Леа и семейството ѝ живеели бедно в една къщичка, в гората, до близкото езеро. Тя много искала да се образова и да стане учителка, но родителите ѝ я карали да краде, за да имат някаква сигурна прехрана. Веднъж момичето било много разстроено и плачейки на езерния бряг, решило да не се връща при родителите си.
Тръгнало накъдето му видят очите. Стигнало до малко село и видяло в края му запустяла къща, в която не живеел никой. Решило да остане там. Предложила на възрастни хора да им помага в почистването на къщите им, за да може да се прехранва. Леа тръгнала на училище и редовно посещавала библиотеката в близкото градче, за да взема книги и да се опитва да се дообразова. Когато някой я питал къде са родителите ѝ, тя казвала, че са заети. Нямало с кого да споделя болките и трудностите, затова записвала всичко преживяно в тефтер.
Един ден тя отишла до пазара и срещнала Марк от училище. Той бил малко по-голям от нея и я заговорил. Марк помагал на баща си във фермата им и затова бил с него на пазара. Зарадвана от възможността да общува с някого, Леа му разказала за себе си и въпреки че поговорили за кратко, той ѝ предложил да ѝ донесе от своите книги, които има вкъщи. Така се сприятелили и това помогнало на момичето да събере смелост и да се яви на изпит, за да стане учителка. Но заради бедния ѝ външен вид не я оценили правилно, мислейки си, че е глупава.
След година Марк бил изпратен от баща си да учи в чужбина, а когато Леа разбрала, още повече се натъжила. Момчето ѝ обещало, че ще се върне. Времето без него минавало бавно и Леа, в самотата си отново започнала да пише в своя стар тефтер. Разказите ѝ ставали все по-дълги, към тях се прибавяли и рисунки, книгата пораствала като живота.
Когато Марк се върнал и отишъл при Леа да я види, забелязал дебелия тефтер. Като на стар приятел тя му разрешила да го разгледа и да го прочете. Той бил очарован от нейните истински разкази. И понеже бил учил в чужбина, настоял тя да се яви на писателски конкурс, който спечелила. А това ѝ помогнало да бъде оценена по достойнство, когато се явила отново на изпита за учители. С приятелска подкрепа, с искреност и достойнство Леа сбъднала своята детска мечта да стане учителка.
Тази приказка е част от седмия сборник „Приказни истории с БНР Бургас". Тя е резултат от седмото издание на конкурса „Създай книга с БНР Бургас". Авторите са на възраст от 6 до 18 години.Деца от цялата страна и българчета от чужбина ни изпращат своите истории за приключения, вълшебства, принцове, принцеси и дракони, фантастични пътешествия в космоса, пътуване във времето и други.
„Трудът краси човекa, а мързелът го грози“ - вярна или не, поговорката възхвалява труда и заклеймява мързела, няма да спорим, но днес няма и да се трудим. 1 май е, Ден на труда, който е празничен, почивен ден. Добро да е утрото на ранобудниците със сутрешното предаване на БНР Бургас и честит празник! Ето за какво се е потрудил екипът ни..
Художници от Несебър излязоха на протест. Недоволството им е провокирано от предложението на общината да закрие Градската художествена галерия и да предостави помещението за извънкласни занимания на учениците от начален курс. Как се разви темата, след малко. Ще продължим първия час с правата на засегнатите от срива на мобилните оператори. Вчера хиляди..
И ето че и април е на път да стане лист от календара. Добро утро на 30 април от сутрешния екип на БНР-Бургас! Ето и акцентите до 10 часа: Как се отразява на болниците намаляването на таксата за престой от 5,80 на 1 лев дневно –наш събеседник след новините в 8 часа ще бъде д-р Александър Маджуров, собственик на лечебно заведение в града. С него..
Ако нямаме връзка, нямаме нищо-пропаднат уговорки, срещи, бизнеси, изпадаме в паника, че не можем да чуем детето. И всичко това заради проблем с обажданията. Колко лесно едно мобилен оператор може да пренареди деня ни и колко зависими сме от този тип услуги-поне две теми за размисъл, които ни поднася проблемът с обаждания и есемеси. Днес е А1,..
Всяка сутрин е като начало на нов живот. Дава ти възможност да промениш вчерашните грешни решения. Добро утро във вторник! Поздрави от екипа ни днес – звукорежисьор е Теодора Кралева, новините представя Християна Йорданова, водещ е Стефка Бакърджиева. Ето и темите в сутрешната ни програма от 7 до 10 ч: - В рубриката ни „Тема на деня“..
Започваме на здравна тема днес, защото имунологът проф. Андрей Чорбанов изнесе лекция за ваксините в държавния университет "Проф. д-р "Асен Златаров". В детските градини ще правят замервания за радон ако общинските съветници приемат предложението ан сесията утре. Още на комисии обаче то предизивика разногласия с котио ще продължим първия час. Днес..
ОТВОРИ ОЧИ ОТ 7 ДО 10 С БНР-БУРГАС НА 28 АПРИЛ! Нов ден, нова седмица, нов късмет, винаги има нещо хубаво, което тепърва предстои. Не го забравяйте! Добро утро в понеделник! Още ентусиазъм добавяме и в сутрешния ефир на БНР – Бургас. Ето акцентите ни до 10.00 ч. Темата, която поставяме на фокус днес е от сферата на здравеопазването. С..
Художници от Несебър излязоха на протест. Недоволството им е провокирано от предложението на общината да закрие Градската художествена галерия и да..
И ето че и април е на път да стане лист от календара. Добро утро на 30 април от сутрешния екип на БНР-Бургас! Ето и акцентите до 10 часа: Как се..
„Трудът краси човекa, а мързелът го грози“ - вярна или не, поговорката възхвалява труда и заклеймява мързела, няма да спорим, но днес няма и да се..