сериозна стана ситуацията следобед в ямболското село Козарево. Голям пожар навлезе в селото и опожари няколко къщи. Силният вятър не позволява овладяването на огъня, а населеното място е обгазено. Токът в селото е прекъснат, което усложнява ситуацията, тъй като помпите в дворовете не работят и снабдяването с вода е изключително трудно. По..
Обявено е частично бедствено положение за ямболските села Козарево, Калчево и Търнава, заради бързоразрастващ се пожар в близост до населените места. Особено сериозна стана ситуацията следобед в ямболското село Козарево. Голям пожар навлезе в селото и опожари няколко къщи. Силния вятър не позволява овладяването на огъня, а населеното място е..
Обявено в частично бедствено положение за ямболските села Козарево, Калчево и Търнава, заради бързоразрастващ се пожар в близост до населените места. В село Козарево са предприети са действия за предупреждаване и съдействие за извеждане на хората, живеещи в крайните къщи. Задействана е и системата BG-ALER с предупреждение за възможна..
Сигнал за нов пожар е постъпил в Областната дирекция на МВР – Ямбол, съобщи говорителят ѝ Татяна Павлова. Той е пламнал с местността Бакаджик край Ямбол, откъм село Чарган (община Тунджа). Огънят е навлязъл в борова гора. Няма опасност за близкото населено място, посочват от полицията. На място са изпратени три противопожарни автомобила. Включена..
Червен код за горещо време издаде за днес Националният институт по метеорология и хидрология за 11 области у нас, сред тях е и Ямболска област. За Бургас и Сливен предупредителният код е оранжев. За Бургаска област предупреждението за опасно горещо време през BG-ALERT ще бъде в 11 и 17 часа. Очакват се и гръмотевични бури след пладне в западните..
Особено сериозна стана ситуацията следобед в ямболското село Козарево. Голям пожар навлезе в селото и опожари няколко къщи. Силният вятър не позволява..
Постепенно се нормализира ситуацията в ямболските села, в които по -рано смеси избухнаха пожари. Ситуацията около село Козарево, където трикратно беше..
Обявено е частично бедствено положение за ямболските села Козарево, Калчево и Търнава, заради бързоразрастващ се пожар в близост до населените места...