Ръководството на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури, в лицето на директора д-р Николай Георгиев, проведоха среща с рибарите от Южното Черноморие. Идеята е да се чуят техните проблеми и предложенията от южната част на България.
"Това, което успяхме да постигнем е през тази година да имате квота за калкан. Европейският регламент беше приет на 11 януари, с което се направи разпределение на сдруженията и рибарите. През изминалата година Консултативният съвет одобри доклад на ИАРА, за приемане и влизане в сила на квота за калкан от 1 януари 2025 г. " каза д-р Николай Георгиев.
По време на дискусията поставиха въпроса за риболовният дневник. "В краят на тази седмица ще имам работна среща с фирмата доставчик на софтуера, с която да намерим решение при техническа неизправност какви действия да се предприемат. Възможност за инсталиране на софтуера на друго устройство, което да не пречи на риболовния курс на корабите. Предлагам да видим какво решение ще постигнем при срещата с доставчика на софтуера" сподели изпълнителният директор.
ИАРА търси решения за увеличаване на биоразнообразието в Черно море. Една от целите ни е да бъде наложена забрана за улов на бялата мида в летните периоди.
"Работим в посока поставянето на конкретни предложения, с цел подпомагане на оцеляването й в морето" сподели д-р Николай Георгиев.
Рибарите споделиха своите притеснения: "Отношението на агенцията е изключително важно за нас. Останахме в една неизвестност по темата за вятърните паркове. Търсим подкрепа и становище, не е желателно да казваме не на зелената енергия, но ако пречи на аквакултурата в морето, няма да подкрепим поставянето му. Мотивите са ни, че рибата ще стане по-скъпа и съответно дейностите по обработката й ще се усложнят. Нашите притеснения са свързани с електромагнитни полета на ветроперките, които ще нарушават емиграционните пътища в Черно море".
"Официална документация за инвестиционно намерение и научен доклад нямаме. Ако вие като заинтересовани страни отправите запитване към ИАРА ще можем да ви предоставим становище по темата" каза изпълнителният директор д-р Николай Георгиев.
От бранша споделиха предложение: "Под егидата на ИАРА да се направи инициатива за изграждане на три годишен мониторинг на Черно море, за да имаме една цялостна картина, която да инициира законодателни промени".
На работната среща присъстваха представители от Асоциацията „БГ Фиш“, Сдружение "Черноморски изгрев", Сдружение "Морски сговор" и рибарски асоциации.
Очакват се такива срещи с рибарите в Царево, Лозенец, Приморско и Поморие.
Пожар засегна почивна станция "Велинград" в местността "Косата" край Поморие. Изгорели са пет бунгала, разположени на брега на морето, съобщиха от Община Поморие. Останалите постройки в базата са спасени. Огънят е избухнал по неизяснени към момента причини и е бил овладян от два екипа на пожарната от Поморие и Несебър. Благодарение на бързата реакция..
Военнополицейско учение с международно участие „Отвъд хоризонта 25“ (BEYOND HORIZON 25) се проведе на Учебен полигон „Ново село”. В него участваха военни полицаи от България и осем партньорски държави-членки на НАТО - Канада, Чехия, Испания, Гърция, Италия, Република Северна Македония, Румъния и САЩ, както и от Многонационалната бойна група на НАТО в..
Според друго от решенията от днес, с нови цени ще са услугите в туристически обекти на Община Бургас. Актуализация има на цените на билетите за корабчето до остров "Света Анастасия", както и за входовете на музеите на острова, Ченгене скеле, Акве Калиде, Етнокафенето. Съветниците одобриха и актуализация на заплатите на кметовете и кметските..
Центърът за психично здраве „Проф. д-р Иван Темков“ в Бургас вече е собственост на Общината. Това съобщи кметът Димитър Николов по време на днешната сесия на Общинския съвет. Бюджет 2025 на Община Бургас: Инвестиции в сигурна пътна инфраструктура „Искам да ви информирам, че вече е факт – държавата прехвърли собствеността на Психодиспансера,..
С почти пълно единодушие съветниците в Ямбол приеха бюджета на общината за тази година на днешното си заседание. Над 140 млн. лева ще бъдат разпределени в отделните дейности, като за капиталови разходи са предвидени близо 14 млн. лева . С 32 гласа „За“ 2- „Въздържал се“ и само 2 „против“ бюджетът на Ямбол беше приет. Над 60 и половина млн. лева..
Три традиционни гозби от ромската кухня ще бъдат демонстрирани в етнографската кухня на Бургаския музей на 21, 22 и 23 май. Жени от село Русокастро, добре познати от археологическите проучвания край едноименното средновековно селище, ще покажат тънкости в приготвянето на сезонни ястия. Посетителите ще имат възможност да опитат „рибник без риба“ със..
Община Болярово е на второ място в област Ямбол по прозрачност на предоставяната информация, според оценката на Програма „Достъп до информация“ (ПДИ) за 2024 г. Първо място заема Община Тунджа. Между 1 март и 29 април 2024 г. екип на ПДИ е разгледал и оценил интернет страниците на 560 административни структури в България, включително общини и различни..
Пожар засегна почивна станция "Велинград" в местността "Косата" край Поморие. Изгорели са пет бунгала, разположени на брега на морето, съобщиха от Община..
Бургазлийката Мирослава Коларова има нужда от подкрепа, за да се възстанови от операция на коляното. След усложнения, 5 месеца на изследвания при..
Според друго от решенията от днес, с нови цени ще са услугите в туристически обекти на Община Бургас. Актуализация има на цените на билетите за..