Сребърен амулет с първото споменаване на името на Христос е открит при разкопки в римската колония Деултум, край средецкото село Дебелт. Учените го определят като най – древното археологическо свидетелство за християните на територията на България.
Ценната находка е открита при проучване на южния некропол. Погребението е на юноша на възраст от 10 до 15 години, като амулетът е бил поставен до главата му. В гроба не са открити други предмети, което е правило за ранните християни да се въздържат от гробни дарове, съобщи археологът и директор на археологически резерват Красимира Костова:
„Амулетът е изработен от тънко сребърно фолио с правоъгълна форма, върху което с остър инструмент е изписан текстът. След това фолиото е навито, навярно се е носило в калъфче от плат или кожа или на шията или в дрехите. Надписът се състои от четири думи „Гавриил, Михаил, Пазител – Христос“. Споменават се двамата архангели, след това думата пазител , която отговаря на предназначението на амулета, а тя се е употребявала и за Христос. Последната буква от неговото име е написана на долния ред, защото не е стигнало мястото, а първата буква Х е завъртяна на 45 градуса, така че да получи формата на кръст – особеност, позната от някои много ранни християнски надписи.“
Според Костова това откритие е изключително интересно с това, че категорично се заявява името на Христос, но не може да се каже, че е било изненадващо, защото римската колония е първото селище със сигурно засвидетелствана християнска общност и епископ по нашите земи. Най-ранното литературно свидетелство за християни по нашите земи, в чиято достоверност не можем да се съмняваме, е за участието на епископа на Деултум в борбата на срещу учението на монтанистите в края на II в. сл. Хр., приблизително по времето, когато се датира и новооткритият християнски амулет.
Ценната находка ще бъде представен в експозицията на музея в Деултум на 14 февруари, когато е и професионалния празник на археолозите.
повече може да чуете в звуковия файл:Златка Димитрова излиза на боксовия ринг в Унгария на 10 ноември. За първи път бургазлийката, която има афинитет към спорта и е запалена по фитнеса, ще се представи официално в това поприще. Турнирът е атрактивен с участието на популярни дами, основно инфлуенсърки от цяла Европа. Включват се представителки на 8 държави. На родния модел..
Днес тръгва Научноизследователският кораб „Св.св. Кирил и Методий“ - НИК 421 в третото си плаване до ледения континент Антарктида. В 33-ата Българска експедиция ще се включат и орнитолози, както и учени от цял свят. Затова се превръща и в международна. Това каза за БНР Бургас проф. Христо Пимпирев. Само преди дни приключи и традиционният..
Археолози проучиха некропол в местността Каваци край Созопол. Той е в периметър, част от историята на Аполония Понтийска и е датиран от IV в. пр. Хр. Открити са интересни артефакти, съобщи директорът на археологическия музей Димитър Недев: „ Това е един много интерес участък с интересни погребения, в които се открива нюанс на..
„Операция: Плюшено Мече“ е най-мащабната коледна кампания за сбъдване на детски мечти на деца и младежи в неравностойно положение в България. На 1 ноември започна 17 - тото й издание. Всяка година с екип от 250 доброволци в цялата страна и с помощта на хиляди дарители от България и чужбина, организацията прави Коледата възможна за малки и големи в..
Една от най-популярните бургаски двойки Кристина Дончева и Артьом Анатолиевич – Арти, зарадваха всички свои фенове с новината, че очакват втората си рожба. Бургазлийката, която стана един от най-запомнящите се участници в „Гласът на България“ – и Арти се сгодиха по време на полуфиналите във формата през 2020-та, а година по-късно станаха родители..
Над 200 изящни сладкопойни канарчета участват в изложба- конкурс в Експозиционен център „Флора“. Ще бъдат представени различни редки видове, които ще впечатлят посетителите с ярки цветове и съчетания на украски, както и изумителните фигурно-стойкови канарчета с различни форми на телата и оперението. Международно жури ще оценява птичките и ще награди..
С молебен, шествие и празнична украса Бургас е отбелязвал Деня на народните будители през 30 години на миналия век. Улиците са били украсени със знамена. Денят е бил неучебен, но присъствен и местните училища дейно са се включвали в провеждането на празничните събития. Най – ранният документ, които е запазен в местния..
Днес тръгва Научноизследователският кораб „Св.св. Кирил и Методий“ - НИК 421 в третото си плаване до ледения континент Антарктида. В 33-ата..
Златка Димитрова излиза на боксовия ринг в Унгария на 10 ноември. За първи път бургазлийката, която има афинитет към спорта и е запалена по фитнеса,..