Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бургас е домакин на семинар по проблемите на читалищата (ОБНОВЕНА)

Бургас беше домакин на поредната среща в страната, посветена на „Предизвикателствата пред читалищата днес“. Мотивът за тази среща с представители от читалищата в област Бургас са предстоящите законодатели промени и създаване на национална програма за обновяване на сградния фонд, сценичната механизация и техническото оборудване на тези средища на културата и образованието. 

В днешно време читалищата в страната имат сходна дейност, но имат и много различия, особено в малките населени места и селата, каза за БНР Бургас Юрий Вълковски,  изпълнителен директор на фондация „Народни читалища“ и бивш зам.-министър на културата с ресор „Читалища“:


„Целта е да съберем мнения и предложения, защото предстоят промени най-вече в Закона за народните читалища, което е записано в правителствената програма със срок до юни месец. Министерството на културата има ангажимент да внесе в Министерския съвет и съответно в Народното събрание Законопроект за изменение и допълнение на Закона за читалищата. 

Организираме поредицата от срещи във всички области на България. До края на месеца ни предстоят и други семинари в Ямбол, Габрово и Шумен. 

Всяка среща вади различни акценти. Навсякъде обаче има специфики, а има и разлика между селските и градски читалища, въпреки че Законът не прави разлика дали едно читалище е в голямо или малко населено място, а само влияе броят 
на учредителите им. Това, което чувам навсякъде е, че в селата читалищата са останали единствената останала институция. Представете си място, където няма училище, няма детска градина, медицински пункт. Те се занимават вече и със социални и здравни проблеми, представете си ги като местен омбудсман. Селските читалище приемат и обработват CV за работа, предоставят възможност за разговор с вайбър, скайп и whatsApp за връзка с техни роднини в чужбина.  

Градските читалища са нещо друго, те са истинските културни средища. 



Другата тема са младите хора, има ли ги в читалищата? Интересно наблюдение имам, че повече млади хора има в селата. 

А що се отнася до финансирането - от една страна са намесени общините, от друга страна това са самите читалища.“

Проблемите на читалищата са много, каза областният председател на Съюза на народните читалища Кольо Николов:

„Ние няма как да решим проблемите, защото те са на институционално ниво. Тръгват от двете министерства - на културата и на финансите. Всяко едно читалище е ситуирано на определено място и общността като такава го приема или не. Ако не го приема общността, то започва да функционира като НПО. В малките населени места читалищата дори извършват и погребална дейност. В ресорното министерство това дори не са го и чували даже. 

В Бургаска област има една доста добре изградена структура, която е не базата на Народните читалища. Доста добре взаимодействаме, имаме изградени и общински структури.“

Друга важна тема на тези срещи с представители на читалищата е механизмът на финансиране, както и начинът на разпределение на средствата.

Чуйте звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

ОбС-Поморие не прие проекта за изменение на ПУП за мястото „Кораба“

Общинският съвет в Поморие не прие докладната записка на кмета Иван Алексиев за съгласуване на проект за изменение на подробния устройствен план за пространството „Кораба“. Идеята е теренът да се раздели, за да се обособят зелени площи и детска площадка. Днес заседанието на местния парламент се проведе при кворум от 20 съветници, след като не успя..

публикувано на 03.10.24 в 14:43

Втори дубъл - Общинският съвет в Поморие отново заседава

Съгласуване на проект за изменение на подробния устройствен план за пространството, известно в Поморие като „Кораба“, е включено в сесията на местния парламент в морския град.  Докладната записка е на кмета Иван Алексиев. Заседанието трябваше да се проведе в края на септември, но поради липса на кворум, то бе пренасрочено за днес от 10 часа...

публикувано на 03.10.24 в 08:40

Поради авария на промишлен водопровод на "Трапезица" е спряна водата

Поради авария на промишления водопровод, който е в района на кръговото кръстовище на „Трапезица“ и ул."Одрин", е спряна промишлената вода в посока ул."Одрин".   До отстраняването на аварията до утре,03.10.2024 г. в 17:00ч . няма да има вода, съобщават от ВиК Бургас.

публикувано на 02.10.24 в 22:41

Напредва ремонтът на пътя Царево-Лозенец

Напредват дейностите по основния ремонт на пътя Царево-Лозенец през къмпингите „Арапя“ и „Оазис“, съобщиха от община Царево.  Дейностите започнаха преди няколко седмици.  Въведена е временна организация на движението по време на основния ремонт.  Той ще се извършва на участъци и до началото на следващия летен сезон ще бъде завършен.

обновено на 02.10.24 в 17:23

Ангел от Лозенец върна изгубената заплата на своя колежка

Кой е Ангел от Лозенец, който намери и върна изгубен плик с пари?  18-годишното момче извършва доброто дело на 30 септември. Парите се оказват месечното възнаграждение на жена от Банско, с която Ангел вече се познава.  Днес кметовете на Царево Марин Киров и на Лозенец Женя Гандиева връчиха награди на младежа заради добрата му постъпка...

публикувано на 02.10.24 в 14:54

Ученици от Болярово се включиха в кампания "Бъди смел, бъди добър"

Ученици от 1 до 12 клас се включиха в първата инициатива по Националната кампания за превенция на насилието и злоупотребата с деца „Бъди смел, бъди добър!“ в община Болярово. Над 100 деца изписаха с тебешир  мотото на кампанията и в един глас произнесоха „Ние сме смели и добри.“ Разпределени в 12 възрастови групи учениците пробягаха в..

публикувано на 02.10.24 в 14:34
Една от засегнатите от пожара къщи в село Воден.

Даренията за опожарените села Воден и Крайново надхвърлиха 226 хил. лева

226 493 лева достигна дарената сума за пострадалите жители на селата Воден и Крайново, съобщиха от Община Болярово. Средствата постъпват в обявената от нея банкова сметка. Предстои разпределението на сумата между останалите без домове жители на двете села при големите пожари през месец юли.  Сега хората живеят във фургони и е планирано до идната 2025..

публикувано на 02.10.24 в 12:20