Промяна в критериите за кандидатстване по общинската програма „Моят град, моят квартал, моята улица“ и увеличение на средствата с половин милион лева, поискаха от втората най-голяма група в Общинския съвет на Бургас – обединението МИР, Левицата и Граждани за общината. Един от мотивите е свързан с целевите групи и етажната собственост. В крайните квартали, където няма такъв режим на собственост не могат да се възползват от програмата. Друг проблемен критерий е незаконното строителство в малките населени места.
От групата общински съветници от МИР, Левицата и Граждани за Бургас предложиха на нарочна пресконференция да се увеличат средствата в общинската програма подкрепяща инициативи на етажната собственост за ремонти и облагородяване. Мотивите са много, но един от тях е, че хората трябва да бъдат равнопоставени, обясни Бенчо Бенчев:
„При нас всичко е създадено на принципа на демокрацията, всички решения ги взимаме заедно. Преди да ги предложим в зала трябва да сме сигурни, че сме взели правилното решение. Мисля, че трябва да бъдем един бъдещ коректив на администрацията. Ще подкрепяме инициативи, които са важни за гражданите, а когато те не са в техен интерес, ние няма да ги подкрепяме. Водим се само от интереса на гражданите на Бургас.“
Утрешното заседание на Общинския съвет в Бургас е едно от най-важните, защото ще се гласува бюджета за тази година. Това е мотив да настояваме за повече пари да бъдат заделени за малките населени места в общината и за крайните квартали, обясни Живко Табаков:
„Първото решение, което взехме от групата е да подкрепим всички решения на политическите формации и на отделните общински съветници, защото те засягат Бюджет 2024. По отношение обаче на самия бюджет все още не сме взели крайното решение дали ще бъде подкрепен, той е под условие.“
Критериите за кандидатстване по общинската програма трябва да се променят, защото тя трябва да бъде достъпна за всички бургазлии, а не само за хората в централната част на града или големите комплекси, посочи Мариета Рохова:
„В заложените в програмата целеви групи са посочени сгради и блокове, които са в режим на етажна собственост. Заявленията трябва да се подават от органите на управление на тази етажна собственост. Съгласно критериите - жителите на крайните квартали, където няма такива изградени блокове не могат да се възползват от тази програма. Има и друг критерий - да няма незаконно строителство. Например в бившите блокове на НХК в Долно Езерово около тях има незаконно изградени гаражи и пристройки. Те също не могат да кандидатстват по програмата.“
Политическата нагласа на обединението след 100-те дни толерантност е политически коректив, посочиха още от групата преди утрешното заседание на Общинския съвет.
Чуйте повече в звуковия файл.
В парламента започна дебата по вота на недоверие към правителството, иницииран от "Величие" с подкрепата на "Възраждане" и МЕЧ с мотив провал в сектор "Околна среда и водите". Красимира Катинчарова от "Величие" заяви, че целта на вота е необходимостта да бъде прекъснат един модел на управление, който нарушава основни права,..
Четвъртият вот на недоверие към правителството на Росен Желязков влиза за обсъждане в пленарната зала. Той е за "провал в екологичната политика на кабинета". Иницииран е от "Величие" с подкрепата на "Възраждане" и МЕЧ. До този момент нито една друга парламентарна група не е дала заявка, че ще подкрепи искането за сваляне на кабинета. Предишните..
През септември започва строителството на втория участък между селата Рупча и Ветрино от Вертикалния газов коридор. Това каза в Бургас, при посрещането на втория кораб с 2 500 тръби за проекта, министърът на енергетиката Жечо Станков. България е първата от 7-те държави, през които ще минава газопроводът, която извършва реални действия по строителството...
През септември започва строителството на втория участък между селата Рупча и Ветрино от Вертикалния газов коридор. Това каза в Бургас, при посрещането на втория кораб с 2 500 тръби за проекта, министърът на енергетиката Жечо Станков. България е първата от 7-те държави, през които ще минава газопроводът, която извършва реални действия по строителството...
Успяхме! От 1.1.2026 г. България официално ще приеме еврото. Благодарим на всички институции, партньори и всички, чиито усилия направиха този важен момент възможен. Това написа в Х премиерът Желязков. ЕП подкрепи присъединяването на България към еврозоната Съветът на ЕС прие трите правни акта за въвеждането на еврото в България от 1 януари..
Съветът на ЕС прие трите правни акта , с които процедурата по приемането на еврото в България от 1 януари 2026 г. се смята за приключена, съобщиха от Брюксел. Това са - Решение на Съвета относно приемането на еврото от България, регламент на Съвета за изменение на Регламент 974/98 за въвеждането на еврото в България и Регламент на Съвета за изменение..
Европейският парламент в Страсбург и Съвет "Икономически и финансови въпроси" в Брюксел ще вземат окончателното решение за присъединяването на България към еврозоната от 1 януари. Изненади не се очакват, след като вече страните членки и европейските лидери единодушно препоръчаха България да приеме еврото от следващата година. Докладът за..
През септември започва строителството на втория участък между селата Рупча и Ветрино от Вертикалния газов коридор. Това каза в Бургас, при посрещането на..
Съветът на ЕС прие трите правни акта , с които процедурата по приемането на еврото в България от 1 януари 2026 г. се смята за приключена, съобщиха от..
Европейският парламент в Страсбург и Съвет "Икономически и финансови въпроси" в Брюксел ще вземат окончателното решение за присъединяването на България към..