От ГЕРБ-СДС разпространиха проекта за Споразумението за съвместно управление в рамките на мандата на Народното събрание между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ, както и "Механизъм за вземане на решения".
От тях става видно, че преговорите ще бъдат за управление до края на мандата на този парламент, като в преговорния екип от страна на ГЕРБ влизат: Мария Габриел, Теменужка Петкова, Рая Назарян и Деница Сачева.
В документа се предвижда, че след ротацията Мария Габриел ще бъде министър-председател и външен министър, а Николай Денков – вицепремиер и образователен министър. Запазва се структурата на Министерския съвет с един вицепремиер, както и броят на министерствата.
След следващата ротация, като е планувана за декември, тя вече ще бъде на 15, а не на 9 месеца, както беше досега. И тогава ГЕРБ си запазва МВнР, а ПП-ДБ - МОН. В документа е предвидено, когато една партия е сложила свой човек за министър, другата да посочи заместниците му.
Занапред персоналният състав на кабинета ще се определя не само от Николай Денков и Мария Габриел, а и от лидерите на формациите, участващи във властта.
В Споразумението са разписани и органите, които предстои да се избират с обикновено мнозинство: 10 конституционни съдии, омбудсман, 4 души за Сметната палата, нов Фискален съвет, Комисия за финансов надзор, Комисия за публичен надзор над регистрираните одитори, Комисия за защита на конкуренцията, Комисия по икономическа политика и иновации, Агенция за публичните предприятия и контрол, Комисия за енергийно и водно регулиране, НЗОК, НОИ, Комисия за защита от дискриминация, Комисия за защита на личните данни, БТА, КПКОНПИ, СЕМ и други.
Разписани са и 25-те позиции, за които са нужни 2/3 от гласовете на депутатите, сред които Комисия за противодействие на корупцията, Висш съдебен съвет и Висш прокурорски съвет, Инспекторат към ВСС.
В документа са споменати и основните приоритети, около които трябва да се обединят управляващите. Те са:
1. Устойчиви публични финанси, с оглед постигане на един от основните ни приоритети, а именно членството на България в Еврозоната;
2. Продължаване на усилията и предприемане на мерки за борба срещу корупцията;
3. България да отключи потенциала си за ускорено икономическо и социално развитие;
4. Провеждане на политики за модернизация на страната, в това число развитие на инфраструктурата, енергийна ефективност и др.;
5. Поставяне на образованието, включително професионалното образование, както и качеството на човешкия капитал като първостепенен приоритет;
6. Финализиране на процеса по приемане на България в Шенген по сухопътни граници;
7. Гарантиране на националната сигурност;
8. Безусловно следване на европейски и евроатлантически път на развитие на страната.
"Като свой висш приоритет, страните приемат продължаване на усилията по протичащата реформа в съдебната власт. Това включва на първо място, приемане на нов Закон за съдебната власт, който да осигури заложените в Конституцията на Република България цели, отговарящи на международните стандарти за независим съд и прокуратура, отчетна прокуратура, безпристрастни и компетентни магистрати, притежаващи безспорни високи морални и нравствени качества, гарантирани от ефективен Инспекторат, в името на справедливостта, дължима от всяка правова държава на обществото", пише още в проекта на споразумението, чийто пълен текст може да прочетете ТУК.
В споразумението, което бе предложено от ГЕРБ-СДС на ПП-ДБ, е публикуван и "Механизъм за вземане на решения", който може да видите ТУК.
По-рано днес Бойко Борисов призова ГЕРБ да даде последен шанс на коалиционното споразумение с ПП-ДБ, за да може България да има стабилно управление.
Това се случи по време на речта му на Националното съвещание на партията, което се проведе в НДК.
"Повече такива - за 6 месеца, за 9 месеца, а да видим, а да се пробваме… Като отговорна партия считам, че трябва да опитаме да въведем ред в този хаос, защото провалът ще е наш", посочи още той.
Борисов поиска пред ГЕРБ последен шанс за споразумение с ПП-ДБ
Томислав Дончев: Ротацията в този вид е безсмислена
Депутатите ще направят пети опит да изберат председател на Народното събрание. На последното гласуване 17 гласа не достигнаха на кандидата на "Има такъв народ" Силви Кирилов, за да бъде избран. Днес процедурата отново ще се повтори - с номинации на парламентарни групи. Политико-математическият казус за председател на 51-вото НС - на..
Депутатите не успяха да изберат председател на Народното събрание при четвъртия опит след конституирането на 51-ото Народно събрание. След гласуването на балотажа между получили най-много гласове - Рая Назарян от ГЕРБ-СДС и Силви Кирилов от "Има такъв народ", групата на "Продължаваме-промяната - Демократична България" се разцепи в рамките..
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов каза, че ГЕРБ-СДС ще гласува единствено за Рая Назарян като председател на парламента. "Ние ще гласуваме за Рая Назарян. Имаме решение вече на общинските събрания, на Изпълнителната комисия, че подкрепяме Рая Назарян. Това го иска партията от мене и не зависи от моите решения. Имаше едно хубаво стихотворение навремето:..
Министърът на регионалното развитие и благоустройството инж. Виолета Коритарова ще посети област Бургас в сряда и четвъртък. Програмата ѝ включва инспекция на изпълнението на ключови инфраструктурни обекти в региона, както и среща с представители на местната власт за обсъждане на ситуацията с водоснабдяването в региона. Регионалният министър ще..
"Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) оттеглят номинацията на Андрей Цеков за председател на 51-вото Народно събрание и ще подкрепят кандидатурата на най-възрастния сред депутатите - Силви Кирилов от "Има такъв народ". Това обявиха лидерите на коалицията на брифинг. Решението е взето първо от Изпълнителния съвет на "Продължаваме..
Гражданска инициатива ще събира подписи за референдум по въпроса дали България да стане президентска република. Това обяви бившият депутат от БСП в 44 Народно събрание Красимир Янков, който се представи като координатор на идеята. Той каза, че в областните градове и общини ще бъдат, "призовани доброволни граждански съвети", които ще учредят гражданско..
На база предоставената статистика, от "Възраждане" сочат, че има рязко повишаване на гласовете за определени формации в различни секции в страната от преходните избори, което няма логично обяснение. Поради това от партията излязоха с искане за пълно касиране на изборните резултати. "В момента има жалба за пълно касиране и се надявам, че..
Депутатите ще направят пети опит да изберат председател на Народното събрание. На последното гласуване 17 гласа не достигнаха на кандидата на "Има..