Първата у нас социална услуга за възрастни хора с деменция „Грижовник“ работи от две седмици в Бургас.
Идеята на „Грижовник“ е услугата да се разшири, за да достигне до по-голям брой потребители. Сградата на бивша детска градина в село Твърдица се гласеше за следващ клон на „Грижовник“. Идеята обаче срещна съпротивата на местните хора.
9 жени и 1 мъж се възползват от социалната услуга „Грижовник“. Това е и максималният капацитет на градината, която осигурява целодневен престой, занимания, храна и сън на своите потребители. Услугата се изпълнява от Домашен социален патронаж Бургас и се помещава на ул. „Иван Богоров“ № 20.
Подборът става след консултация и интервю с психолог, а желаещите, които са много, влизат в регистър на чакащите, уточни управителят на патронажа Валентина Станкова. И важната обратна връзка две седмици след старта на услугата:
„Аз виждам отстрани, че хората са изключително доволни. Коментирахме с някои от близките колко всъщност сме им полезни и колко преди са били ангажирани с грижите за своите роднини, нямали са време за себе си.“
Деница Пантова е рехабилитатор от няколко години. Работата с дементно-болни хора е много специфична, посочи тя и разказа:
„Посрещаме хората в 8-8:30 часа, после жените ни помагат да сложим масата, закусваме, следователно има лека почивка след хранене. И започва социалното кафене с психолога ни Наталия. Там се обсъждат най-различни теми, креативни са много, рисуват. Всичко се случва бавно и спокойно, за да може да се приеме от тях. Следва гимнастиката, понякога натоварваме много в зависимост как се чувстват потребителите. Всеки ден мерим и кръвно. Правим тестове за концентрация. Правим тестове за издръжливост – те са от голямо значение, за да видим до колко могат. После обядваме и следва почивка или сън, някои обичат да си поспиват. С други отново започваме ерготерапевтичната дейност – всичко, което ни заобикаля в ежедневието, се опитваме да работим с тях. И при някои има доста подобрения. Виждам промяна у хората, в сравнение с първия им ден тук. В началото ги беше страх да не би роднините им да ги изоставят. От голямо значение е разширяването на услугата, за да приемаме и повече хора, защото такива наистина има много.“
Природата и разходките са важни за тези хора, поясни Деница Пантова.
Повече от разказа на Деница Пантова и работата с дементно-болни хора, чуйте в звуковия файл:
Подписка срещу изграждането на социална услуга за възрастни хора с деменция внесоха до бургаския Общински съвет жителите на Твърдица. През февруари на извънредно заседание на Общинския съвет в Бургас бе взето решение да се кандидатства с проектно предложение за разширяване дейността на „Грижовник“ като за целта се ползва сградата на бившата детска градина в село Твърдица, която се нуждае от ремонт. С подписка, подкрепена от над 200 жители на селото, се настоява проектът да се реализира другаде, а в предвидената сграда да се съберат под един покрив читалището, пенсионерския клуб, кметството и дейностите за младежи. Подчертава се и, че никой не е против възрастните с деменция. Хората коментираха:
„Те обещаваха още по изборите, че тука в центъра ще се премести съвета, доктора…По-добре отколкото да направят тази сграда за болни от деменция, не го харесваме, да го направят извън селото, не в центъра.“
„Заради децата, те са възрастни хора, имат нужда от спокойствие, тука има панаири, ще им е шумно.“
„Всеки може да се разболее, днеска сме тука, утре ни няма, гости сме на тоя свят.“
„Нямам против да стане това, което искат да го направят, но не мисля, че точно това място е подходящо. Тука е единственото място, където могат да играят деца.“
Чуйте мнението на твърдичани в звуковия файл:
Бързо тръгнахме в посока разширяване, защото програма „Красива България“ ни даваше възможност за ремонт на такава сграда, поясни управителят на социалния патронаж Валентина Станкова:
„Да, аз съм наясно, че хората не са против тези с деменция, а по-скоро, тази агресия се породи от бързо взетото решение, но обстоятелствата тогава го налагаха, защото програмата изискваше такава бързина, срокът е до 15-и. Нямаше време за задълбочено проучване. Ние се съобразяваме с тяхното решение и търсим възможности, смятам, че ще намерим подходяща сграда в бъдеще. На този етап на нас ни беше важно да тръгне услугата, за да видим как ще се развие.“
Валентина Станкова е работила по проекта, с който са кандидатствали за услугата "Грижовник" в Бургас, като тя е подготвяла и този за сградата в Твърдица. За момента проектът е замразен.
В Карнобат следващата седмица ще заседава стратегическия борд на Програмата по трансгранично сътрудничество с Турция. По-голямата част от общините в Бургаско, Ямболско и Хасковска области участват със свои проекти. Очаква се всеки момент да бъдат подписани договорите и да започне тяхната реализация, посочи кмета на Карнобат Георги Димитров. "Ние..
Улица в Бургас да носи името на първия демократично избран президент д-р Желю Желев. Документацията за това е внесена от заместник кмета с ресор култура Диана Саватева до председателя на общинския съвет Михаил Хаджиянев. В писмото си Саватева информира, че вече е изготвен и е влязъл в сила ПУП в района на новия жилищен комплекс „Хоризонт“, а улицата..
От началото на следващата учебна година в ямболските училища да се организира преподаване и на „Вероучение“ предлага сливенският митрополит Арсений. От Сливенската митрополия ще доплащат на преподавателите, за да не се ощетяват делегираните на учебните заведения бюджети. Възможностите за преподаване на „Вероучение“ бяха обсъдени на среща между..
Първа копка бе направена в Созопол за изграждането на две нови инсталации за преработка на отпадъците и тяхното рециклиране. Площадка №4 на депото остана единствена незаета от отпадъците, генерирани в трите клетки в период от 17 години от трите туристически общини Созопол, Царево и Приморско. На днешната церемония бе направена ритуална копка..
Пазарът за употребявани стоки т.нар. битак в Сливен няма да бъде местен. Това обяви днес кметът Стефан Радев и призова да не се спекулира с темата. Той остава на сегашното си място в частен терен. Единствената промяна е, че площта на депото на общинския превозвач „Пътнически превози“, което граничи с частния имот, където се провежда битака, вече..
Митническите служители на Митнически пункт Лесово задържаха голямо количество от 1 034 000 къса (51 700 кутии) контрабандни цигари, укрити в товарен автомобил. Турският шофьор е карал колети с групажна стока от Турция за Германия, Нидерландия и Великобритания. При митническата проверка със специализирана рентгенова апаратура инспекторите маркират..
Максималната месечна стойност на ваучерите за храна да се увеличи от 200 на 300 лева предлагат от Асоциацията на операторите на ваучери. Предложението идва от работодатели и служители и вече е внесено в парламента. По този начин ще се запази покупателната способност на българските служители и работници, посочи Таня Обущарова от сдружението и се..
От началото на следващата учебна година в ямболските училища да се организира преподаване и на „Вероучение“ предлага сливенският митрополит Арсений. От..
Пазарът за употребявани стоки т.нар. битак в Сливен няма да бъде местен. Това обяви днес кметът Стефан Радев и призова да не се спекулира с темата. Той..
Максималната месечна стойност на ваучерите за храна да се увеличи от 200 на 300 лева предлагат от Асоциацията на операторите на ваучери. Предложението..