От ГЕРБ-СДС разпространиха проекта за Споразумението за съвместно управление в рамките на мандата на Народното събрание между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ, както и "Механизъм за вземане на решения".
От тях става видно, че преговорите ще бъдат за управление до края на мандата на този парламент, като в преговорния екип от страна на ГЕРБ влизат: Мария Габриел, Теменужка Петкова, Рая Назарян и Деница Сачева.
В документа се предвижда, че след ротацията Мария Габриел ще бъде министър-председател и външен министър, а Николай Денков – вицепремиер и образователен министър. Запазва се структурата на Министерския съвет с един вицепремиер, както и броят на министерствата.
След следващата ротация, като е планувана за декември, тя вече ще бъде на 15, а не на 9 месеца, както беше досега. И тогава ГЕРБ си запазва МВнР, а ПП-ДБ - МОН. В документа е предвидено, когато една партия е сложила свой човек за министър, другата да посочи заместниците му.
Занапред персоналният състав на кабинета ще се определя не само от Николай Денков и Мария Габриел, а и от лидерите на формациите, участващи във властта.
В Споразумението са разписани и органите, които предстои да се избират с обикновено мнозинство: 10 конституционни съдии, омбудсман, 4 души за Сметната палата, нов Фискален съвет, Комисия за финансов надзор, Комисия за публичен надзор над регистрираните одитори, Комисия за защита на конкуренцията, Комисия по икономическа политика и иновации, Агенция за публичните предприятия и контрол, Комисия за енергийно и водно регулиране, НЗОК, НОИ, Комисия за защита от дискриминация, Комисия за защита на личните данни, БТА, КПКОНПИ, СЕМ и други.
Разписани са и 25-те позиции, за които са нужни 2/3 от гласовете на депутатите, сред които Комисия за противодействие на корупцията, Висш съдебен съвет и Висш прокурорски съвет, Инспекторат към ВСС.
В документа са споменати и основните приоритети, около които трябва да се обединят управляващите. Те са:
1. Устойчиви публични финанси, с оглед постигане на един от основните ни приоритети, а именно членството на България в Еврозоната;
2. Продължаване на усилията и предприемане на мерки за борба срещу корупцията;
3. България да отключи потенциала си за ускорено икономическо и социално развитие;
4. Провеждане на политики за модернизация на страната, в това число развитие на инфраструктурата, енергийна ефективност и др.;
5. Поставяне на образованието, включително професионалното образование, както и качеството на човешкия капитал като първостепенен приоритет;
6. Финализиране на процеса по приемане на България в Шенген по сухопътни граници;
7. Гарантиране на националната сигурност;
8. Безусловно следване на европейски и евроатлантически път на развитие на страната.
"Като свой висш приоритет, страните приемат продължаване на усилията по протичащата реформа в съдебната власт. Това включва на първо място, приемане на нов Закон за съдебната власт, който да осигури заложените в Конституцията на Република България цели, отговарящи на международните стандарти за независим съд и прокуратура, отчетна прокуратура, безпристрастни и компетентни магистрати, притежаващи безспорни високи морални и нравствени качества, гарантирани от ефективен Инспекторат, в името на справедливостта, дължима от всяка правова държава на обществото", пише още в проекта на споразумението, чийто пълен текст може да прочетете ТУК.
В споразумението, което бе предложено от ГЕРБ-СДС на ПП-ДБ, е публикуван и "Механизъм за вземане на решения", който може да видите ТУК.
По-рано днес Бойко Борисов призова ГЕРБ да даде последен шанс на коалиционното споразумение с ПП-ДБ, за да може България да има стабилно управление.
Това се случи по време на речта му на Националното съвещание на партията, което се проведе в НДК.
"Повече такива - за 6 месеца, за 9 месеца, а да видим, а да се пробваме… Като отговорна партия считам, че трябва да опитаме да въведем ред в този хаос, защото провалът ще е наш", посочи още той.
Борисов поиска пред ГЕРБ последен шанс за споразумение с ПП-ДБ
Томислав Дончев: Ротацията в този вид е безсмислена
Закриват две от комисиите към Общинския съвет в Бургас. Това са „Морско дело и рибарство“ и „Международно сътрудничество и връзки с гражданското общество“. Тяхната дейност ще бъде прехвърлена към вече действащи комисии. В същото време се създава нова структура – „Етична комисия“ . Вносител на предложението за промени в Правилника за..
Правителството иска до края на следващата седмица в парламента да бъдат приети промените в Закона за еврото. Това заяви премиерът Росен Желязков на свиканото от него заседание на Механизма за координация на наблюдението и контрола във връзка с въвеждането на еврото в България: "Затова до ваканцията на парламента този законопроект да бъде приет, за да..
Ахмед Доган обяви предстоящото създаване на нов политически проект, който да бъде, "приемник на историческата мисия на ДПС - за защита правата на малцинствата и всеки български гражданин, за участие в реалната политика, за гарантиране на етническия мир и държавния суверенитет на България". Бившият почетен председател на ДПС е направил обръщение..
Съпредседателят на партия "Да, България", която е част от коалиция "Продължаваме промяната - Демократична България" Ивайло Мирчев аргументира оповестената вчера идея за закриване на Комисията за противодействие на корупцията. Според Мирчев тази комисия през годините е преминала през няколко трансформации, но винаги е била използвана от властта. "Делян..
Рибарското селище „Ченгене скеле“ край Бургас и терена на бившето военно поделение на полуостров Червенка са сред държавните терени с отпаднала необходимост, попаднали в списъка за продажба. Това заявиха в Бургас от ръководството на „Да, България“. Междувременно от Областната управа в града в официално съобщение уверяват, че процедура за продажба на..
С пълно единодушие от 176 гласа "за" парламентът прие на първо четене внесения от Министерския съвет проект на промени в Наказателно-процесуалния кодекс. Измененията предвиждат разпитът на вещи лица да може да се извършва и чрез видеоконферентна или телефонна връзка, когато експертите са възпрепятствани да се явят пред съда по уважителни причини или..
Велислава Делчева е избрана за омбудсман на Република България. В подкрепа на кандидатурата ѝ гласуваха 123-ма народни представители. 92-ма бяха "против", а 5 се въздържаха. Делчева беше номинация на ГЕРБ-СДС. За нея гласуваха депутатите от формацията, като получи подкрепа и от ИТН, "ДПС – Ново начало" и "БСП – Обединена левица". "Пред мен стои..
Закриват две от комисиите към Общинския съвет в Бургас. Това са „Морско дело и рибарство“ и „Международно сътрудничество и връзки с гражданското..
Ахмед Доган обяви предстоящото създаване на нов политически проект, който да бъде, "приемник на историческата мисия на ДПС - за защита правата на..
Правителството иска до края на следващата седмица в парламента да бъдат приети промените в Закона за еврото. Това заяви премиерът Росен Желязков на..