Промяна в критериите за кандидатстване по общинската програма „Моят град, моят квартал, моята улица“ и увеличение на средствата с половин милион лева, поискаха от втората най-голяма група в Общинския съвет на Бургас – обединението МИР, Левицата и Граждани за общината. Един от мотивите е свързан с целевите групи и етажната собственост. В крайните квартали, където няма такъв режим на собственост не могат да се възползват от програмата. Друг проблемен критерий е незаконното строителство в малките населени места.
От групата общински съветници от МИР, Левицата и Граждани за Бургас предложиха на нарочна пресконференция да се увеличат средствата в общинската програма подкрепяща инициативи на етажната собственост за ремонти и облагородяване. Мотивите са много, но един от тях е, че хората трябва да бъдат равнопоставени, обясни Бенчо Бенчев:
„При нас всичко е създадено на принципа на демокрацията, всички решения ги взимаме заедно. Преди да ги предложим в зала трябва да сме сигурни, че сме взели правилното решение. Мисля, че трябва да бъдем един бъдещ коректив на администрацията. Ще подкрепяме инициативи, които са важни за гражданите, а когато те не са в техен интерес, ние няма да ги подкрепяме. Водим се само от интереса на гражданите на Бургас.“
Утрешното заседание на Общинския съвет в Бургас е едно от най-важните, защото ще се гласува бюджета за тази година. Това е мотив да настояваме за повече пари да бъдат заделени за малките населени места в общината и за крайните квартали, обясни Живко Табаков:
„Първото решение, което взехме от групата е да подкрепим всички решения на политическите формации и на отделните общински съветници, защото те засягат Бюджет 2024. По отношение обаче на самия бюджет все още не сме взели крайното решение дали ще бъде подкрепен, той е под условие.“
Критериите за кандидатстване по общинската програма трябва да се променят, защото тя трябва да бъде достъпна за всички бургазлии, а не само за хората в централната част на града или големите комплекси, посочи Мариета Рохова:
„В заложените в програмата целеви групи са посочени сгради и блокове, които са в режим на етажна собственост. Заявленията трябва да се подават от органите на управление на тази етажна собственост. Съгласно критериите - жителите на крайните квартали, където няма такива изградени блокове не могат да се възползват от тази програма. Има и друг критерий - да няма незаконно строителство. Например в бившите блокове на НХК в Долно Езерово около тях има незаконно изградени гаражи и пристройки. Те също не могат да кандидатстват по програмата.“
Политическата нагласа на обединението след 100-те дни толерантност е политически коректив, посочиха още от групата преди утрешното заседание на Общинския съвет.
Чуйте повече в звуковия файл.
Министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов поиска освобождаването на ръководни кадри в Агенция "Пътна инфраструктура". Според Иванов с постовете си трябва да се разделят директорът на дирекция "Поддържане на пътната инфраструктура" в агенцията, както и началника на отдел "Инвестиционно-ремонтни дейности" в Областно пътно..
Министър-председателят Росен Желязков свиква съвещание на тема пътна безопасност и борба срещу войната по пътищата. Министерството на правосъдието подготвя законови промени срещу забавянето на делата за катастрофи Съвещанието ще се състои днес в Министерския съвет и в него ще участват министри, представители на ресорни ведомства и на..
Правителството ще остане дотогава, докогато лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов реши, че ще стоим във властта. Това заяви пред БНР Деница Сачева, заместник-председател на ПГ на ГЕРБ-СДС. Тя подчерта, че управляващото мнозинство не е водило преговори с лидера на "ДПС-Ново начало" Делян Пеевски за подкрепа, каквато получи при гласуването по вота на..
Вота на недоверие към кабинета „Желязков“ е поредно загубено време, вместо парламента да работи по същество и да кове закони. Това коментира бургаския депутат от ГЕРБ-СДС Андрей Рунчев. Според него поведението на вносителите му не е отговорно. "Партиите, които подкрепиха вота са малцинство, дори и в дебатите не успяха да извлекат нещо по..
Първият вотът на недоверие срещу правителството на Росен Желязков не успя. 150 депутати отхвърлиха вота, внесен от парламентарната групи на "Възраждане" и подкрепен от МЕЧ и "Величие" за провал във външната политика. "За" вота гласуваха 54 народни представители - 33 от "Възраждане", 11 от МЕЧ и 10 от "Величие". Правителството беше..
Парламентът ще се произнесе по първия вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Той беше внесен с подписите на депутатите от "Възраждане", МЕЧ и "Величие" за провал във външната политика, а дебатът се проведе вчера. Асен Василев: Няма да подкрепим вот на недоверие, който ни отклонява от евроатлантическия път "За" и "против"..
Вотът на недоверие към кабинета на Росен Желязков е нормална парламентарна практика, заяви вицепрезидентът Илияна Йотова. Според нея управляващата коалиция е още по-стабилна, отколкото преди. Какви са мотивите за вота? Обоснова ги лидерът на "Възраждане" Вицепрезидентът заяви, че очаква да се проведат дискусии, свързани с външната..
Министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов поиска освобождаването на ръководни кадри в Агенция "Пътна инфраструктура". Според..
Министър-председателят Росен Желязков свиква съвещание на тема пътна безопасност и борба срещу войната по пътищата. Министерството на правосъдието..