Активисти, граждански организации и журналисти ще бъдат обучавани чрез нов проект, в тяхна защита по различни съдебни казуси, свързани с нелегални практики в ущърб на българската природа. Те са придобили известност като дела – шамари, а самият проект е наречен „Не обръщай другата буза“. Обученията ще бъдат през април в Бургас и София.
България е на едно от челните места в Европа по брой на делата-шамари. Тази статистика показва колко често бизнес, политици и местната власти завеждат дела срещу граждански активните хора и журналисти, които търсят и разкриват корупционни практики. За да ги сплашат и да заглушат гласа им, обясни изпълнителният директор на Българска фондация „Биоразнообразие“(БФБ) Йорданка Славова:
„Проектът „Не обръщай другата буза“ иска да подаде информация на потенциално потърпевши активисти или журналисти по т.нар. дела-шамари. Те не мълчат и се борят срещу корупцията и разкриват определени практики, които са нелегални. В България има много активни организации, които водят включително и съдебни дела срещу нелегални практики, които са срещу природата.
БФБ заедно с Български център за нестопанско право (БЦНП) решихме да направим обучения, които да бъдат общодостъпни, както за граждански активисти, така и за журналисти. Те ще бъдат на 12 и 13 април в София, а на 19 и 20 април в Бургас.
По време на тези обучения опитни адвокати, правозащитници и съдии ще могат да помогнат на активисти и журналисти по-лесно да разпознават признаците на дело-шамар срещу тях, по-добре да формулират своите искания, така че да не бъдат обект на дела срещу тях, да не се самоцензурират и да не се чувстват застрашени, а да знаят как да бъдат защитени.
Няколко дела има, които са заведени за огромна сума, в размер на половин или един милион. Тя няма как да се покрие от журналисти или организации.
Трябва да се възползваме от възможностите на съдебната практика и да се спират подобни нелегални практики. И още един пример, няма нито един отрицателен доклад по Оценка за въздействие на околната среда (ОВОС), което показва колко работи законодателството в България. Самата екологична оценка трябва да е механизъм, който трябва да покаже кое и как трябва да се случи, а не винаги да е положителна. Вътре в тези доклади често има предписания, които трябва да се спазват, за да няма отрицателно въздействие върху околната среда. Контролът е слаб, но точно тук влизаме ние, за да знаем как да се защитим.“
Петролният разлив в Черно море няма да достигне до бреговете на българското Черноморие. Това е становището на министрите на туризма Мирослав Боршош и на околната среда и водите Манол Генов. Двамата се срещнаха спешно, за да обсъдят ситуацията и потенциалните рискове за българското крайбрежие. Медийни публикации, според които се наблюдава..
Над 28 тона е количеството на текстилните отпадъци, събрани на територията на Община Несебър към настоящия момент. То безвъзмездно е предадено на „М-ТЕКС РЕЦИКЛИРАНЕ НА ТЕКСТИЛ” ООД, съгласно сключен договор, съобщиха от местната администрация. За намаляването потока на смесените битови отпадъци на територията на общината повече от година функционира..
В Сливен беше направена тренировка за реакцията институциите при авария в предприятие с висок рисков потенциал – Петролната база, която е близост до града. Целта й беше да се провери готовността на Общината за защита здравето и живота на населението, опазване целостта на инфраструктурата и на околната среда. Друга задача на проиграването беше да се..
Министерството на труда и социалната политика отваря процедурата за набиране на проекти по Националната програма за достъпна жилищна среда и лична мобилност. Община Бургас е отново единствената в страната, която ще поеме изготвянето на инвестиционните проекти на желаещите да кандидатстват за помощни средства, които да улеснят достъпа до домовете им...
От днес в квартал „Сарафово“ жители и гости на населеното място имат на нова арт инсталация с модели на лодки. Те са разработени като концепция и осъществени от Общинско предприятие – Туризъм към Община Бургас. Преди да се случи това, на проведено събрание на местните жители бе представен и художественият проект. Корабите „Бургус“ и „Анастасия“..
Под надслов ,,При нас всичко е най‘‘ днес в Малко Търново се отбеляза 30 години от създаването на Природен парк ,,Странджа‘‘. Кметът на Община Царево Марин Киров поздрави ръководството и екипа и подари на директора инж. Румяна Цвяткова ръчно изработена картина от вълна, олицетворяваща символите на парка. Събитието е част от поредица от прояви, с..
Най-голямото събитие за създаване на игри в Бургас започва днес в Регионална библиотека „Пейо К. Яворов“ и ще продължи до 26 януари . 48-часовият хакатон е част от глобалната мрежа Global Game Jam и предоставя възможност на хора от различни възрасти и професии да се съберат и да създават игри, вдъхновени от обща глобална тема. Организатор е..
В бургаския Етнографски музей е подредена изложбата „Старият Бургас през погледа на д-р Мелконян“. Тя представя знакови места, събития, познати и..
Четири големи нерегламентирани сметища в Бургаска област показва актуализираната карта на екоминистерството с терени, замърсени с отпадъци у нас...
Община Бургас е готова с три проекта за лодкостоянки в „Сарафово“, „Крайморие“ и „Ченгене скеле“, съобщи кмета Димитър Николов в личния си профил в..