Притеснение относно относно намерение Странджа да стане терен, на който да се изгради хранилище за радиоактивните отпадъци, заявиха от Българската асоциация за климатолечение и здравен туризъм. Повод за него е отговор на министъра на енергетиката Румен Радев на въпрос на депутата Джевдет Чакъров. Там се посочва, че за съхранение са подходящи места в Югоизточна България и Дунавската равнина, без да се назовава конкретна локация.
Представители на асоциацията са инициирали среща с областния управител на Бургас Пламен Янев.Те са го потърсили за съдействие и проверка на информацията, обясни Валентин Атанасов, председател на БАЗКТ.
Според него, те са се запознали с намеренията от доклад, който е бил публикуван, а след това изтеглен. В него са посочени три варианта, които могат да бъдат избрани, за да се направи хранилище. Първият е решението да се вземе централно с нормативен акт на властимащите институции, като населението ще се се информира впоследствие.
Вторият е решението да се вземе чрез национален референдум след като вече локацията е определена. Това е и вариантът, който е приложен в Швейцария. Третият е след като локацията бъде определена, собственикът на радиоактивни отпадъци да предложи обезщетение на засегнатите граждани и фирми.
Атанасов има опасения, че Странджа е обезлюдена и лесно може подобен обект да бъде изграден там:
"Доколкото разбрах от доклада, всичко е свързано с конкретния вид скали, геоморфология, която би позволила да се прави подобно депо в конкретни места. Именно заради това е и притеснителното, че знаете, в тези райони, които са - и Странджа, и Сакар, има налични такива геоморфологии".
Ще бъдат засегнати и природата, и туризма:
"Ако подобно нещо се случи, независимо на колко километра ще е от националния парк или някои от туристическите обекти за посещения, неминуемо ще доведе до отлив на туристи".
В отговора на министър Радев е посочена причината. В него пише:"България разчиташе дълго време на договор за охранение и преработване на отработени ядрени отпадъци в Руската Федерация , но и в случая, България има задължение за приемане и погребване на остъклените високо активни отпадъци след преработка, като конкретните обекти и характеристики на високо активните отпадъци следва да бъдат определени по съгласувана между двете страни Методика эа определяне на количеството и характеристиките на връщаните им, отговаряща на международната практика. Методиката трябва да бъде съгласувана 10 години преди физическото им връщане. Поради променената геополитическа среда, взаимоотношенията с Руската федерация пораждат несигурност и рискове - остава открит същественият въпрос с т.н. ценен материал - изотопи на плутония и урана кой и при какви условия ще го съхранява.
Тези обстоятелства наложиха актуализация на Стратегията за управление като усилията са насочени към намиране на алтернатива за преработване на отпадъците, както и към разглеждане на сценарии за възможни опции за реализация, когато говорим за съхранение или погребване."
Подготвят се сигнали и до други институции, за да бъде информирана обществеността, обясни Валентин Атанасов.
ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:
Остров "Света Анастасия" ще приема гости и през зимата.Причината е проявен интерес от страна на туристи, съобщиха от община Бургас.Първото зимно пътешествие ще бъде на 7 декември. Корабчето ще отпътува в 13,30 часа от Магазия 1. Очаква се най-много хора да посетят острова около коледните и новогодишни празници. Корабчето ще пътува при..
Православната църква почита днес Св. Апостол Андрей Първозвани.Той е един от тези светци, които българите са избирали в миналото за семеен покровител. Има сведения, че апостолът е проповядвал и по днешните български земи. В българските фолклорни представи свети Андрей е свързан с мечката. Една от най-популярните легенди разказва как той се оттеглил..
2 000 фиданки ще бъдат засадени край Българово днес по инициатива на местното сдружение“Бъди буден“. В засаждането ще се включат доброволци, обясни Неделчо Милчев, председател на организацията. Близо 100 души се очаква да участват. Дръвчетата идват от разсадник, който гарантира качеството им. Те ще бъдат засадени по нов метод в предварително..
В шест села на ямболска област дребните преживни животни ще бъдат изследвани за наличието на заболяванията чума и шарка. Близо 1600 овце и кози попадат в десеткилометровата санитарна зона до възникналото огнище на шарка в сливенското село Желю Войвода, стана ясно днес на заседанието на областната епизоотична комисия в Ямбол. Започва евтаназия на..
Активисти и доброволци са се захванали с облагородяването на дворно пространство в Черноморец, което да превърнат в място за събития, игри и отдих. Ядрото на проекта „ПарКЪТ“ е Иван Деспов. Той е на 29 години, родом от Черноморец, но прекарва повечето си време в Пловдив. Мъжът, заедно със свои приятели, е решен да превърне едно..
Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Притеснения има и в областите Сливен и Ямбол, където засега режим на водата има само в някои села. Изпълнителният директор на "Напоителни системи" Снежина Динева отдава всичко това на атмосферните условия и липсата на..
Кметовете на крайграничните общини Болярово, Елхово и Тополовград са на официална визита в Република Турция. На Кръгла маса, организирана по проект на УниБИТ на тема: “Задълбоченото влияние на демографските процеси в пограничните райони върху националната сигурност и съответните предизвикателства, пред които се изправят общностите, живеещи в рамките на..
Жители на Каблешково ще защитят правото си на референдум срещу изграждането на каменна кариера с мирен протест на 5 декември пред Бургаския административен..
Огнище на шарка по дребните преживни животни е открито в сливенското село Жельо войвода. Резултатите са лабораторно потвърдени и животните подлежат на..
В шест села на ямболска област дребните преживни животни ще бъдат изследвани за наличието на заболяванията чума и шарка. Близо 1600 овце и кози попадат в..