Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доброто е около нас:

Преобразяват детското отделение в МБАЛ - Карнобат по проект "Светулка"

Ремонтът трябва да приключи до средата на годината



Фондация „За доброто“ реализира проект за реновиране на Детско отделение в МБАЛ – Карнобат. То ще бъде обновено с дарителски средства по проект „Светулка“. 

Той предвижда ремонт на детски отделения в страната, но се работи за подобряване на отношението и комуникацията между страните, ангажирани в процеса на оздравяване на малките пациенти, с което да се промени и емоционалната среда в болниците. 


Ремонтите в помещенията не са свързани само с разкрасяване, разказа Димитрина Спирова съосновател на  фондацията и ръководител на проекта в карнобатската болница: 

"Проектът включва ремонт, което да направи средата по функционална. Ще се осъществи и преоборудване и тематично изрисуване на стените, така че малките пациенти да преодоляват по-леко стреса и да се възстановяват по-бързо. Цялостна промяна ще се извърши на стационарния блок, който разполага с 16 стаи, разпределени в два типови модела, осигуряващи 19 единични легла, 12 са самостоятелни боксове, 4 стаи за смесено настаняване и 3 легла в интензивен сектор. Изцяло ще бъде сменена и настилката в отделението с такава, подходяща за болнична среда. Ще се обнови коридорът, ще  бъде изграден и детски кът, където децата да играят."


Според Спирова, за да има промяна в отношението между родителите и лекарите трябва да бъдат мотивирани всички страни в процеса на лечение да поставят в центъра детето и неговия най-добър интерес по най-високите стандарти. 

Ремонтът в болницата в Карнобат е започнал в края на януари, като плановете са да приключи до средата на годината. Първоначалните разчети са проектът да се осъществи с бюджет най - много до 200 хиляди лева.  

Средствата са осигурени чрез дарителска кампания осъществена от голям мобилен оператор, активно се включва и лечебното заведение с разрешението и подкрепата на Община Карнобат. 


"Така нещата се случват! Когато има добро взаимодействие между фондацията, общината и болницата промяната ще бъде факт. Детското отделение ще бъде преобразено както за пациентите, така и за медицинския персонал", категорична е  Димитрина Спирова. 

повече може да чуете в звуковия файл: 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

БЛС: Държавата трябва да контролира кой извършва медицински процедури

Във връзка нарастващите случаи на пациенти с усложнения след постaвяне на бутолинов токсин, от БЛС пишат до медиите, ботулиновият токсин е лекарствен продукт, който се използва по лекарско предписание и се поставя от лекар в регистрирано лечебно заведение. Увеличава се броят на жените, пострадали след поставяне на ботокс Апелираме преди да..

публикувано на 03.02.25 в 16:20

УМБАЛ Бургас изгради собствена фотоволтаична система

УМБАЛ Бургас приключи изпълнението на два проекта за ремонтни дейности, които подобряват условията за пациентите и персонала. Болницата вече черпи енергия от слънцето и спестява от разходите за топло- и електроенергия. Това е възможно чрез изпълнение на проект за енергийна ефективност, финансиран от Министерството на здравеопазването. Общата стойност..

публикувано на 03.02.25 в 15:40
снимката е илюстративна

Увеличава се броят на жените, пострадали след поставяне на ботокс

Увеличава се броят на жените, пострадали след инжектиране с ботулинов токсин. По думите на заместник-председателя на Асоциацията на пациентите на естетическа медицина Нели Георгиева - жените със симптоми вече са 15 или 16.  Поне 11 жени са с усложнения след инжектиране с ботокс Увеличават се хоспитализираните жени с проблеми след инжектиране..

публикувано на 03.02.25 в 14:40

Пикът на грипа в Бургаско вече е отминал

Спад на заболяемостта от грип и остри респираторни инфекции в Бургаска област за последната седмица отчитат от Регионалната здравна инспекция.  Според д-р Мирослава Киселкова - директор Дирекция "Надзор на заразните заболявания" в РЗИ пикът на грипа в региона вече е минал и няма нужда от допълнителни мерки. „326 са регистрираните случаи..

публикувано на 03.02.25 в 12:00

Грипна епидемия от днес в област Сливен

В Сливенска област от днес до 11 февруари включително е обявена грипна епидемия. Най-засегнатите от вируса са децата до 14 годишна възраст. Учениците в три от общините на Сливенска област Нова Загора, Котел и Твърдица от днес преминават в електронно обучение.  Само в община Сливен учениците са във ваканция до 5-ти включително, след като кметът..

обновено на 03.02.25 в 08:28

Грипната епидемия в Сливен не оказва натиск на здравната система

В болниците в Сливенска област има достатъчно легла и няма натиск върху здравната система, коментира за БНР д-р Даниела Калева, директор на дирекция „Контрол на заразните заболявания“ към РЗИ Сливен във връзка с обявената грипна епидемия в областта от 3 до 11 февруари. До края на тази седмица се очаква нарастване на  епидемичните нива и за това мерките..

публикувано на 31.01.25 в 10:30

Област Сливен е в грипна епидемия от 3 до 11 февруари

Област Сливен е в грипна епидемия от 3 до 11 февруари. Това обяви за БНР д-р Николина Иванова, директор на РЗИ – Сливен след съгласуване с главния държавен здравен инспектор. От понеделник учениците от общините Нова Загора, Котел и Твърдица минават в електронно обучение, а тези в община Сливен излизат във двудневна ваканция.  Заболяемостта е..

публикувано на 31.01.25 в 07:40