Природозащитната организация WWF стартира втората фаза на своята кампания „Подари природа. За нашето бъдеще“. Тя е посветена на Часа на Земята, който тази година ще настъпи точно в 20:30 на 23-и март. Фокусът на кампанията е опазената околна среда и нейната основополагаща роля в нашия живот, благоденствие и икономика. Всяка секунда природата ни предоставя ресурси като прясна вода, храна, чист въздух, суровини за енергия и лекарства, които сме свикнали да приемаме за даденост и рядко се замисляме, че без тях животът на Земята всъщност би бил невъзможен.
Учените изчисляват, че всяка година природата ни осигурява услуги на стойност 125 трилиона долара.
Горите например отделят кислород и абсорбират въглероден диоксид като по този начин допринасят за стабилността на климата. Задържат част от валежите в почвата, снабдявайки ни с вода, подобрявайки качеството ѝ в реките, и предотвратявайки ерозията. Те също така осигуряват дом на повече от половината от всички сухоземни видове – богато разнообразие от живот, което поддържа функционирането на толкова много природни системи.
Крайречните местообитания също крият изобилие от животински и растителни видове. Те са важни за свързаността на природните територии и неразделна част от миграционните коридори на птиците. Освен това тя укрепва бреговете, подхранва почвата, намалява скоростта на водата в речното корито, като така помага за предпазване от наводнения и свлачища, а също и създава условия за гнездене, хранене и размножаване за много животински видове. Крайречните гори са и предпочитано място за разходка, отдих и развлечения сред природата. Статистиката сочи, че над 65% от българите ползват горските територии за възстановяване и почивка.
Реките, известни още като артериите на природата, са ключова част от нашата екосистема. Ако бъдат блокирани с изкуствени прегради обаче, те могат да станат опасни. Изграждането на язовирни стени, бентове и баражи оказва силно негативно влияние върху тях, върху живота, който пазят, както и върху нас хората.Преградени, реките започват да задържат наносите и създават условия за локални наводнения или засушавания в зависимост от сезона.
„Водата е един от най-ценните ни ресурси. Близо два милиарда души на планетата живеят в райони, изложени на риск от сериозен недостиг на вода, а водните кризи са една от най-големите заплахи за световната икономика. В басейна на река Дунав повече от 80% от заливните низини са загубени през последните 150 години, а с тях и услугите, които ни предоставят. Изменението на климата се очаква да влоши ситуацията още повече,“ коментира Стоян Михов, ръководител програма „Води“ във WWF.
Според доклада на WWF „Жива планета“ само за 50 години сме изгубили 83% от популациите на сладководни видове и една трета от останалите ни влажни зони – блата, езера, лагуни, тресавища, мангрови гори и други естествени екосистеми за поддържане на живота. Те са дом на изключително богато биоразнообразие, предпазват от наводнения и намаляват въздействието на сушите.
Важна роля в опазването на горите, реките, крайречните местообитания, влажните зони и техните обитатели играят защитените територии. Те помагат за изграждане на устойчивост към климатичните промени, осигуряване на продоволствена сигурност, ограничаване разпространението на болести и вредители и гарантиране на много други ползи за дивата природа и човешкото здраве.
„Националните и природни паркове, резерватите и природните забележителности, обявени като защитени територии пo българското законодателство, заемат едва 5% от територията на България, въпреки че страната е на едно от първите места в Европа по богата и запазена природа. За сравнение - в другите европейски държави защитените територии са средно 12% от цялата площ на страната“, разказва Катерина Раковска, старши експерт „Политики и биоразнообразие“ във WWF.
Близо двадесет години WWF работи в България в посока обявяване, опазване и управление на мрежата от защитени територии, които да съхраняват безценните ресурси на природата.
Всеки от нас също може да бъде природозащитник
Голямата мисия на WWF е да изгради бъдеще, в което хората живеят в хармония с природата. В което те я опазват и полагат грижи за нея, а тя поддържа живота на Земята чрез своите екосистемни услуги. Всеки може да стане част от каузата на WWF, като подари час на природата наwwf.bg/earth-hour.
Кампанията се реализира с безвъзмездната медийна подкрепа на: БНР-Бургас.
Изплащането на пенсиите, осъвременени от 1 юли, започва от днес и ще продължи до 21 юли. Осъвременяването е с 8,6 процента и обхваща отпуснатите до края на миналата година трудови и социални пенсии, които са малко над 2 041 000. Със същия процент са увеличени и вдовишките добавки, които получават над 670 хиляди възрастни. Минималната пенсия за пълен..
На няколко локации в Бургас няма да има вода днес, съобщават от ВиК дружеството. От 9 до 17 часа водоподаването ще бъде спряно на Висока Зона в к-с "Братя Миладинови" и Ниска Зона в карето между ул."Вардар" , ул."Одрин" , ул."Родопа" и ул."София". В същия часови диапазон водата ще бъде спряна и в кв. Рудник на половината ниска зона. От 08:30ч до..
Оранжев предупредителен код за горещо време издаде за днес Националния институт по метеорология и хидрология за 21 области у нас. За останалите 7 кодът за жеги е жълт. В Бургас кодът за опасно високи температури е жълт, в Ямбол и Сливен - оранжев. Днес през по-голямата част от деня ще бъде предимно слънчево, сочи прогнозата на НИМХ. В планините преди..
От 9 часа днес се затваря за движение бургаската улица "Асен Златаров", в участъка от ул. „Генерал Гурко“ до ул. „Хан Аспарух“. Ще бъде въведена временна организация на движението в района. Причината е изпълнение на строително-монтажни работи по реконструкцията на улица "Асен Златаров" с подмяна на съществуващ водопровод.
С кулинарна изложба и фолклорна програма в несебърското село Оризаре за 15-ти път ще бъде отбелязан Празникът на хляба. Проявата ще се е на 7 юли в центъра на населеното място от 19 часа. Събитието ще събере на едно място майсторски направени хляб и хлебни продукти, създадени както от местни хора, така от участници от други съставни селища на..
Обновяването на читалищната сграда в село Екзарх Антимово е на финал, съобщават от община Карнобат. Повишаването на енергийната ефективност на Народно читалище "Н. Й. Вапцаров - 1925 г." е чрез привлечен финансов ресурс по Националния план за възстановяване и устойчивост. Чрез изпълнените енергоспестяващи мерки ще се подобрят енергийните и..
Продължава тенденцията за спад на цените на основните хранителни продукти и тази седмица, показват данните в седмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ), предаде БТА. Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в България, се понижава с 0,41 процентни пункта..
Плувно приключение с добра кауза предстои днес, 6 юли в Бургас. За девета поредна година сдружение "Онкоболни и приятели" организира..
Протестно автошествие, организирано от партия Възраждане, се проведе в Бургас. Участващите се събраха на паркинга на големия хипермаркет до кръговото на..
С кулинарна изложба и фолклорна програма в несебърското село Оризаре за 15-ти път ще бъде отбелязан Празникът на хляба. Проявата ще се е на 7 юли в..