България е сред първите страни, присъединили се към Рамсарската конвенция за влажните зони в света. В списъка на Конвенцията са представени 11 зони, сред тях са Атанасовското езеро, Поморийското езеро, местността Пода, “Комплекс Ропотамо” и езерото Вая.
Тази година се акцентира на връзката, която хората имат с влажните зони, сподели в Световния ден за опазването им Йорданска Славова, изп. директор на Българска фондация Биоразнообразие (БФБ):
„Те ни помагат в борбата с климатичните промени и смекчават техните ефекти в суша, задържат вода около нас при наводнение, попиват като гъба, така че да не бъдем изненадани от високото количество валежи. Те са важни за биоразнообразието, пазят определени видове, които характерни само за тях и са важни за жизнения цикъл на определени организми. Това, което се случва и на което всъщност е посветена тази година като мото кампанията е „Влажните зони и благосъстоянието на хората“. Тоест точно тези въпроси също се обсъждат. В България бих казала, че усещаме климатичните промени по влажните зони, бидейки едно от най-уязвимите територии. Ние от БФБ работим в няколко посоки, както в Атанасовско езеро край Бургас, където включително изследваме какво се случва с него като екосистема, в условията на климатични промени, за да можем всъщност да видим какви мерки трябва да се предложат за неговото опазване.
За да бъде събрана достатъчно информация, трябва да се проследят няколко години по определена методология, с научни изследвания. Те да бъдат съпоставени и да има определени препоръки. Човечество не може да си позволим да чакаме години наред при толкова много международни законодателни инициативи, които вече са определили, че трябва да действаме в посока опазване на биологичното разнообразие и на климата.
Паралелно с това ние правим опити и за възстановяване на морските треви. Това е едно характерно местообитание, което едновременно поглъща водород, дава дом на много организми и действията, които правим, са пилотни опити за развъждането на морските треви в Атанасовско езеро. По принцип морските треви се срещат по цялото българско Черноморие в плитчините, но са много уязвими, както от незаконните практики за тралене на миди, така и ако реките носят повече замърсяване навътре в морето, от цъфтежа на водата, от температурата, от светлината, от всякакви фактори са зависими. Така, че да съберем информация как могат успешно да се възстановяват тези местообитания е важно.
Всъщност крайбрежните влажни зони, като солените блата и езера, са екосистемите с най-голямо разнообразие на растителни и животински видове, като това ги прави и едни от най-продуктивните екосистеми не само по крайбрежието у нас, но и в световен мащаб.
В наши дни, малкият бизнес се изправя пред уникално предизвикателство - как да се конкурира с големите играчи в необятното онлайн пространство. С правилната стратегия и инструменти, вашият бизнес ще оцелее и ще процъфти. В дигиталния свят има място за всички! Нека разгледаме как можете да спечелите предимство и да се конкурирате успешно с гигантите..
Автомобилният трафик е най-големият и основен източник на акустично натоварване върху населението в Бургас . Това показва актуализираният план за действие към Стратегическата карта за шума, който местният парламент предстои да гласува. 3 776 автомобила на час средно минават по бул. "Стефан Стамболов" в района на областната болница...
Празникът на Бургас -6 декември отново ще е неучебен за бургаските ученици. Те нямат да учат и на 3 януари. Това съобщи кметът Димитър Николов. Така зимната ваканция ще се удължи още малко и вече ще обхваща дните от 21 декември 2024 г. до 6 януари 2025 г. И тази година ще спазим традицията 6 декември да бъде неучебен ден за бургаските..
Поставят се осветителни стълбове по комбинираната алея за пешеходци и велосипедисти, която започва от Слънчев бряг до околовръстния път на с. Тънково. От Община Несебър уточняват, че по двупосочно трасе с дължинаприблизително 2 километра се поставят 88 нови стълба, 25 от които с двойни осветителни тела на височина 8 м и съответно 4 м, и 63 стълба с..
Бургас се подготвя за Никулден. Празникът отново ще предложи на бургазлии и гостите на града много културни, музикални и кулинарни изненади. Празничната програма ще е в духа на традицията, а забавленията ще са през целия ден по главните улици на морския град. Кулминацията ще е вечерта с Никулденския концерт и запалването на светлините..
Гербът на Болярово бе създаден с над 3 хиляди теменужки. Цветният символ на общината е разположен в началото на общинския център на пътя Средец-Бургас. Идеята е част от празничните прояви посветени на юбилейната 2024 година за крайграничното градче. В герба в стилизиран вид са изобразени дъбови листа, символ на оптимизма, зъбни колела-символ на..
Без захранване за извършване на профилактика в ТП Аполон ще бъде част от стария град на Созопол - ул. "Мусала", ул. "Вихрен" и ул. "Витоша" от 11:30 до 12:30 ч., както и: - ул. "Аполония", ул. "Милет", ул. "Кирил и Методий" от 10:30 до 11:30 ч. - ул. "Анаксимандър", ул. "Амфора", ул. "Пеликан", ул. "Тюлен", ул. "Рибарска", ул...
Постепенно се нормализира ситуацията на Граничен пункт "Лесово". Колоната от автомобили е около 4 км, като от близо час обработката на документите вече..
Бургас се подготвя за Никулден. Празникът отново ще предложи на бургазлии и гостите на града много културни, музикални и кулинарни изненади...
Празникът на Бургас -6 декември отново ще е неучебен за бургаските ученици. Те нямат да учат и на 3 януари. Това съобщи кметът Димитър Николов. Така..