Живеел някога, преди много, много години един старец със своята малка котка, в една мъничка къщурка, високо в планината. Всяка сутрин, старецът излизал по изгрев да събира дърва за зимата.
В един студен зимен ден, в началото на декември, той се разхождал в гората и изведнъж забелязал малка сврака да стои върху купчина бял снежец. Тя била черна, с малък остър клюн. Решил да остави количката си с дърва и да отиде по-близо до птичето. Приближил се и забелязал, че рови нещо в снега с човката си. Попитал я:
- Птиче, мило, какво търсиш тук в тази голяма купчина сняг?
- Не е купчина сняг, мили дядо – това е Снежко! – отвърнало малкото птиче и заплакало.
Дядото погледнал по-внимателно снега, но не успял да види Снежко.
- Тук има само сняг и нищо повече, мило птиче! – казал старецът.
- Не! Не, не и не! Това е моят приятел Снежко, но вече не е тъй голям и усмихнат. Група деца бяха тук вчера и си играеха със снежни топки. В играта си те започнаха да го замерят с пръчки и снежни топки и го развалиха. Свалиха му топлото палтенце с черни копчета, нослето, а после и шапката. Останаха само двете пръчки-ръчички… Виждаш ли ги, ей там! – посочи птичето затрупаните в купчината сняг пръчки.
Старецът забелязал тъгата в очите на птичката и предложил да й помогне, като двамата направят отново Снежко. Свраката хвръкнала нависоко от радост:
- Благодаря ти, дядо! Много ще бъда щастлива да видя моят приятел Снежко! – каза тя.
Старецът отишъл до своята малка къщурка, взел две парчета плат, малко дребни копчета, морков и една черна шапка и се върнал в гората при птичето.
- Заедно ще върнем твоя приятел! – рекъл дядото на свраката.
Двамата започнали малко, по-малко да правят снежния човек. Старецът поставил малката черна шапка на главата му, морковчето - за носле и две черни камъчета за очи.
- Сега е ред да сложим двете пръчки за ръце! – каза старецът на птичето.
Свраката взела с клюна си двете пръчки и ги пуснала в ръцете на дядото.
- Вече Снежко си има и ръчички – радосно зачуруликала тя!
Дядото направил и палтенцето с малкото плат и копчета, които взел от къщичката си и двамата с птичето облекли Снежко.
И той бил идеален – с черна шапчица и красиво кожухче. Свраката била толкова щастлива, че отново вижда своя приятел Снежко.
И изведнъж, като по чудо, той заговорил с човешки глас:
- Благодаря ви, приятели-спасители, че отново ме върнахте! Вече знам, че по Коледа стават чудеса!
Този разказ е част от седмия сборник „Приказни истории с БНР Бургас". Тя е резултат от седмото издание на конкурса „Създай книга с БНР Бургас". Авторите са на възраст от 6 до 18 години.Деца от цялата страна и българчета от чужбина ни изпращат своите истории за приключения, вълшебства, принцове, принцеси и дракони, фантастични пътешествия в космоса, пътуване във времето и други.
Ето какви са акцентите в седмичното обзорно предаване на БНР Бургас "Ден до пладне" днес: Темата за психичното ни здраве е все по-актуална. Кои са факторите, които повлияват негативно, разговаряме с д-р Георги Гребенаров, от Центъра за психично здраве в Бургас. Защо общините работят в условията на оскъдни средства и капиталовите им програми са..
Психичното здраве и зачестилите случаи на инциденти с хора с психични проблеми дава начало и на днешното ни предаване. Психотерапевтът Ваня Чечева коментира че вербална или физическа агресия най-често водят сензитивните хора в кабинетите на специалистите. Още в първия час на предаването. Във втория коментираме призивите за бойкот на хранителните..
Ако на сърцето ти е топло, а в душата ти е ясно - прогнозата няма значение… Добро утро в петък - денят, който дава крила! Отваряме широко прозорците към 7-ми февруари и от ефира на БНР – Бургас, ето акцентите в програмата ни до 10.00 ч.: В минутите след 8.00 ч. ще се фокусираме върху проблемите с водата в боляровското село Стефан..
Темите в празничния за Бургас 6 февруари: Навършват се 147 години от Освобождението на морския град. Как бургаската общественост чества събитието ще чуем от Нина Рангелова. По повод годишнината в града гостува изложбата „90 години в 90 снимки. Паметникът на свободата - път във времето“.Тя е на Националния паметник музей „Шипка-Бузлуджа“. Бургас е..
Най-хубавата част на бъдещето е, че идва всеки ден. Добро утро в четвъртък! Посрещнете го с усмивка и вяра, че хубавото предстои. Бургас празнува днес 147 години Свобода, а историята помни мразовития 6 февруари 1878 година, когато местното население с радост посрещат „летящия“ отряд на полк. Лермонтов. Екипът ни днес – звукорежисьор е Алекс..
Тежкото ежедневие, проблемите, стресът, както и употребата на упойващи вещества влияят негативно върху психичното здраве на хората. Виждаме го от случаите в последните дни. Как да разпознаваме различните видове зависимости ще коментира в първия час д-р Георги Гребенаров, от Центъра за психично здраве в Бургас. Около 800 дка. от Природен парк "Сините"..
„Всяко утро е времето, в което започваме живота си отново.” Добро утро на 5 февруари с тази мисъл на писателя Паулу Коелю, в която има необходимата доза оптимизъм да отворим очи за радостите и болките на света и хората около нас. Заедно влизаме в делника със сутрешния екип на БНР-Бургас- Петя Янакиева, новинар тази сутрин е Ивайло Пеев, на..
Ето какви са акцентите в седмичното обзорно предаване на БНР Бургас "Ден до пладне" днес: Темата за психичното ни здраве е все по-актуална. Кои са..
Психичното здраве и зачестилите случаи на инциденти с хора с психични проблеми дава начало и на днешното ни предаване. Психотерапевтът Ваня Чечева..