Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Бойко Миразчийски: Болниците няма да се справят със заплатите при ново КТД

Автор:
д-р Бойко Миразчийски
Снимка: БГНЕС


Три месеца отлагателен срок за постигане на заплатите по Колективния трудов договор в болниците. Това ще бъде разписано тази седмица в анекс към Националния рамков договор, стана ясно след лекарски събор през уикенда.  Само 4 от 28-те областни болници са постигнали това ниво, съобщи пред БНР директорът на УМБАЛ Бургас и председател на УС на Националното сдружение на областните многопрофилни болници д-р Бойко Миразчийски.

"Ако се запазят стойностите на сегашното КТД и ако всички областни болници са в критериите, са приоритетни болници, няма опасност и ще достигнат нивата. Ако сега се подпише ново КТД с по-високи стойности на основните работни заплати, логично е, означава, че почти всички областни болници ще бъдат санкционирани", предупреди д-р Миразчийски.

Той пояни, че промените, които ще станат факт с подписването на Анекс към Рамковия договор с НЗОК, "вече има едно спокойствие, което се получи в нашата гилдия и директорите на болниците, че има 3 месеца за заплатите до налагането на санкции" – 1 юни т. г. 

"Има готовност да го постигнат, но зависи клиничните пътеки как ще се увеличат. Всичко трябва да се види след подписване на анекса, какви изисквания ще има", допълни директорът на УМБАЛ - Бургас.

Относно обявеното увеличение на клиничните пътеки средно с 20%, той коментира

"Болниците работят с различни клинични пътеки и различни специалности. И увеличението на клиничните пътеки, като се наложи, реално не е 20%, а друго. За УМБАЛ - Бургас ще е 11% средно, за някои ще е 8,5, а за други достига до 14. А това ще ни даде възможност за увеличаване на заплатите и да достигнем КТД."

Д-р Миразчийски сподели, че областните болници няма да загубят нищо от тези еднодневни хоспитализации. 

"Голяма част от нашата работа е спешна, ние сме едни малки "Пироговчета" по региони - 75 – 80% са спешните случаи. А еднодневните клинични процедури, говорим основно за диагностични клинични пътеки, а те не са спешни", обясни д-р Миразчийски. 

Той се надява нова методика за приоритетни болници да засегне всички областни болници. 

"Почти цялата спешност е при нас и ние имаме дейности, които са ни вменени чрез Закона за лечебните дейности, и другите болници не са длъжни и не ги изпълняват. Само по тази линия трябва да влезем в критериите на приоритетните болници", аргументира се директорът на УМБАЛ - Бургас.

Той коментира и повдигната от министър Хинков тема за приватизация на болници като бе категоричен, че това е политически въпрос.

"Има ли риск да фалират болници? Винаги има риск. Това е едно търговско дружество. Ние сме регистрирани по Търговския закон и ни управляват по други закони, и ни регулират и не сме свободни на пазара. Не определяме нашите цени и заплатите, които даваме на нашите служители", категоричен е д-р Миразчийски.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стартира кампания по кръводаряване в Сливен по повод Великден

В Сливен от днес стартира ежегодната кампания по кръводаряване по повод Великден, организирана от Отделението по трансфузионна хематология към МБАЛ "Д-р Иван Селимински ". Акцията ще продължи до 30 април на територията на Кръвния център, всеки работен ден от 08.00 до 14.00 часа. Миналата година хората дарили безвъзмездно кръв са били с..

публикувано на 14.04.25 в 07:30

Повечето лекари работят без медицински сестри

Повечето лични лекари работят без медицински сестри, съобщи д-р Петко Желязков председател на регионалното сдружение на общопрактикуващите лекари в Бургас. Хроничен е недостигът на здравни работници, категоричен е той. Приходите по Здравна каса не позволяват осигуряването на нормална заплата за медицински сестри, посочи д-р Петко Желязков:..

публикувано на 13.04.25 в 10:30

Около 1000 са новозаболелите от рак на кожата годишно

С приближаването на лятото и физически дейности на открито, с продължително излагане на слънчева светлина, се повишава рискът от слънчево изгаряне, увреждане на кожата и развитие на рак на кожата. Ракът на кожата е 17-тото най-често срещано онкологично заболяване в света и 14-ият най-често срещан рак при мъжете и при жените, сочат..

обновено на 12.04.25 в 10:28

Прокуратурата в Ямбол разследва случая с починалото бебе при раждане

Районната прокуратура в Ямбол се самосезира по случая с 34- годишната родилка, която загуби бебето си при раждане. Разпоредена е проверка в частната болница  „Св. Йоан Рилски“, най- рано след  месец ще стане ясно дали ще бъдат повдигнати обвинения.  В частната болница, където 34- годишната Елка Колева, загуби детето си при настъпили усложнения по..

публикувано на 10.04.25 в 14:00

Медицински надзор се самосезира за родилката от Ямбол, загубила бебето си

Изпълнителната агенция "Медицински надзор" ще извърши извънредни проверки в многопрофилната болница "Св. Йоан Рилски" в Ямбол и университетската болница в Стара Загора, където в момента е настанена 33 годишна родилка от Ямбол, загубила бебето си при раждане в понеделник.  В Ямбол родилка се нуждае от кръвопреливане   Както БНР съобщи, състоянието..

публикувано на 09.04.25 в 17:34
Константин Попов

Тестове предизвикаха проблеми с електронните рецепти в страната

Тестовете на  Националната здравно-информационна система да се извършват в почивните дни или в извънработно време, настояват фармацевти от Ямбол. Тестването днес е довело до проблеми във всички аптеки при изпълнението на електронните рецепти.  Проблемът към момента е отстранен, но рискът остава, уточни Константин Попов, магистър-фармацевт от Ямбол и..

обновено на 09.04.25 в 16:19

Недостиг на джипита и медицински сестри отчитат в Бургас

По-малко лични лекари, повече проблеми, свързани с дигитализацията. Тази равносметка направи д-р Петко Желязков - председател на регионалното сдружение на общопрактикуващите лекари в Бургас в деня на здравния работник.  Джипитата намаляват, а средната им възраст, която в момента е 55 години, се увеличава, посочи д-р Желязков:..

публикувано на 07.04.25 в 16:00